Pasaulyje

2018.04.11 19:06

D. Trumpas atsakė į Rusijos grasinimus numušti JAV raketas: ruoškitės

15min.lt, BNS, DELFI.lt2018.04.11 19:06

Rusijos diplomatui pagrasinus, esą šalies pajėgos Sirijoje numuš amerikiečių raketas ir atsakys atsakomaisiais smūgiais, JAV prezidentas Donaldas Trumpas ilgai nelaukė. Ankstų trečiadienio rytą Amerikos laiku jis atsakė: „Rusija, ruoškis, nes raketos atkeliaus – gražios, naujos ir išmanios!“  

Rusijos ambasadorius Libane Aleksandras Zasypkinas antradienį pareiškė, kad jos šalis numuš bet kokias į Siriją nutaikytas JAV raketas ir bus pasiruošusi smogti jas paleidusiems objektams.

„Jeigu bus smūgis iš Amerikos pusės, raketos bus numuštos, taip pat bus smogta objektams, iš kurių buvo paleistos salvės“, – diplomatas sakė Libano televizijai „al Manar“ ir pridūrė, kad tai yra Rusijos vyriausybės oficiali pozicija.

D. Trumpas iš pradžių tviteryje tradiciškai pažėrė skundų dėl „melagingų naujienų“, taip greičiausiai bandydamas padidinti spaudimą Ovalinio kabineto link artėjančiam specialiajam prokurorui Robertui Muelleriui.

Bet JAV prezidentas, šiuo metu su sąjungininkais derinantis galimybes smogti Sirijai, tuomet atsakė ir į A. Zasypkino išsakytus grasinimus.

„Rusija sako numušianti visas raketas, kuriomis bus taikomasi į Siriją. Ruoškis, Rusija, nes jos atkeliaus – gražios, naujos ir „išmanios“!

Jūs neturėtumėte būti partneriai su Dujomis Žudančiu Gyvuliu (D. Trumpas omenyje turi B. al-Assadą, – red.), kuris žudo savo žmones ir tuo mėgaujasi!“ – tviteryje parašė D. Trumpas.

Į tokį D. Trumpo pranešimą „Twitter“ greitai sureagavo Rusijos užsienio reikalų ministerija. Jos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad „išmanios raketos turėtų skrieti teroristų, o ne teisėtos vyriausybės link.“

Į A. Zasypkino komentarą anksčiau sureagavo ir Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Richardas Barronsa. Jis duodamas interviu nacionaliniam transliuotojui BBC sakė, kad Rusijai darant tokius pareiškimus reikėtų būti labai atsargiai.

„Jeigu jis (A. Zasypkinas, – red.) turėjo omenyje mėginimus skandinti laivus ir numušti lėktuvus, tai yra karas“, – perspėjo jis.

Sirijoje – rusų delegacija

Rusijos naujienų agentūros trečiadienį pranešė, kad Rusijos aukšto rango pareigūnų delegacija atvyko į Siriją susitikti su šios šalies prezidentu B. al-Assadu.

Šis vizitas surengtas didėjant tikimybei, kad JAV smogs atsakomąjį smūgį Sirijos režimui už numanomą cheminę ataką sukilėlių kontroliuojamame mieste.

Kaip praneša „RIA Novosti“ ir TASS, Rusijos delegacija, kurią sudaro naftos turtingo Sibiro regiono gubernatorius ir keli įstatymų leidėjai, į Siriją atvyko trečiadienį.

TASS pranešime iš Sirijos šiaurinio Homso miesto cituojamas parlamentaras Dmitrijus Sablinas, atmetęs kalbas, esą B. al-Assadas galėjo pabėgti iš šalies.

Pasak jo, Sirijos lyderis yra Damaske ir susitiks su Rusijos delegacija.

Rusija siunčia į Dumą karo policiją

Rusijos ginkluotosios pajėgos trečiadienį pranešė, kad nuo rytojaus Dumos mieste Sirijoje taiką palaikys Rusijos karo policija.

„Nuo rytojaus, siekiant užtikrinti saugumą ir teisėtvarką bei pagalbos organizavimą vietos gyventojams, Rusijos karo policijos daliniai bus atsiųsti į Dumą“, – Maskvoje per spaudos konferenciją sakė rusų kariškis Viktoras Poznichiras.

AFP/Scanpix nuotr.

„Konfliktas išplistų“

Bet koks konfliktas tarp JAV ir Rusijos Sirijoje greitai išplistų į kitus regionus, pareiškė Rusijos atsargos generolas.

Buvęs Rusijos gynybos ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo valdybos vadovas, generolas leitenantas Jevgenijus Bužinskis antradienį interviu televizijai sakė, kad visoje Sirijoje esama Rusijos karinių patarėjų, kurie nukentėtų per JAV smūgį.

Jis įspėjo, kad „bet koks Rusijos ir JAV karinis susidūrimas išplistų ir konfrontacija taptų neišvengiama“.

Kiek anksčiau panašius komentarus išsakė ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas.

Generolas Valerijus Gerasimovas taip pat pažymėjo, kad Sirijos objektuose esama Rusijos karininkų. Jis įspėjo, kad „jei kils pavojus mūsų kariškiams, Rusijos ginkluotosios pajėgos imsis atsakomųjų priemonių tiek dėl raketų, tiek dėl jų nešėjų“.

Kremlius trečiadienį paragino santūriai elgtis Sirijoje ir sakė, kad šalys turėtų vengti veiksmų, kurie galėtų dar labiau destabilizuoti šią karo draskomą šalį.

Komentaras pasirodė Jungtinėms Valstijoms svarstant raketinius smūgius Sirijai dėl ten įvykdytų įtariamų cheminių atakų.

„Kaip ir anksčiau tikėtumėmės, kad visos šalys vengs žingsnių, kurių iš tikrųjų niekas neišprovokavo ir kurie galėtų destabilizuoti ir šiaip trapią situaciją regione“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Savo ruožtu Turkijos premjeras Binali Yildirimas trečiadienį paragino JAV ir Rusiją nutraukti savo „gatvės kovas“ dėl Sirijos ir pareiškė, kad atėjo metas nutraukti varžybas, galinčias pakenkti civiliams.

„Tai yra gatvės kovos. Jie kovoja kaip gatvės mušeikos. Bet kas už tai sumoka? Civiliai“, – pareiškė premjeras Stambule. Jo kalbą transliavo vietos televizija.

„Dabar ne metas varžyboms. Dabar yra metas užgydyti regiono žaizdas, susitelkti ir palikti kovas nuošalyje“, – sakė B. Yildirimas.

Turkijos užsienio reikalų ministras reikalauja, kad B. al-Assadas nedelsiant atsistatydintų

AFP/Scanpix nuotr. 

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu trečiadienį pareiškė, kad Sirijos prezidentas B. al-Assadas turėtų nedelsdamas atsistatydinti, kad atvertų kelią politiniam jo šalį kamuojančio konflikto sprendimui.

„Assado režimas turi visiškai palikti valdžią Sirijoje. Assado režimas ne pirmą kartą panaudoja cheminį ginklą. Jei neskaičiuotume cheminio ginklo (aukų), jis nužudė apie 1 mln. žmonių, panaudodamas kitokius ginklus, tokius kaip bombardavimas, sprogmenų prikrautos statinės ir įprastinė ginkluotė“, – ministrą citavo turkų laikraštis „Hurriyet“.

Dėl to „šis žmogus turi nedelsdamas atsisakyti savo įgaliojimų, o mes turime pratęsti politinį procesą“, pareiškė M. Cavusoglu.

Anksčiau trečiadienį Turkijos premjeras Binali Yildirimas paragino JAV ir Rusiją nutraukti savo „gatvės kovas“ dėl Sirijos ir pareiškė, kad atėjo metas nutraukti varžybas, galinčias pakenkti civiliams.

Praėjusią savaitę Sirijos opozicija pranešė, kad jos kontroliuojamame Dumos mieste buvo surengta nuodingų dujų ataka, per kurią žuvo mažiausiai 40 žmonių.

Damaskas ir jo sąjungininkė Maskva neigia, kad Dumoje buvo panaudotas cheminis ginklas. Rusija tvirtina neradusi požymių, kad Dumos gyventojai būtų apsinuodiję nuodingomis dujomis, ir pareiškė, jog teisių gynėjai suklastojo nuotraukas, kuriose užfiksuotos cheminės atakos aukos.

PSO: nukentėjo apie 500 žmonių

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pasmerkė įtariamą cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje. Organizacijos teigimu, praėjusią savaitę po cheminio ginklo atakos Dūmoje apytikriai 500 žmonių kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigas, skųsdamiesi „simptomais, atitinkančiais nuodingų cheminių medžiagų poveikio požymius“, informuoja „Reuters“.

Sipa/Scanpix nuotr.

Organizacija taip pat reikalavo, kad nedelsiant būtų suteikta „nekliudoma prieiga“ į Dūmą suteikti priežiūrą nukentėjusiems ir įvertinti poveikį jų sveikatai.

Jungtinių Tautų (JT) pagalbos agentūros neturi galimybės patekti į didžiąją Rytų Gutos anklavo dalį, įskaitant ir Dūmą, kur buvo įvykdyta įtariama ataka.

Savaitgalį buvo pranešta apie cheminio ginklo panaudojimą Dūmoje, pareikalavusį mažiausiai 70 žmonių gyvybių. Kelių Sirijos aktyvistų grupuočių teigimu, sraigtasparniai numetė statinines bombas su nuodingomis dujomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt