Naujienų srautas

Pasaulyje2018.04.01 15:27

Išvaryti rusų diplomatai grįžo namo, Maskva perspėja nevykti į JK

BNS 2018.04.01 15:27

Dėl buvusio rusų šnipo apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje iš JAV išsiųsti rusų diplomatai sekmadienį grįžo į Maskvą, tarp Rusijos ir Vakarų tvyrant didžiausiai po Šaltojo karo įtampai.

Didėjanti Rusijos ir Vakarų santykių krizė pastarosiomis savaitėmis nulėmė itin didelę abipusio diplomatų išsiuntimo bangą. Tarp kitų įtampos ženklų buvo Rusijos šeštadienio perspėjimas savo piliečiams gerai pagalvoti prieš vykstant į Britaniją, kur vietos pareigūnai esą galėtų prie jų kabinėtis.

Išsiųsdamos 60 rusų diplomatų JAV prisidėjo prie kitų Britanijos sąjungininkių, sureagavusių į buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste.

Dviem lėktuvais, kurie sekmadienį nusileido Maskvos Vnukovo oro uoste, iš Vašingtono ir Niujorko namo parskrido iš viso 171 žmogus: 60 diplomatų ir jų šeimų nariai.

Rusijos televizija parodė, kaip keleiviai išlipa iš vyriausybės lėktuvo. Jų laukė keli autobusai.

Iš JAV, Europos Sąjungos, NATO šalių ir kitų valstybių iš viso buvo išsiųsta daugiau kaip 150 rusų diplomatų.

Britanija sakė, jog „labai tikėtina“, kad už Skripalių apnuodijimą Sovietų Sąjungoje pagaminta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ yra atsakinga Rusija, tačiau Maskva piktai neigia, kad yra kaip nors su tuo susijusi.

JAV nurodė, kad 60 išsiųstų diplomatų buvo šnipai. Jie dirbo įvairiose JAV vietose ir Rusijos misijoje Jungtinėse Tautose. Be to, amerikiečiai uždarė Rusijos konsulatą Siatle.

Tačiau vėliau Vašingtonas nurodė, kad Rusija gali kreiptis dėl kitų diplomatų, kurie pakeistų išsiųstuosius, akreditacijos.

Ketvirtadienį Maskva paskelbė išsiunčianti iš šalies 60 amerikiečių diplomatų ir uždaranti generalinį konsulatą Sankt Peterburge.

„Gerinti ryšius“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dažnai atrodydavo nenorintis kritikuoti Rusijos lyderio Vladimiro Putino ir yra sakęs, kad jiedu galėtų kada nors netolimoje ateityje susitikti.

„Dabar konsulatas uždarytas, bet mūsų darbas siekiant gerinti Rusijos ir JAV ryšius tęsiasi“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė JAV ambasada Maskvoje.

Rusija šeštadienį paskelbė tolesnes atsakomąsias priemones Britanijai ir pareikalavo, kad Londonas dar labiau sumažintų savo diplomatinį atstovavimą.

„Rusija pasiūlė paritetą. Britanijos pusėje dirba daugiau kaip 50 žmonių daugiau“, – naujienų agentūrai AFP sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Praėjusį mėnesį Rusija išsiuntė 23 britų diplomatus, uždarė britų konsulatą Sankt Peterburge ir pirmą kartą per beveik 60 metų sustabdė visus Britų tarybos projektus.

„Grasinanti retorika“

Rusijos ambasada Londone paragino rusus gerai pagalvoti prieš vykstant į JK ar leidžiant vaikus į vasaros mokyklas Britanijoje.

Ambasada perspėjo, kad britų pareigūnai, įskaitant policiją, galėtų papildomai tikrinti rusus, ir paminėjo „antirusišką politiką ir britų grasinančios retorikos eskalavimą“.

Britanija šeštadienį pripažino, kad pasieniečiai patikrino į Londono Hitrou oro uostą iš Maskvos atskridusį „Aeroflot“ lėktuvą. Rusija tai pavadino „dar viena įžūlia provokacija“.

Britanija nurodė, jog įprastai tikrina lėktuvus, kad apsaugotų JK nuo organizuoto nusikalstamumo ir žmonių, bandančių įvežti į šalį kenksmingų medžiagų.

Penktadienį Maskva iškvietė Britanijos ambasadorių Laurie Bristow ir nurodė, kad Rusijoje dirbančių diplomatų skaičius turėtų būti per mėnesį sulygintas su Jungtinėje Karalystėje dirbančių rusų diplomatų skaičiumi.

L. Bristow buvo įteikta protesto nota dėl „provokuojamų ir nepagrįstų Britanijos pusės veiksmų, paskatinusių nepagrįstą Rusijos diplomatų išsiuntimą iš virtinės šalių“, nurodė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

L. Bristow buvo iškviestas drauge su 23 kitų šalių, daugiausia ES narių, misijų vadovais. Jiems buvo pasakyta, kad kai kurie jų diplomatai turi išvykti.

Prancūzija, Vokietija, Kanada ir Lenkija sakė, kad Rusija išsiunčia po keturis jų diplomatus.

Kitoms šalims, tarp jų – Australijai, Ukrainai, Nyderlandams, Švedijai, Čekijai, Suomijai, Lietuvai ir Norvegijai, taip pat buvo pasakyta atšaukti savo pasiuntinius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi