Pasaulyje

2018.04.03 18:03

Britanija dviem savaitėm atidėjo sprendimą, kas gamins naujuosius JK pasus

BNS 2018.04.03 18:03

Didžioji Britanija antradienį pratęsė naujų britų pasų gamintojo atranką, kilus skandalui, kad konkursą gali laimėti ne vietos, o prancūzų ir olandų gamintojas.

Britų kompanija „De La Rue“ ruošiasi imtis teisinių veiksmų prieš preliminarų sprendimą sutartį dėl naujų pasų mėlynu viršeliu, kurie bus naudojami po „Brexit“, gamybos sudaryti su Paryžiuje įsikūrusia kompanija „Gemalto“.

Tuo tarpu dienraštis „Daily Mail“ paskelbė peticiją, kurioje sakoma, kad Jungtinės Karalystės pasai turi būti gaminami Britanijoje. Ši iniciatyva sulaukė 266 tūkst. parašų.

Didžiosios Britanijos vyriausybė patvirtino, kad nuo antradienio pratęsia konkurso laikotarpį dviem savaitėmis, Vidaus reikalų ministerijai sutikus patenkinti „De La Rue“ prašymą.

Pasak atstovo, tokia padėtis nėra neįprasta. Tačiau jis aiškiai leido suprasti, kad kompanija „Gemalto“ išlieka favorite.

„Pasirinktas konkurso dalyvis pademonstravo, kad gali geriausiai atitikti mūsų pasų tarnybos poreikius, pateikdamas aukštos kokybės saugų produktą ir geriausią kainą mokesčių mokėtojams“, – sakė jis.

Tradicinės bordo spalvos Europos Sąjungos pasų pakeitimą britiškais mėlynais pasais daugelis „Brexit“ šalininkų laiko svarbiu JK suvereniteto susigrąžinimo simboliu.

„Brexit“ rėmėjai sako, kad tokių pasų gaminimas Europos Sąjungoje būtų britų „nacionalinis pažeminimas“.

Nors „De La Rue“ pripažino, kad jos pasai mokesčių mokėtojams atsieitų brangiau, tačiau patikino, kad dokumentai būtų „aukščiausios kokybės ir techniškai saugiausias pasiūlymas“.

„Mes galime patvirtinti, kad imamės pirmų žingsnių, norėdami pradėti apeliacijos procedūrą dėl preliminaraus sprendimo“, – pridūrė kompanijos atstovė.

Jungtinės Karalystės piliečių pasų viršelių spalva buvo mėlyna nuo 1921 metų, tačiau 1988 metais pasai tapo bordo – kaip ir kitų tuometinės Europos Bendrijos valstybių pasai.

Britanijos narystė ES baigiasi 2019 metų kovą. Naujų pasų gamybos sutartis turi įsigalioti 2019 spalį.