Pasaulyje

2018.03.30 14:43

JAV kritikuoja Rusijos sprendimą išsiųsti amerikiečių diplomatus

ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.30 14:43

Jungtinės Valstijos sukritikavo Rusijos sprendimą išsiųsti iš šalies amerikiečių diplomatus ir pavadino jį „nepateisinamu“. „Mes skaitome tai, mes analizuojame tai ir pasiliekame teisę į atsaką“, – Vašingtone pareiškė JAV valstybės departamento atstovė Heather Nauert.

„Nėra pateisinimo šiam atsakui“, – sakė H. Nauert, komentuodama Maskvos žingsnį, kuris yra reakcija į JAV sprendimą išsiųsti 60 rusų, dirbančių Rusijos žvalgybai. Todėl, anot atstovės, mainais išsiųsti JAV diplomatus nėra derama priemonė. H. Nauert, be to, pabrėžė, kad Rusija neturėtų užimti aukos vaidmens.

„Pasiliekame teisę imtis tolesnių veiksmų atsakant į šiuos nepagrįstus Rusijos veiksmus. Nevertiname to kaip proporcingo atsako. Rusija yra atsakinga už ataką prieš Didžiosios Britanijos pilietį, ji pažeidė cheminio ginklo konvenciją, nes panaudojo uždraustą medžiagą. Rusija tokiais veiksmais renkasi tolesnę diplomatinę ir ekonominę izoliaciją, ne tik nuo Jungtinių Valstijų, bet ir nuo viso likusio pasaulio“, – sako JAV valstybės departamento atstovė spaudai.

Diplomatinio ginčo priežastis yra nuodų ataka prieš buvusį rusų agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją kovo pradžioje Pietų Anglijoje. 

Maskva nurodė, kad 60 JAV diplomatų per savaitę turi palikti Rusiją. Be to, nuspręsta uždaryti amerikiečių konsulatą Sankt Peterburge. Uždaryti konsulatą būtent Sankt Peterburge pasirinkta ne atsitiktinai, o siekiant didesnio poveikio – čia lankosi ir gyvena vos kiek mažiau Jungtinių Valstijų piliečių nei Maskvoje. Tarptautine teise Maskva mėgsta dangstytis itin dažnai, šįkart kaltina Jungtinę Karalystę iš jos tyčiojantis ir kurstant sąjungininkes imtis antirusiškų veiksmų. Išreikšdamos solidarumą su Jungtine Karalyste pusantro šimto Rusijos diplomatų, įtariamų žvalgybine veikla, išsiuntė ir dar 28 valstybės. Visoms joms Rusija grasina „veidrodiniu“ atsaku.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija pirmadienį nurodė per savaitę šalį palikti trims šnipinėjimu įtariamiems rusų diplomatams.

Ekspertai kalbėdami apie šiuos santykius vis dažniau mini Šaltąjį karą, tačiau pabrėžia, kad situaciją galima lyginti nebent su pačia Šaltojo karo pradžia, kai abi pusės buvo visiškai nenuspėjamos.

„Jungtinės Valstijos ir Rusija nežengia į naują Šaltąjį karą, tačiau situacija nėra stabili, tam tikru požiūriu ji gali būti net grėsmingesnė ir labiau nenuspėjama nei Šaltasis karas“, – mano JAV ir Rusijos santykių ekspertė Torrey Taussig.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ragina imtis priemonių, kad būtų išvengta konflikto eskalavimo.

Daugiau apie tai – Julijos Petrošiūtės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.