Pasaulyje

2015.09.08 13:45

E. Snowdenas apkaltino B. Obamą teisės į prieglobstį atėmimu (atnaujinta)

ELTA2015.09.08 13:45

JAV informantas Edwardas Snowdenas apkaltino prezidentą Baracką Obamą, kad šis nesuteikia jam teisės į prieglobstį, teigiama „WikiLeaks“ paskelbtame pranešime, kuriuo remiasi BBC.

JAV informantas Edwardas Snowdenas apkaltino prezidentą Baracką Obamą, kad šis nesuteikia jam teisės į prieglobstį, teigiama „WikiLeaks“ paskelbtame pranešime, kuriuo remiasi BBC.

Tai pirmas E. Snowdeno pranešimas nuo tada, kai birželio 23 dieną atskrido į Rusiją, kur pateikė prašymą dėl politinio prieglobsčio.

Buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) analitikas, kuris šiuo metu yra Maskvos oro uosto viešbutyje, yra ieškomas JAV dėl kaltinimų šnipinėjimu.

E. Snowdenas tvirtina, kad B. Obama daro spaudimą valstybėms, į kurias jis kreipėsi dėl prieglobsčio.

„Prezidentas nurodė savo viceprezidentui daryti spaudimą lyderiams šalių, kurių prašiau apsaugos, kad šios atmestų prašymus dėl prieglobsčio, – „WikiLeaks“ citavo E. Snoudeną. – Ši pasaulio lyderio gudrybė nėra teisingumas (...).“.

Pranešime E. Snoudenas teigė nepriklausantis nė vienai valstybei ir apkaltino JAV vyriausybę, kad ši neleidžia jam pasinaudoti „pagrindine teise (...), siekiant prieglobsčio“.

Pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministerijos konsulas Kimas Ševčenka pranešė, kad 30-ies amerikietis Rusijoje pateikė prašymą dėl prieglobsčio.

Pranešama, kad prašymą įteikė E. Snowdeno atstovė Sarah Harrison, tiriamosios žurnalistikos reporterė, bendradarbiaujanti su „WikiLeaks“.

Lenkija nesuteiks prieglobsčio JAV informantui

Lenkija gavo dokumentą, kuriuo JAV informantas Edwardas Snowdenas prašo politinio prieglobsčio, bet Lenkijos užsienio reikalų ministras antradienį sakė, kad suteikti prieglobstį jis nerekomenduotų, skelbia BBC.

„Mes gavome dokumentą, kuris neatitinka formalaus prieglobsčio prašymo reikalavimų“, – socialiniame tinklalapyje „Twitter“ rašė ministras Radoslawas Sikorskis.

Ministras pridūrė, kad nerekomenduotų suteikti prieglobstį, net jei prašymas atitiktų reikalavimus.

Atsiėmė prašymą dėl prieglobsčio Rusijoje

E. Snowdenas atsiėmė prašymą dėl prieglobsčio Rusijoje, o kelios Europos valstybės pareiškė, kad toks prašymas nebus svarstomas, jeigu pateiktas iš užsienio, skelbia AP.

Rusijos naujienų agentūros antradienį citavo prezidento Vladimiro Putino atstovą spaudai Dmitrijų Peskovą, kuris teigė, kad E. Snowdenas atsiėmė savo prašymą, sužinojęs apie Maskvos sąlygas. V. Putinas teigė pirmadienį, kad Rusija yra pasiruošusi suteikti prieglobstį E. Snowdenui, jei jis liausis viešinęs slaptą JAV informaciją. Be to, prezidentas pareiškė neturintis planų perduoti amerikietį JAV.

Tuo tarpu kelios valstybės, kurioms, „WikiLeaks“ teigimu, E. Snowdenas pateikė prašymus dėl prieglobsčio, pareiškė negalinčios svarstyti dokumento, atsiųsto iš užsienio. Vokietijos, Norvegijos, Austrijos, Lenkijos, Suomijos ir Šveicarijos pareigūnai teigė, kad E. Snowdenas turi pateikti prašymą šalies teritorijoje.

„WikiLeaks“ pranešė, kad informantas dėl prieglobsčio taip pat kreipėsi į Boliviją, Braziliją, Kiniją, Kubą, Ekvadorą, Prancūziją, Islandiją, Indiją, Italiją, Nyderlandus, Nikaragvą, Ispaniją ir Venesuelą.

„WikiLeaks“ ir E. Snowdeno pranešimai negali būti nepriklausomai patikrinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.