Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Perversmas Egipte: prisiekė naujasis šalies vadovas (papildyta)

ELTA, LRT.lt2015.09.08 13:45

Trečiadienio vakarą Egipto kariškiams paskelbus apie prezidento Mohamedo Mursio nušalinimą ketvirtadienį laikinuoju šalies vadovu prisaikdintas konstitucinio teismo pirmininkas Adli Mansouras. Nuverstasis prezidentas Mohamedas Morsis laikomas armijos priežiūroje.

Trečiadienį vakare Egipto armijos generolas Abdelis Fattah al-Sissi pranešė, kad yra stabdoma Egipto konstitucija ir įvedama laikina technokratų vyriausybė. Ji valdys tol, kol bus surengti prezidento rinkimai.

Egipto laikinuoju vadovu prisaikdintas konstitucinio teismo pirmininkas Adli Mansouras, o kariškių nuverstas prezidentas Mohamedas Mursis laikomas kariškių žinioje. BBC, remdamasis prezidentą remiančios „Musulmonų brolijos“ informacija, praneša, kad jis laikomas namų arešte, o „Reuters“ praneša, kad jis laikomas karinėje bazėje.

M. Mursis įvykius šalyje pavadino „kariniu perversmu“.

„Kaip šalies prezidentas raginu visus egiptiečius taikiai priešintis šitam kariniam perversmui“, – sakė jis pabrėždamas, kad tie, kurie tai įvykdė, neturėjo tam įgaliojimų, todėl jų veiksmai yra neteisėti.

Kairo gatvėse dislokuota karinė technika ir kariuomenė, kuri kontroliuoja valstybinės televizijos pastatą, svarbiausius infrastruktūros objektus ir vyriausybinius pastatus. Po A. F. al-Sissi pareiškimo sustabdyti visi islamistų televizijos kanalai, taip pat pagrindinis „Musulmonų brolijos“ informacijos kanalas „Misr-25“.

Kariuomenė buvo davusi M. Mursiui laiko iki trečiadienio 17.00 val. sureguliuoti krizę, pavyzdžiui, pasiūlyti pirmalaikius prezidento rinkimus, tačiau prezidentas tokius reikalavimus atmetė. Pasibaigus 48 valandų ultimatumui, trečiadienio vakarą kariuomenė paskelbė draudimą išvykti iš šalies M. Morsiui, Musulmonų brolijos vadovui Mohammedui Badie ir jo pavaduotojui Chairatui al-Shateriui.

Konstitucinio teismo vadovas paskelbtas laikinuoju Egipto vadovu, šiuo metu formuojama technokratų vyriausybė.

Vadovauti pereinamojo laikotarpio vyriausybei gerus šansus turi Nobelio taikos premijos laureatas Mohamedas el Baradei, praneša agentūra „Reuters“.

Tahririo aikštėje – šventė

Egipto sostinės Kairo Tahririo aikštėje kariuomenės vadui paskelbus apie M. Mursi nušalinimą nuo pareigų, susirinkusi minia šią žinią pasitiko sveikinimais ir šokiais, skelbia AP.

Kairo padangė nušvito saliutais ir žalios spalvos lazerių šviesomis, kai milijonai egiptiečių su džiaugsmu sutiko kariuomenės pranešimą apie islamistų lyderio M. Mursi pašalinimą, praėjus keturioms dienoms masinių protestų, kuriais buvo reikalaujama atstatydinti prezidentą.

„Žmonės galiausiai nuvertė režimą“, – skandavo šimtai tūkstančių egiptiečių, susirinkusių aikštėje.

Tačiau islamistų lyderio šalininkai pasmerkė ir sukritikavo kariuomenės sprendimą, kai generolas A. F. al-Sissi paskelbė pranešimą. Be to, daugybė M. Mursi šalininkų sukilo Egipto pietuose – išdaužė parduotuvių vitrinas, sudaužė policijos automobilį ir bandė įsilaužti į policijos nuovadą. Per neramumus žuvo šeši žmonės.

Tačiau sostinėje dauguma A. F. al-Sissi laiko išgelbėtoju. Visuomenė pasveikino kariuomenę, kuri sureagavo į jos reikalavimus pašalinti M. Mursi praėjus metams po jo inauguracijos.  

Sulaikyti Musulmonų brolijos vadovai

Egipto saugumo pareigūnas pranešė, kad sulaikyti Musulmonų brolijos politinės partijos lyderis ir brolijos vadovo pavaduotojas, skelbia AP.

Pasak pareigūno, anksti ketvirtadienį buvo sulaikyti Laisvės ir teisingumo partijos pirmininkas Saadas al-Katatni ir vienas iš dviejų Musulmonų brolijos lyderio pavaduotojų Rashadas Bayoumi. Areštai susiję su pabėgimu iš kalėjimo per 2011 metais vykusį sukilimą prieš Hosni Mubaraką.

Pareigūnas neatskleidė tapatybės, nes nėra įgaliotas kalbėti su žiniasklaida.

Areštai įvykdyti netrukus po to, kai ginkluotųjų pajėgų vadas pašalino iš posto M. Mursi, priklausantį Musulmonų brolijai. Jis taip pat yra susijęs su tiriama byla. Daugiau nei 30 Musulmonų brolijos narių pabėgo iš kalėjimo 2011 metų sausį.

Susirūpinę, bet nesmerkia

Jugtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paragino Egiptą greitai grįžti prie civilinės valdžios ir gerbti pilietines teises. Tačiau jį cituojanti „Reuters“ teigia, kad karinių veiksmų jis nepasmerkė.

„Daugybė egiptiečių protestuodami išreiškė gilų nusivylimą ir pagrįstą susirūpinimą. [...] Tuo pačiu metu susirūpinimą kelia kariškių įsikišimas į bet kurios valstybės reikalus“, – cituojamas B. Ki-moonas.

JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad Valstijos labai susirūpinusios dėl Egipto kariškių sprendimo nušalinti nuo valdžios prezidentą M. Mursi ir sustabdyti šalies konstitucijos galiojimą, tačiau šių veiksmų taip pat nepasmerkė.

„Šio neužtikrinto periodo metu mes tikimės, kad kariškiai užtikrins visų Egipto vyrų ir moterų teisių apsaugą, įskaitant teisę į susirinkimus ir laisvus bei sąžiningus procesus civiliniuose teismuose“, – JAV prezidentą cituoja „Reuters“.

B. Obama paragino visas konflikto šalis vengti smurto ir susitelkti, kad Egipte būtų atkurta demokratija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.