Pasaulyje

2018.04.09 11:29

V. Orbanas užsitikrino trečiąją kadenciją

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas užsitikrino trečiąją kadenciją. Rinkimai Vengrijoje baigėsi be netikėtumų. V. Orbano partija „Fidesz“ užtikrintai juos laimėjo, surinkusi beveik 49 procentus rinkėjų balsų. Tai partijai parlamente garantuoja daugumą.

Remiantis naujausiais duomenimis, V. Orbano vadovaujama partija „Fidesz“ gautų 133 vietas iš 199. Tai reiškia, kad partija turėtų dviejų trečdalių daugumą, kuri leistų lengvai keisti konstituciją. Pats V. Orbanas skelbia, kad tai yra istorinė pergalė.

LRT RADIJO bendradarbė Budapešte Valdonė Sakalauskaitė-Moždoči sako, kad gyventojai V. Orbaną palaiko dėl augančios ekonomikos ir dėmesio Vengrijos piliečiams.

Teigiama, kad tokio rinkėjų aktyvumo (68,8 proc.) esą Vengrijoje nebuvo nuo 1998-ųjų. Tai neva turėjo išgąsdinti trečios kadencijos siekiantį V. Orbaną, kuris į rinkimus ėjo su antiimgraciniais šūkiais, konfliktuodamas su Briuseliu ir kaltinimais vengrų-amerikiečių kilmės milijardieriui George`ui Sorosui. V. Orbano prieš imigrantus vykdoma politika, atrodo, patiko jo rinkėjui, tačiau pykdė Briuselį. Po to, kai 2015 metais per migrantų antplūdį Vengrija kartu su Čekija ir Lenkija atsisakė pasidalinti migrantų kvotomis, Briuselis kreipėsi į teismą.

V. Orbanas yra kaltinamas, kad į autoritarizmą linkusiu valdymu pamina Europos vertybes, varžo spaudos laisvę, stengiasi kontroliuoti nevyriausybines organizacijas – visai neseniai nustatė reikalavimą joms registruoti iš užsienio gaunamas pajamas.

Tai esą labiausiai buvo taikyta jo kovai su G. Sorosu – vienu iš V. Orbano kritikų, kuris dažnai skiria lėšų nevyriausybinių organizacijų veiklai. Šis, nors ir buvęs G. Soroso stipendininkas, kaltina jį siekiu Vengriją užtvindyti migrantais.

Tačiau apžvalgininkai sako, kad problema ne tik paties V. Orbano valdymo metodai, tačiau ir silpna opozicija, ji esą – susiskaldžiusi ir padrika. Tai neva ypač palanku V. Orbanui, kuris, atrodo, daug ko išmoko ir iš savo bičiulio Vladimiro Putino.