Pasaulyje

2018.03.29 16:12

Prancūzijoje vairuotojas mėgino rėžtis mašina į karius

BNS 2018.03.29 16:12

Prancūzijos pietryčiuose vienas vyras ketvirtadienį mėgino rėžtis automobiliu į karius, bėgiojusius prie savo kareivinių, bet nieko nesužeidė, pranešė kariškiai.

Kariuomenės atstovas pulkininkas Benoit Brulonas sakė naujienų agentūrai AFP, kad tas vyras pirmiausiai prancūzų ir arabų kalbomis pagrasino grupei karių, apie 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku bėgiojusių Varso-Aljero-e-Risė miestelyje netoli Grenoblio. Vėliau jis pamėgino rėžtis mašina į kitą grupę karių, grįžtančių į kareivines po mankštos.

„Kariai sugebėjo užšokti ant šaligatvio ir nebuvo kliudyti“, – aiškino B. Brulonas.

Tuomet vairuotojas nuvažiavo dideliu greičiu. Policija ir kariškiai pranešė, kad tas vyras vairavo „Peugeot 208“, o šalia jo sėdėjo moteris.

Policija apsupo įvykio vietą ir pradėjo vairuotojo gaudynes. Tuo metu kariai sustiprino kareivinių apsaugą, sakė B. Brulonas. Įtariamieji buvo suimti Grenoblyje.

Alpių kalnų papėdėje įsikūrusio Grenoblio prokurorai teigė, kad šis pasikėsinimas nelaikomas teroro ataka, o užpuoliko motyvai kol kas nėra aiškūs.

Šis incidentas įvyko Prancūzijoje tvyrant didelei įtampai dėl šalies pietvakariuose praeitą savaitę įvykdytos džihadisto atakos. Tąsyk 25 metų radikalizuotas vyras įsiveržė į vieną prekybos centrą ir nužudė keturis žmones, tarp jų policininką, savo noru pasidavusį užpuolikui mainais į vieną paleistą įkaitę.

Ketvirtadienį vyko šių per ataką Karkasono mieste ir šalia esančiame Trebo miestelyje nužudytų aukų, tarp kurių buvo ir didvyris pareigūnas Arnaud Beltrame`ą, laidotuvės.

„Kritote nuo terorizmo kulkų ir su savimi pasiėmėte mažo miestelio Oksitanijoje ramybę, kur niekas nesitikėjo kada nors patirti tokį įvykį“, – sakė Trebo meras Ericas Menassi. Laidotuvėse dalyvavo ir Prancūzijos premjeras Edouard`as Philippe`as.

Trečiadienį Paryžiuje per nacionalinio pagerbimo ceremoniją prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad A. Beltrame`o didžiausio pasiaukojimo aktas „liks įspaustas prancūzų širdyse“.

Puldinėjami pareigūnai

Per pastaruosius trejus metus jau daugiau kaip 240 žmonių žuvo Prancūzijoje per virtinę džihadistų atakų.

Kai kuriais atvejais užpuolikai taikydavosi į saugumo pajėgas.

Per šį laikotarpį buvo nužudyti mažiausiai šeši saugumo pajėgų nariai.

Praėjusią savaitę marokiečių kilmės Prancūzijos pilietis Redouane`as Lakdimas Karkasone apšaudė grupę po rytinio bėgiojimo grįžtančių policininkų ir vieną jų sužeidė. Užpuolikas tame mieste pagrobė automobilį ir nužudė vieną jo keleivį.

Vėliau Trebo prekybos centre „Super U“ jis paėmė grupę žmonių įkaitais, šaukė „Allahu Akbar“ (Dievas visų didžiausias) ir tvirtino norįs atkeršyti už „savo brolius Sirijoje“.

AFP/Scanpix nuotr.

A. Beltrame`as neginkluotas pasisiūlė pakeisti vieną įkaitę. Jis užėmė vietą moters, kuria R. Lakdimas naudojosi kaip gyvuoju skydu.

Pareigūnas vylėsi derėtis, kai pasitrauks pirkėjai ir prekybos centro darbuotojai. Jis taip pat sugebėjo slapta palikti savo mobilųjį telefoną, kad lauke esanti policija girdėtų, kas vyksta prekybos centre.

Tačiau R. Lakdimas šovė į A. Beltrame`ą ir perrėžė jam gerklę. Tada policija įsiveržė į prekybos centrą ir nukovė užpuoliką.

R. Lakdimas, anksčiau teistas už narkotikus ir uždrausto ginklo turėjimą, 2014 metais buvo įtrauktas į įtariamų ekstremistų sąrašą ir buvo stebimas. Vis dėlto pareigūnai manė, kad jis nekėlė grėsmės.

Po atakų policija areštavo R. Lakdimo 18-metę merginą, kuri yra radikalizuota atsivertėlė į islamą, ir 17 metų draugą.

Išpuolių virtinė šalyje prasidėjo 2015-ųjų sausį nuo 12 žmonių gyvybių nusinešusio išpuolio satyrinio laikraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiuje. Per tą ataką buvo nužudyti du pareigūnai.

Pernai balandį buvo nušautas policininkas, budėjęs Eliziejaus Laukų bulvare Paryžiuje.

Dar po keturių mėnesių vienas vyras automobilį nukreipė į grupę antiteroristinio patrulio karių Paryžiaus vakariniame priemiestyje Levelua Parė ir sužeidė šešis žmones.