Naujienų srautas

Pasaulyje2018.04.06 11:28

JK: nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novičiok“ pagaminta pietryčių Rusijoje

15min.lt 2018.04.06 11:28

Jungtinė Karalystė (JK) sąjungininkėms pranešė, kad šalies žvalgyba nustatė nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ gamybos vietą. Tai – karinių tyrimų bazė uždarame Šichanų mieste pietryčių Rusijoje, praneša „The Times“.

JK žvalgybai paskelbus šią informaciją, 28 šalys nutarė išsiųsti daugiau nei 150 rusų diplomatų. Anot žvalgybos pareigūnų, pastaruosius dvejus metus Šichanuose buvo atliekami bandymai, ar „Novičiok“ galima efektyviai panaudoti žmogžudystėms užsienyje.

15min jau rašė, kad dešimtajame dešimtmetyje Šichanuose mokslininkas Leonidas Rinkas dirbo su „Novičiok“, vėliau nedidelį kiekį šios medžiagos pardavė nusikalstamo pasaulio atstovams. Kovo 4 d. Anglijos Solsberio mieste nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ buvo apnuodytas buvęs rusų šnipas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija.

Anot JK žvalgybininkų, Šichanuose laikomos „Novičiok“ atsargos – nedidelės, jų neužtektų panaudoti mūšio lauke. Todėl manoma, kad jos galėjo būti skirtos pavienių asmenų nužudymui. Buvęs Britanijos Cheminio, biologinio, radiologinio ir branduolinio pulko vadas Hamishas de Brettonas Gordonas, susipažinęs su žvalgybine informacija, ją pavadino labai įtikinama.

„Britanijos žvalgyba aiškiai nurodo Rusiją ir Šichanus, – sakė jis. – Neabejoju, kad rusai mums kalbant jas (atsargas – red.) naikina.“ Anot H.de Brettono Gordono, nėra jokių įrodymų, kad „Novičiok“ Jungtinę Karalystę pasiekė iš kitų buvusių Sovietų Sąjungos šalių, pavyzdžiui, Ukrainos ar Uzbekistano. Ketvirtadienį JK policija išplatino pranešimą, kuriame J. Skripal teigė kasdien besijaučianti vis stipresnė. Tą pačią dieną valstybinė Rusijos televizija „Rossija 24“ paviešino telefoninio skambučio įrašą, kuriame neva J. Skripal savo pusseserei Viktorijai Skripal tikina, esą „viskas gerai, visiems jau geriau“. Pareigūnai aiškinasi šio garso įrašo autentiškumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi