Naujienų srautas

Pasaulyje2018.04.04 20:23

S. Skripalio apnuodijimo istorija: įspėjama dėl naujos Kubos raketų krizės

Rusija ir Didžioji Britanija trečiadienį apsikeitė kandžiomis pastabomis tarptautinėje cheminių ginklų priežiūros organizacijoje, Maskvai kaltinant britų ir JAV slaptąsias tarnybas prisidėjus prie buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimo Anglijoje.

Rusijos pasiūlymą atlikti bendrą tyrimą dėl buvusio šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga Britanija pavadino „ydingu“ ir jį atmetė kaip „apgaulingą manevrą“.

Tačiau Rusijos pareigūnai atsikirto, kad kaltinimai Maskvai šios atakos organizavimu yra „groteskiška provokacija.., kurią grubiai sukurpė britų ir JAV saugumo tarnybos“.

Pirmasis po Antrojo pasaulinio karo cheminių ginklų panaudojimo Europoje atvejis smarkiai atšaldė Maskvos ir Vakarų šalių santykius. Abi pusės išsiuntė daugiau kaip po 150 diplomatų.

Britanija taip pat įšaldė aukšto lygio diplomatinius kontaktus su Rusija.

Rusijoje trečiadienį vykusioje gynybos konferencijoje užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) vadovas Serejus Naryškinas netgi pateikė dar vieną įvykių versiją. 

„Net ir tokis žiaurios provokacijos, kurią įvykdė Britanijos ir Amerikos žvalgybos, akivaizdoje nemažai Europos šalių neskuba besąlygiškai sekti Londonui iš paskos. Jos nori pažiūrėti į įvykio detales“, – pareiškė S. Naryškinas.

Pasak Maskvos, Britanijai pačiai naudingas šis įvykis. Savaitgalį Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Jungtinė Karalystė šią ataką įvykdė, nes sunkiai sekasi „Brexito“ derybos. Maskva kas kelias dienas vis pateikia naują įvykių versiją. Tačiau, kad įtampa tarp Vakarų ir Rusijos pasiekė seniai matytas aukštumas, Rusija supranta. S. Naryškinas sako, kad įtampa pasiekė aukščiausią Šaltojo karo laikų lygį. 

„Labai svarbu sustabdyti šį neatsakingą provokacijų žaidimą. Svarbu nustoti naudoti jėgą santykiuose tarp šalių, kad neprivestume prie antros Kubos raketų krizės. Ypač, kai turime svarbesnių užduočių - užtikrinti žmonių gerovę ir laisvą vystimąsi“, – teigė S. Naryškinas.

Maskvos prašymu surengtame Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) uždarame posėdyje Hagoje Rusija patikino esanti pasiruošusi bendradarbiauti.

„Mūsų nuomone, tai yra būtina, siekiant užtikrinti, kad ši problema būtų išspręsta pagal (tarptautinę) teisinę sistemą“, – sakoma Rusijos ambasados Nyderlanduose komentare socialiniame tinkle „Twitter“.

Jame priduriama, kad Maskva užsitikrino 14 OPCW vykdomosios tarybos narių palaikymą, o jos pareiškimas yra „pagrįstas tvirtais šios srities ekspertų faktais“.

Tačiau Britanijos delegacija OPCW pareiškė, kad „Rusijos pasiūlymas dėl bendro JK ir Rusijos tyrimo dėl incidento Solsberyje yra ydingas. Tai yra apgaulingas manevras.“

Maskva siekė „išvengti klausimų, į kuriuos privalo atsakyti rusų pareigūnai“, pridūrė ji tviteryje.

„Nepriklausoma“ OPCW

Didžiosios Britanijos gynybos laboratorija, ištyrusi mirtiną nervus paralyžiuojančią medžiagą, antradienį paskelbė nesugebėjusi įrodyti, kad ši medžiaga buvo atvežta iš Rusijos. Maskva šį pareiškimą pasveikinimo kaip savo nekaltumo įrodymą.

OPCW posėdyje dalyvavo Rusijos ambasadorius Nyderlanduose ir prekybos bei pramonės viceministras Georgijus Kalamanovas, ir britų cheminių ginklų ekspertas ir JK nuolatinio atstovo OPCW pareigas einantis Johnas Foggo.

Vienas diplomatinis šaltinis, kuris nenorėjo būti įvardintas, naujienų agentūrai AFP sakė, kad Rusija pateikė OPCW prašymą „vienu ar kitu būdu įtraukti Rusiją į šį tyrimą“.

Susitikimo atmosferą šaltinis pavadino „sudėtinga“, tačiau sakė, kad po pietų pertraukos derybos vyks toliau.

OPCW paėmė per ataką Solsberyje panaudotos medžiagos mėginių ir išsiuntė juos tirti į sertifikuotas laboratorijas, tačiau tyrimo rezultatų dar negauta.

„Bet šiandien rusai sušaukė vykdomosios tarybos susitikimą dar prieš ką nors paskelbiant“, – sakė šaltinis.

Pagal Cheminio ginklo konvenciją, tyrimui turi vadovauti Jungtinė Karalystė, iš OPCW gaudama tik techninės pagalbos ir veikdama „visiškai nepriklausomai“, pridūrė jis.

Daugiau apie tai – Igno Kinčino reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi