Pasaulyje

2018.03.29 16:04

Policija: Skripaliai pirmiausiai paveikti savo name

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.29 16:04

Buvęs rusų šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė nervus paralyžiuojančia medžiaga pirmiausiai buvo paveikti savo namuose Jungtinėje Karalystėje, trečiadienį paskelbė policija, tęsianti tyrimą dėl šios pasaulio dėmesį prikausčiusios atakos.

„Šiuo tyrimo momentu manome, kad Skripalių pirmasis kontaktas su nervus paralyžiuojančia medžiaga įvyko prie jų priekinių durų“, – sakė Londono policijos pareigūnas Deanas Haydonas.

Didžiosios Britanijos pareigūnai dėl incidento kaltina Maskvą, nors ši neigia kaip nors su juo susijusi. Pasak pareigūnų, Skripaliai buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“), sukurta Sovietų Sąjungoje.

„Nervus paralyžiuojančios medžiagos pėdsakų rasta keliose kitose vietose, kuriose detektyvai dirbo kelias pastarąsias savaites, bet jos koncentracija buvo mažesnė negu nustatyta jų gyvenamojoje vietoje“, – pabrėžė D. Haydonas.

Tyrėjai anksčiau atitvėrė suolelį, ant kurio Skripaliai buvo rasti susmukę, alaus barą ir restoraną, kur jiedu lankėsi, taip pat buvusio dvigubo agento žmonos kapą.

Policija nurodė, kad šiuo metu bylą tiria apie 250 kovos su terorizmu detektyvų ir kad šis procesas gali trukti kelis mėnesius.

„Gyvenantieji Skripalių kaimynystėje gali tikėtis, kad pareigūnai atliks susijusias paieškas, bet noriu juos patikinti, kad pavojus išlieka mažas, o mūsų paieškos yra prevencinės“, – aiškino D. Haydonas.

Skripaliai tebėra gydomi ligoninėje, ištikti komos. Per incidentą apsinuodijęs vienas policijos pareigūnas, reagavęs į iškvietimą dėl Skripalių, praeitą savaitę buvo išrašytas iš gydymo įstaigos.

Išsiųsta per 150 Rusijos diplomatų

Kovo 4 dieną Anglijos pietiniame Solsberio mieste įvykdytas Skripalių apnuodijimas sulaukė didžiulio atsako: dešimtys šalių paskelbė išsiųsiančios daugiau kaip 150 Rusijos diplomatų.

Britanijos diplomatijos vadovas dėkoja už solidarumą, kurio, atrodo, nesitikėjo net pats Londonas.

„Veiksmų ėmėsi net šalys, kurias Rusija gali pažeisti labiau negu mus – ar dėl geografijos, ar dėl energijos poreikių. Jas noriu pagerbti, nes jos žino, kad jų pačių diplomatai Rusijoje, jų šeimos dabar susiduria su galimybe, kad jų gyvenimai bus apversti aukštyn kojomis. Net vienai šaliai tai būtų didžiulis įsipareigojimas ir auka – ką jau kalbėti apie 27-as. Joms dėkoju iš širdies gelmių“, – sako Borisas Johnsonas.

Koks bus Rusijos atsakas, užsienio reikalų ministerija sako vis dar kruopščiai ir atidžiai svarstanti, ir neskubanti – be to, kaltina kitas šalis pasidavus Londono ir Vašingtono spaudimui. Esą prieš atsakydama Rusija įvertins Amerikos ir Britanijos priešiškumo lygį.

Tris Rusijos atstovus išsiunčiančios Lietuvos diplomatijos vadovas televizijai „Euronews“ sakė, kad atsakui pasirengęs.

„Paprastai reakcija veidrodinė. Už juos negalvosime, ką jiems padaryti. Jie gali tai eskaluoti dar labiau arba rasti išėjimo strategiją iš šios aklavietės“, – sako Linas Linkevičius.

Dabar Rusijos užsienio reikalų ministerija jau oficialiai skelbia dar vieną kaltinimą - esą apnuodyti S. Skripalį galėjo Britanijos specialiosios tarnybos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt