Pasaulyje

2018.04.06 15:46

Prieš įsibėgėjant „Brexit“ lieka neišspręstas Gibraltaro klausimas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.06 15:46

Vis mažiau laiko liekant iki Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos, abiejų pusių atstovai sako, kad svarbiausi derybų klausimai dar neišspręsti. Vienas iš jų – Jungtinei Karalystei priklausantis Gibraltaras, įsikūręs Pirėnų pusiasalyje šalia Ispanijos.

Iškart po „Brexit“ rezultatų buvo pasigirdę Ispanijos politikų kalbų, kad laikas iškelti Ispanijos vėliavą ant Gibraltaro kalvos, tačiau Ispanijos užsienio reikalų ministras Alfonso Maria Dastis Quecedo`as užtikrino, kad šalis nepretenduoja jo susigrąžinti. Tačiau, pasak ministro, oro uosto klausimas turi būti išspręstas.

Ginčo objektu tapęs oro uostas yra pastatytas teritorijoje, jungiančioje Ispaniją su Gibraltaru, o ispanai nesutinka pripažinti, kad tai britų teritorija. Oro uostas skraidina maždaug pusę milijono keleivių per metus – daugiausia į Jungtinės Karalystės miestus ir kelia diskusijų tarp suinteresuotų šalių.

„Jau du kartus bandėme pasirašyti dvišalę sutartį – 1987-aisiais, jei gerai pamenu, ji netiko britams, o 2006-aisiais netiko mums. Tikimės, kad trečias kartas nemeluos ir pagaliau pavyks susitarti dėl oro uosto abiem pusėms palankiomis sąlygomis“, – kalba Ispanijos užsienio reikalų ministras.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier sako, kad Gibraltaro klausimas turėtų būti išspręstas Ispanijos ir Jungtinės Karalystės dvišaliu susitarimu, tačiau ES palaikys Bendrijoje liekančios Ispanijos interesus. Anot jo, Airijos ir Šiaurės Airijos sienos bei Gibraltaro klausimai – vieni jautriausių derybose. Tikimasi, kad bent vieną jų pavyks išspręsti iki gruodžio.

Daugiau apie tai – Valdonės Rudenkienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.