Pasaulyje

2018.03.27 15:29

Gaisras Kemerovo prekybos centre pražudė 41 vaiką

15min.lt 2018.03.27 15:29

Oficialiais duomenimis, sekmadienį Vakarų Sibiro Kemerovo mieste įsikūrusiame prekybos centre „Žiemos vyšnia“ siautęs gaisras nusinešė 64 gyvybes. Anot į lavoninę antradienį patekusių protestuotojų, tarp žuvusių – 41 vaikas.

Antradienį ryte prie Kemerovo apskrities administracijos pastato vyko tylus protestas dėl gaisro prekybos centre „Žiemos vyšnia“.

Naujienų agentūra „Interfaks“ praneša, kad susirinko apie 300 žmonių, tačiau iš vaizdo įrašų matyti, kad protestuotojų – gerokai daugiau.

Kaip pranešė naujienų agentūros „Interfax“ žurnalistas, prie aikštės privažiavo šeši autobusai su Ypatingosios paskirties mobiliojo būrio (OMON), taip pat penki greitosios medicinos pagalbos automobiliai.

Kemerovo gyventojai toliau neša gėles ir žaislus prie sekmadienį gaisro nusiaubto prekybos centro. Virtinė keleivių pervežimo įmonių nemokamai veža žmones prie tragedijos vietos.

Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tą dieną lankėsi Kemerove, susitikti su protestuotojais jis neatvyko.

Gyventojai piktinasi, esą nelaimės metu dirbo per mažai gaisrininkų. Jie taip pat reikalauja, kad valdžia atskleistų tikrąjį žuvusiųjų skaičių – daugelis mano, jog gaisre žuvo daugiau nei 64 asmenys.

Proteste pasirodžiusį Kemero apskrities vicegubernatorių Sergejų Civilevą žmonės jį pasitiko šūkiais „Tiesos!“, „Atsistatydinti!“, „Žudikai!“.

AFP/Scanpix nuotr.

Netikintys oficialiais duomenis, protestuotojai pateko į lavoninę. Jie teigia suskaičiavę 41 vaiko kūną.

„Apžiūrėjome kūnus, sprendžiant pagal dydį, ten – beveik 20 suaugusiųjų, likę – vaikai. Kūnai nėra paslėpti – apžiūrėjome kiekvieną kabinetą, rūsį, palėpę, garažą. Kai kurie kūnai paprasčiausiai (guli) dėžėse“, – sakė vienas iniciatyvinės grupės narių.

Susirinkę protestuotojai pareigūnų taip pat klausė, kodėl žuvusiųjų artimiesiems liepta pasirašyti pasižadėjimą, kad neatskleis informacijos.

Pareigūnai į šį klausimą neatsakė.

Neveikė priešgaisrinė signalizacija

Rusijos tyrimų komiteto pirmininkas Aleksandras Bastrykinas antradienį pranešė, kad prekybos centre „Žiemos vyšnia“ priešgaisrinė signalizacija neveikė nuo kovo 19 dienos.

Tai jis pranešė Rusijos prezidento Vladimiro Putino Kemerove surengtame pasitarime dėl gaisro padarinių likvidavimo.

A. Bastrykinas, Reuters/Scanpix nuotr.

„Nuo (kovo) 19 dienos jų signalizacija neveikė, bet niekas tuo neužsiėmė“, – sakė A. Bastrykinas.

Pareigūnas taip pat nurodė, kad prekybos centro apsaugininkas kilus gaisrui neįjungė įspėjimo sistemos, kuri, kitaip nei priešgaisrinė signalizacija, veikė.

„Negalime pateikti protingo paaiškinimo, kažkoks neparengtas žmogus“, – pridūrė A. Bastrykinas.

Jis pridūrė, kad Kemerovo prekybos centro administracijos atstovai įsiplieskus gaisrui pabėgo palikę vaikus, dalis kurių liko užrakinti kino salėse.

„Didžioji dalis personalo pabėgo palikę likimo valiai vaikus ir jų tėvus. Darbuotojai, kurie turėjo būti atsakingi už saugumą, evakuacijos organizavimą, išsilakstė patys pirmi“, – sakė A. Bastrykinas.

„Tarp aukų praktiškai nėra prekybos centro darbuotojų“, – pridūrė Tyrimų komiteto vadovas.

Pasak jo, tyrėjai kol kas nenustatė, kas iš administracijos buvo atsakingas už tvarkos tame kambaryje, kur įsiplieskė gaisras, užtikrinimą, „kas uždarė, kodėl bilietų kontrolieriai uždarė duris“.

Atsisveikinimai skambėjo telefonu

Žuvusių vaikų artimieji žurnalistams pasakojo su atžalomis spėję atsisveikinti tik telefonu. Tarp sekmadienį žuvusiųjų – ir 11 metų amžiaus Viktorija Počankina. Ji į „Žiemos vyšnią“ atvyko su bendraklasiais.

„Ji paskutinį kartą man paskambino 16 val. 11 min. ir pasakė, kad aplinkui viskas dega, o kino teatro durys – užblokuotos, ji negali išeiti“, – laikraščiui „Komsomolskaja pravda“ sakė Viktorijos teta Jevgenija Oganesijan.

AFP/Scanpix nuotr.

„Pasakiau jai, kad nusirengtų rūbus ir pridėtų juos prie nosies, per juos kvėpuotų, – pasakojo J. Oganesijan. – Ji manęs paprašė, kad pasakyčiau jos mamai, jog ją myli.“

Tuo tarpu Aleksandras ir Olga Lilevijaliai portalui meduza.oi sakė, kad trys jų dukros „Žiemos vyšnios“ kino teatre žiūrėjo filmą „Sherlock Gnomes“. Tuomet salė prisipildė dūmų.

„Mano dukra man vis skambino, – ašarodama pasakojo O. Lilevijali. – Aš jai tik šaukiau, kad bandytų išeiti iš salės, tačiau nieko negalėjau padaryti. Priešais mane buvo tik ugnis.“

Vietos verslininkas Igoris Vostrikovas laikraščiui „Komsomolskaja pravda“ teigė gaisro metu praradęs tris vaikus, žmoną Jeleną ir seserį. Visi jie buvo kino teatre.

„Lena man iš ten skambino, – sakė I. Vostrikovas. – Ji šaukė „Padėk mums, išgelbėk mus, mes esame užrakinti.“