Pasaulyje

2018.04.09 16:08

Vengriją po rinkimų nuoširdžiai sveikina tik Lenkija

Europos Komisijos pirmininkas sveikins Vengrijos premjerą laimėjus trečią kadenciją, nors ji žada tolesnę Briuselio ir Budapešto kovą. Lenkijos premjeras taip pat pasveikino Vengrijos kolegą. Palaikyti Viktoro Orbano į Vengriją buvo atvykęs partijos „Teisė ir teisingumas“ lyderis Jaroslawas Kaczynskis. Lenkijos ir Vengrijos valdantieji – sąjungininkai kovoje su Briuseliu.

Po sekmadienį vykusių parlamento rinkimų V. Orbano partijai „Fidesz“ atiteko beveik pusė balsų, bet su sąjungininke ji gali suformuoti tokią daugumą, kad galės keisti konstituciją. V. Orbanas sako laimėjęs galimybę apginti vengrus ir Vengriją.
   
„Brangūs draugai, noriu pasakyti, kad mūsų laukia didelis mūšis, pasiekėme lemiamą pergalę, dar vieną galimybę apginti Vengriją. Mūsų tėvynė Vengrija dar ne tokia, kokios mes norėtume, bet ji jau eina mūsų pasirinktu keliu“, – sakė jis.

Po virtinės teroro aktų Europoje valstybių lyderiai darė išvadas, taip pat ir V. Orbanas, esą kalti migrantai, esą jie kaip rūdys pasiglemš Vengriją, nuo 2015-ųjų tai jo politikos ir šios rinkimų kampanijos tema, suprantama šalyje, kuri išgyveno ne vieną invaziją.

V. Orbano partijos „Fidesz“ sąskaitoje – 49 proc. balsų, bet jos tradicinė Krikščionių demokratų partija leis užsitikrinti 133 mandatus 199 vietų parlamente, tai užtikrina minimalią dviejų trečdalių daugumą kaip ir per ankstesnius rinkimus 2010 ir 2014 metais. Bet valdžios viršūnėje „Fidesz“ jau 1998 metų. Analitikų prognozės neguodžia – bus tęsiama jėgos politika.

V. Orbano ir jo partijos šalininkų daugiausia provincijoje, kaime, Budapeštas balsavo už opozicijos kandidatus. Jaunimui taip pat ne itin patinka „Fidesz“, tad ji turės kviesti daugiau jaunų žmonių į vyriausybę, kad patrauktų jaunus rinkėjus. Rinkėjai buvo aktyvūs, teko kai kur praliginti balsavimo apylinkių darbą, bijota, kad didelis rinkėjų aktyvumas bus naudingas ultradešiniajai nacionalistinei partijai „Jobbik“, bet nepasiekus užsibrėžto tikslo, jos lyderis traukiasi.
   
„Žadėjau, kad jeigu „Jobbik“ nelaimės rinkimų, atsistatydinsiu, Paprastai, laikausi žodžio, tad ir šį sykį. Tikėjausi kitokio rezultato, kai rinkėjų aktyvumas buvo didelis, bet sprendė žmonės“, – sakė Gaboras Vona.
   
Socialistų partijos lyderis Djula Molnaras taip pat prisiėmė atsakomybę dėl partijos pasirodymo rinkimuose ir pasitraukė iš posto.
    
V. Orbanas prisiekęs euroskeptikas, pasisakantis prieš glaudesnę integraciją, tad sulaukė ne tik Lenkijos „Teisės ir teisingumo“ partijos sveikinimų ir palaikymo. Prancūzijos Nacionalinio fronto lyderė Marine Le Pen pasidžiaugė, kad Vengrijos rinkėjai atmetė Briuselio idėjas. Pasveikino jos bendramintis Nyderlanduose Geertas Wildersas. Turėtų sulaukti ir Vladimiro Putino, V. Orbano bičiulio, sveikinimų.

Išsamiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.