Naujienų srautas

Pasaulyje2018.04.10 20:03

Per Smolensko aviakatastrofos metines – spaudimas atiduoti lėktuvo nuolaužas Lenkijai

Lenkija mini 8-ąsias Smolensko aviakatastrofos metines. 2010-aisiais skirsdamas į Katynę pagerbti aukų, žuvo tuometis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir dar 95 žmonės, tarp jų aukščiausi Lenkijos diplomatai, pareigūnai ir karininkai. Žuvusiųjų atminimas pagerbtas ir Lietuvos Seime. Viktoro Pranckiečio teigimu, L. Kaczynskis buvo „tikras Lietuvos draugas“.

Lenkija neseniai pradėjo naują tyrimą siekdama išsiaiškinti aviakatastrofos priežastis. Ankstesnės vyriausybės tyrimo išvadas, kuriose minimos lenkų pilotų ir Smolensko karinio oro uosto skrydžių kontrolierių klaidos, partija „Teisė ir teisingumas“ ginčija.

Prezidentas Andrzejus Duda sako, kad Rusija turi atiduoti lėktuvo nuolaužas.  

„Nėra ko slėpti. Patys svarbiausi įkalčiai, reikalingi tyrimui, yra Rusijoje, ir jos tarnybos nenori jų atiduoti. Mano nuomone, tai neteisėta, nes jie yra Lenkijos nuosavybė. Lėktuvas buvo pagamintas Rusijoje, bet priklausė Lenkijai, todėl turėtų būti grąžintas Lenkijai. Galima tik kelti klausimus, kodėl Rusija nenori grąžinti nuolaužų“, – sakė Lenkijos prezidentas.

Metų pradžioje tuometis Lenkijos gynybos ministras Antonis Macierewiczius sakė, kad už lėktuvo katastrofą atsakinga Rusija. Sausio mėnesį orlaivio katastrofos priežastis tirianti pakomisė paskelbė išvadas, kad lėktuve įvyko du sprogimai – kairiajame lėktuvo sparne. Atskirame, Rusijos vykdytame tyrime, teigiama, kad kalti yra tik lėktuvo pilotai – lenkai.  

Buvęs Lenkijos gynybos ministras, kuris dabar pats vadovauja tyrimui, šeštadienį pareiškė, kad jau netrukus bus paskelbta tyrimo ataskaita su įrodymais.

Išsamiau apie Smolensko tragedijos tyrimą – Igno Kinčino reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi