Pasaulyje

2018.04.09 20:46

Dėl atakos Sirijos karinėje bazėje Kremlius kaltina Izraelį

BNS2018.04.09 20:46

Sirijoje pirmadienį paryčiais per raketų smūgį vyriausybės karinių oro pajėgų bazei šalies vidurio regione žuvo 14 kovotojų, tarp jų kažkiek Damasko režimo sąjungininko Irano pajėgų narių, pranešė padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija. Dėl atakos Rusija kaltina Izraelį. Šis kol kas kaltinimų nekomentuoja.

JAV ir Prancūzija neigia atlikusios atakas Sirijoje.

„Per smūgį Taifūro aviacijos bazei žuvo mažiausiai 14 kovotojų, tarp jų kažkiek iraniečių“, – nurodė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR). 

Sirijos valstybinė žiniasklaida anksčiau pranešė, kad per ataką žuvo ir buvo sužeista kažkiek žmonių, tačiau tikslaus aukų skaičiaus nenurodė.

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pareiškė, kad raketų ataką prieš vieną Sirijos vyriausybės oro pajėgų bazę įvykdė Izraelio karo lėktuvai, įskridę į Libano oro erdvę.

„Balandžio 9-ąją nuo 3 val. 25 min iki 3 val. 53 min (Maskvos ir Lietuvos) laiku du Izraelio karinių oro pajėgų lėktuvai F-15, neįskridę į Sirijos oro erdvę, iš Libano teritorijos smogė Taifūro (Tijaso) aerodromui aštuoniomis valdomomis raketomis“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA anksti pirmadienį pranešė, kad „kelios raketos smogė Taifūro oro uostui. Mūsų oro erdvės gynybos sistemos blokuoja raketų ataką.“ Arabų palydovinė televizija „al Mayadeen“ nurodė, kad raketos į Siriją atskrido nuo Viduržemio jūros, kirtusios Libano oro erdvę.

SANA iš pradžių paskelbė, kad raketų smūgis Tijaso bazei yra „įtariama JAV ataka“, bet vėliau pašalino bet kokias užuominas apie Ameriką.

Jungtinės Valstijos ir Prancūzija savo ruožtu paneigė, kad jos vykdė kokių nors smūgių Sirijoje.

Sirijos valstybinė televizija pirmadienį paskelbė, kad šalies oro erdvės gynybos pajėgos numušė aštuonias priešo raketas per ataką prieš Tijaso, dar įvardijamo kaip Taifūras arba Tiforas, oro pajėgų bazę (T-4) Chomso provincijoje. Šis kompleksas yra seniausiai veikianti ir viena didžiausių Sirijos oro pajėgų bazių.

Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, sirų oro erdvės gynybos sistemos sugebėjo numušti penkias iš aštuonių paleistų raketų.

„Sirijos Arabų Respublikos oro erdvės gynybos daliniai... sunaikino penkias valdomas raketas. Trys raketos pasiekė aerdromo vakarinę dalį“, – pranešė ministerija ir pridūrė, kad per šią ataką Sirijoje esantys „Rusijos kariniai patarėjai“ nenukentėjo.

Tuo metu Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR), gaunanti informacijos iš šaltinių toje šalyje, nurodė, kad „žuvo mažiausiai 14 kovotojų“.

Šis smūgis buvo įvykdytas JAV ir Prancūzijai perspėjus apie „stiprų bendrą atsaką“ į savaitgalį Sirijos sukilėlių kontroliuojamame Dumos mieste surengtą numanomą cheminę ataką, nusinešusią dešimtis žmonių gyvybių.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas kalbėdamiesi telefonu pasmerkė šią „šiurpią“ ataką ir pareiškė, kad B. al Assado režimas „privalo būti patrauktas atsakomybėn už jo tebevykdomus žmogaus teisių pažeidimus“, nurodė Baltieji rūmai.