Pasaulyje

2018.04.04 10:00

Ekspertai: nuostoliai dėl Prancūzijos geležinkelio darbuotojų streikų sieks 720 mln. eurų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.04 10:00

Prancūzų planus koreguos besitęsiantis geležinkelio darbuotojų streikas. Antradienį pradėtas streikas, pramintas „juoduoju antradieniu“, paralyžiavo traukinių eismą ir tęsiasi trečiadienį. Prancūzija gali patirti 720 mln. eurų nuostolių dėl visuotinio geležinkelio darbuotojų streiko, prognozuoja ekspertai.

Kaip pranešė pagrindinės šios pramonės profsąjungos, streikai su pertraukomis tęsis iki birželio 28 dienos. Geležinkelininkai, protestuojantys prieš reformos projektą, per šį laikotarpį ketina streikuoti iš viso 36 dienas, arba du kartus per savaitę. Valstybinės geležinkelių bendrovės SNCF vadovybės vertinimu, kiekviena streiko diena valstybei kainuos per 20 mln. eurų.

Tačiau ekspertai primena, kad čia kalbama tik apie tiesioginius nuostolius. Įmonėms teks susidurti su masiniais darbuotojų vėlavimais ar net neatvykimu į darbą.

Antradienį kursavo vienas iš aštuonių greitųjų tarpmiestinių traukinių, trečiadienį veiks vienas iš septynių.

Valstybinių geležinkelio linijų darbuotojai protestuoja prieš darbo reformą. Prie jų prisijungė ir kitų sektorių darbuotojai – oro linijų, energetikos. Darbuotojai planuoja streikuoti tris mėnesius ir kas penkias dienas nutraukti darbą dviem dienoms.

Prancūzijos žiniasklaida šiuos streikus vadina didžiausiais per Emmanuelio Macrono valdymo laikotarpį.

Kaip rodo antradienį vakare pateikti skaičiavimai, protesto akcijose dalyvavo 34 proc. šalies geležinkelio darbuotojų. Tačiau kai kuriose linijose antradienį nekursavo pusė traukinių. Dėl kilusios sumaišties prancūzai negalėjo laiku atvykti į darbą, nes traukiniai nekursavo. Dalis jų buvo priversti sėsti į savo automobilį, keliuose susidarė didžiulės spūstys.

Rimti nuostoliai dėl streikų gresia ir turizmo pramonei. Artėjant turizmo sezonui, Prancūzija rizikuoja prarasti nemažai svečių, dažnai atvykstančių į šalį greitaeigiais traukiniais.

Rimtai sutrikdytas eismas RER linijomis, jungiančiomis Paryžiaus centrą su priemiesčiais, įskaitant atšaką, vedančią į pagrindinį tarptautinį Ruasi Šarli de Golio oro uostą.

Susimąstyti apie keleivių teises paragino ir šalies premjeras Edouard`as Philippe`as. „Keliautojų laukia sunkios dienos, – apgailestavo premjeras. – Tačiau tai neveikia ryžtingai nusiteikusių profsąjungų“.

Kartu premjeras patikino, kad valstybė „neketina privatizuoti geležinkelių“. Reformos tikslas – būtinas pramonės modernizavimas, pabrėžė premjeras.

Profsąjungos „Visuotinės darbo konfederacijos“ (CGT) vadovas Philippe'as Martinezas patarė vyriausybei „įsiklausyti į streikuotojus“. „Mes ginsime savo teises tiek, kiek prireiks“, – perspėjo jis.

Didžiausias geležinkelininkų streikas sutapo su protesto akcijomis kitose pramonės šakose. Ketvirtą dieną streikuoja dalis oro linijų „Air France“ personalo. Šiuo metu oro linijos vykdo tik du trečdalius suplanuotų skrydžių. Palaipsniui prie streikų jungiasi ir komunalinių tarnybų darbuotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.