Pasaulyje

2018.04.05 10:41

Brazilijos teismas: eksprezidentas L. da Silva turės atlikti įkalinimo bausmę

BNS 2018.04.05 10:41

Brazilijos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį atmetė buvusio šalies prezidento Luizo Inacio Lulos da Silvos pastangas pavėlinti jam už korupciją skirtą 12 metų laisvės atėmimo bausmę, o ši nutartis gali nulemti didžiausios Lotynų Amerikos šalies prezidento rinkimų baigtį.  

Šešiais balsais prieš penkis teisėjų priimtas sprendimas reiškia, kad L. I. Lula da Silva, buvęs visų populiariausias Brazilijos vadovas ir spalio 7-ąją vyksiančių prezidento rinkimų favoritas, gali būti suimtas artimiausiomis dienomis.

Vienuolika teisėjų per trečiadienį prasidėjusį ir 10 valandų trukusį posėdį svarstė L. I. Lulos da Silvos prašymą nesiųsti jo į kalėjimą, kol jis parengs naują apeliaciją. Teisėjų balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamą balsą pateikė teismo pirmininkė Carmen Lucia, pareiškusi, kad sprendimas atidėti bausmės vykdymą „gali vesti į nebaudžiamumą“.
Televizijos tiesiogiai transliuotas įtemptas teismo procesas Brazilijos visuomenę suskaldė ne mažiau negu pačius teisėjus ir iškėlė klausimų dėl demokratijos būklės šalyje, kai vienas kariuomenės generolas, regis, ėmėsi spausti pasiųsti už grotų 72 metų kairiųjų pažiūrų politiką, Darbininkų partijos įkūrėją.

Dešinieji L. I. Lulą da Silvą laiko šalies politinį elitą krečiančios korupcijos veidu. Jo įkalinimo jau seniai siekia prokurorai, vadovaujantys tyrimui dėl vadinamosios operacijos „Plovykla“ (Lava Jato), įtraukusios valstybinę naftos įmonę „Petrobras“, statybų įmones ir keletą politinių partijų.

Tačiau kairiojoje stovykloje prisimenama, kad L. I. Lulos da Silvos valdymas 2003–2010 metais buvo laikai, kai Brazilija naudojo savo turtą, kad dešimtis milijonų žmonių ištrauktų iš skurdo.

Jie šią korupcijos bylą laiko suklastota teisingumo sistemos, kad korupcija apkaltinti pagrindiniai dešiniosios stovyklos politiniai veikėjai, tarp jų dabartinis prezidentas Michelis Temeras, galėtų lengviau išsisukti.

Šios viena kitai prieštaraujančios vizijos vis labiau poliarizuoja prezidento rinkimų. Šiuo metu antras populiariausias kandidatas po L. I. Lulos da Silvos yra griežtai dešiniųjų pažiūrų buvęs kariškis Jairas Bolsonaro, o centristams nepavyksta užsitikrinti didesnio palaikymo.

Populiarus, bet skaldantis

L. I. Lula da Silva buvo nuteistas kalėti 12 metų ir vieną mėnesį už tai, kad priėmė kyšį – prabangius pajūrio apartamentus – ir 1,1 milijono JAV dolerių (maždaug 960 tūkst. eurų) grynaisiais. Jis skundė šį nuosprendį žemesnės instancijos teisme, bet pralaimėjo.

Sausį trijų apeliacinio teismo teisėjų kolegija pietiniame Porto Alegrės mieste paliko galioti eksprezidentui žemesnės instancijos teismo paskelbtą apkaltinamąjį nuosprendį dėl korupcijos.

Pagal galiojančius įstatymus, eksprezidentas turėjo būti iškart pasiųstas į kalėjimą, net nagrinėjant skundus dviejuose aukštesnės instancijos teismuose. Tačiau jis paprašė Aukščiausiojo Teismo taikyti asmens neliečamumo principą (habeas corpus), kad galėtų likti laisvėje, kol bus nagrinėjamos apeliacijos. Dėl to L. I. Lula da Silva galėjo tikėtis likti neįkalintas ilgą laiką.

Aukščiausiasis Teismas šį opų klausimą svarstė jausdamas nepaprastą visuomenės ir politinį spaudimą.

Antradienį vakare apie 20 tūkst. žmonių dalyvavo demonstracijoje Brazilijos didžiausiame mieste San Paule, reikalaudami, kad buvęs prezidentas būtų įkalintas ir kad jam nebūtų leista dalyvauti rinkimuose. Trečiadienį sostinėje Brazilijoje vyko mažesnės eksprezidento šalininkų demonstracijos.

Daugiau kaip 5 tūkst. teisėjų ir prokurorų pasirašė Aukščiausiajam Teismui adresuotą peticiją, reikalaudami, kad L. I. Lula da Silva būtų nedelsiant įkaltintas. Teisėjai taip pat buvo apipilti tūkstančiais elektroninių laiškų šiuo klausimu.

Tačiau tuo pat metu teismui teko pripažinti faktą, kad buvęs lyderis išlieka nepaprastai populiarus tarp gyventojų, ypač neturtingesniame šiaurės rytų regione.