Pasaulyje

2018.04.05 19:34

Iranas grasina D. Trumpui staigmena, jei JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo

ELTA 2018.04.05 19:34

Irano atominės energijos agentūros vadovas pagrasino „staigmena“ JAV prezidentui Donaldui Trumpui, jei Vašingtonas kitą mėnesį pasitrauks iš branduolinio susitarimo. Ali Akbaras Salehis nepasakė, kokia tai bus staigmena, tačiau kalbėjo apie „specialų nykščio paspaudimą“. Sąvoka „nykščio paspaudimas“ persų kalba reiškia griežtą reakciją, kai priešiška pusė labai nustemba.

„Mes norime linkti sandoryje, tačiau mes galime ir kitaip“, – kalbėjo viceprezidentas ir Irano branduolinės organizacijos vadovas. Dėl nenuspėjamos D. Trumpo politikos Irano šiais metais esą laukia „didelis politinis iššūkis“. „Todėl visi šalyje turi būti atsargūs“, – pabrėžė A. A. Salehis, kurį cituoja agentūra IRNA.

D. Trumpas pastaruoju metu teigė, kad nori arba visiško JAV pasitraukimo iš sutarties, arba jos pakeitimo rengiant naujas derybas. Gegužės 12-oji laikoma galimu JAV sankcijų įvedimo Iranui terminu – tai gali reikšti, kad susitarimas žlugo.

Iranas atmeta naujas derybas, ypač – jei jose būtų kalbama apie ginčytiną šalies raketų programą. Teheranas netgi grasina tokiu atveju pasitraukti iš sutarties ir atnaujinti savo branduolinę programą be sutartyje numatytų apribojimų. 

Branduolinį susitarimą su Iranu 2015-aisiais pasiekė JAV, Kinija, Rusija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Vokietija. Iranas joje įsipareigoja mažiausiai dešimtmetį smarkiai apriboti esminius savo atominės programos elementus, kad negalėtų pasigaminti atominės bombos. Mainais Teheranui buvo atšauktos sankcijos ir pažadėtas ekonominių santykių normalizavimas su Vakarais.