Pasaulyje

2018.04.09 10:30

Šiaurės Korėja pasirengusi aptarti su JAV denuklearizaciją

BNS2018.04.09 10:30

Šiaurės Korėjos pareigūnai amerikiečių pareigūnams pasakė, kad jų lyderis Kim Jong Unas yra pasirengęs aptarti denuklearizaciją, sekmadienį pranešė spauda.

Šis Šiaurės Korėjos patikinimas galėtų sudaryti sąlygas Kim Jong Uno susitikimui su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

Tai pirmas kartas, kai pasiūlymas buvo pateiktas tiesiogiai Vašingtonui. Anksčiau jis buvo perduotas per Pietų Korėjos patarėją nacionalinio saugumo klausimais Chung Eui-yongą.

„JAV patvirtino, kad Kim Jong Unas nori aptarti Korėjos pusiasalio denuklearizaciją“, – sekmadienį laikraščiams „The Wall Street Journal“ ir „The Washington Post“ sakė vienas D. Trumpo administracijos pareigūnas.

Vašingtonas pribloškė stebėtojus praėjusį mėnesį paskelbęs, kad veikiausiai įvyks istorinis pirmasis D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas. Jis veikiausiai bus surengtas gegužės pabaigoje.

Tačiau Pchenjanas vėliau su Vašingtonu nesusisiekė, todėl, kaip rašė „The Wall Street Journal“, JAV pareigūnai tikriausiai nervinosi ir manė, kad Seulas galėjo išpūsti Šiaurės Korėjos norą derėtis dėl savo pačios branduolinio arsenalo.

Konkrečių detalių dėl siūlomo viršūnių susitikimo datos ar vietos kol kas nepaskelbta.

Reuters/Scanpix nuotr.

JAV gambitas

D. Trumpo sprendimas priimti kvietimą į derybas apstulbino užsienio politikos ekspertus ir netikėtai užklupo jo paties darbuotojus.

Tačiau daugelis ir toliau skeptiškai vertina susitikimo sėkmės tikimybę.

Vašingtonui bus priimtinas tik patikrinamas Pchenjano branduolinio arsenalo, branduolinio kuro sodrinimo ir balistinių raketų programos atsisakymas.

Be to, Šiaurės Korėjos lyderis pakartos savo reikalavimą, kad JAV pajėgos turi pasitraukti iš pusiasalio. Tai būtų ypatinga nuolaida, kurią buvo sunku įsivaizduoti valdant bet kokiam ankstesniam JAV prezidentui.

Diplomatinis sujudimas

Šie poslinkiai įvyko kelios dienos po abiejų Korėjų darbo susitikimo, kurio metu siekta suderinti Kim Jong Uno ir Pietų Korėjos prezidento Moon Jae-ino balandžio 27-osios susitikimo protokolus, saugumo priemones ir nušvietimą žiniasklaidoje.

Draugiškų santykių atkūrimą išprovokavo Pietų Korėjoje įvykusi žiemos olimpiada, į kurią Šiaurės Korėja buvo nusiuntusi sportininkų, palaikymo grupę ir Kim Jong Uno seserį kaip pasiuntinę.

Vėliau Kim Jong Unas ėmėsi diplomatinės iniciatyvos: pasiūlė viršūnių susitikimus su Pietų Korėja ir JAV, ir surengė savo tarptautinį debiutą su pirmąja nuo atėjimo į valdžią 2011 metais užsienio kelione. Tai buvo vizitas į Pekiną.

Sparčiai vykstant diplomatiniam atšilimui Korėjos pusiasalyje Kim Jong Unas su žmona net apsilankė Pietų Korėjos popmuzikos žvaigždžių koncerte Šiaurės Korėjos sostinėje.

Šeštadienį kitam darbo derybų ratui susitiks kita abiejų šalių pareigūnų grupė, kuri aptars tiesioginės telefono linijos tarp abiejų Korėjų lyderių įrengimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt