Pasaulyje

2018.04.06 14:34

ECB prašo sprendimo dėl Latvijos centrinio banko vadovo nušalinimo

BNS2018.04.06 14:34

Europos Centrinis Bankas (ECB) Europos Sąjungos Teisingumo Teismo paprašė nuspręsti, ar Latvijos institucijos pažeidė įstatymus, uždraudusios Latvijos centrinio banko vadovui vykdyti savo pareigas, kol vyksta tyrimas dėl jam keliamų įtarimų korupcija.  

Latvijos banko vadovas Ilmaras Rimševičius yra vienas iš pinigų politiką formuojančios ECB valdančiosios tarybos narių.

Euro zonos centrinis bankas penktadienį pareiškė, jog Europos Sąjungos Teisingumo Teismo paprašė nustatyti, ar Latvijos institucijos, I. Rimševičiui „nustačiusios tam tikras kardomąsias priemones, pažeidė Europos Sąjungos teisės aktus“. Dėl šių priemonių jis negali „eiti savo pareigų Latvijos centriniame banke ir vykdyti savo, kaip ECB valdančiosios tarybos nario, funkcijų“.

ECB vadovas Mario Draghi per savo paskutinę spaudos konferenciją, kuri įvyko kovo pradžioje, pareiškė, kad Valdančiosios tarybos nariai „neturi pakankamai informacijos“ apie šią bylą ir prašys teismo pareikšti savo nuomonę.

Penktadienį Frankfurte įsikūręs ECB pažymėjo, jos kreipęsis į teismą euro zonos centrinis bankas nebando kištis į baudžiamąjį tyrimą, kurį atlieka Latvijos kovos su korupcija pareigūnai.

Vasario mėnesį I. Rimševičius buvo sulaikytas Latvijos korupcijos prevencijos biuro (KNAB) pareigūnų, bet netrukus buvo paleistas už 100 tūkst. eurų užstatą. Jis įtariamas reikalavęs ir paėmęs didelį – mažiausiai 100 tūkst. eurų – kyšį.

Latvijos banko vadovas nusprendė nesitraukti iš savo pareigų ir tvirtina esąs nekaltas. Tuo tarpu tyrimą atliekantis KNAB jam uždraudė išvykti iš Latvijos ir vadovauti centriniam bankui.

„Tarybos nariai ir Latvijos banko valdyba užtikrina nenutrūkstamą nacionalinio centrinio banko veikimą“, – vasarį paskelbtame pranešime patikino Latvijos centrinis bankas.

Tačiau pagal Europos įstatymus Latvijos vietą 25 narius turinčioje ECB valdančiojoje taryboje asmeniškai užima centrinio banko vadovas, o ne pats bankas.

Tai reiškia, kad tuo atveju, jeigu I. Rimševičius nebus galutinai pašalintas iš pareigų, Latvija neturės savo atstovo Frankfurte reguliariai vykstančiuose Valdančiosios tarybos posėdžiuose.

Praėjusį mėnesį Latvijos įstatymų leidėjai patvirtino neprivalomą rezoliuciją, kurioje centrinio banko vadovą paragino atsistatydinti.

„Jeigu ponas Rimševičius liks Latvijos banko vadovo poste, tai gali pakenkti būsimiems sprendimams, kuriuos priims Latvijos bankas, sukelti abejonių dėl institucinio ir teisinio Latvijos banko veiksnumo ir pakenkti Latvijos nacionaliniams interesams“, – pareiškė jie.

Tuo tarpu I. Rimševičiaus advokatai praėjusį mėnesį pareiškė ketinantys apskųsti jam nustatytą draudimą keliauti ir dirbti su bylomis ES Teisingumo Teisme ir Latvijos teismuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.