Pasaulyje

2018.03.24 10:52

Lenkijoje – protestai prieš abortus ribojantį įstatymą

Lenkijoje penktadienį tūkstančiai protestuotojų išėjo į gatves, reikšdami nepritarimą pakartotiniam bandymui įtvirtinti abortus draudžiantį įstatymą. Europos Taryba perspėja, kad priimdama tokias priemones Varšuva pažeistų savo įsipareigojimus žmogaus teisių srityje.

Tūkstančiai Lenkijos moterų išėjo į gatves priminti, kad jų kūnas priklauso joms. Taip jos protestuoja prieš valdančiųjų užmojus sugriežtinti vadinamąjį abortų įstatymą. Jei toks įstatymas būtų priimtas, abortai būtų uždrausti, numatant tik labai retas išimtis.

„Per paskutinius dvejus metus iš mūsų atimamos mūsų teisės. Į mus vis labiau žiūrima kaip į daiktą, mes grįžtame į viduramžius. Dešiniosios krypties grupės bando paversti mus vaikų nešiojimo mašinomis, be teisės pačioms priimti sprendimus“, – teigė protestuotoja Joanna Krysiak.

Protestuotojai susirinko prie parlamento ir žygiavo per visą miestą iki valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ būstinės. Valdantieji, kartu su Katalikų bažnyčia, yra vieni didžiausių tokio įstatymo rėmėjų. Pakeliui protestuotojai sustodavo prie bažnyčių.

Anksčiau penktadienį Europos Tarybos atstovas, atsakingas už žmogaus teises, paragino Lenkijos parlamentą atmesti šį ir bet kokį kitą įstatymo projektą, kuris galėtų pažeisti Lenkijos moterų seksualines ar reprodukcines teises.

„Mūsų demokratija susiduria su problemomis. Žmonės gatvėse reiškia labai aiškią žinią, bet mūsų atstovai parlamente neklauso mūsų. Tai ypač akivaizdu kalbant apie Lenkijos moteris: mes turime aiškią žinią – mes nenorime abortus apribojančio įstatymo. Bet nepaisant to, kartą per metus mes turime išeiti į gatves ir pasakyti tai labai garsiai. Mes tikimės, kad mums juos pavyks įtikinti, kad toks įstatymas būtų visiškai prieš mūsų valią“, – sako viena protesto organizatorių Maria Swietlik.

Protestai, pavadinti Juodojo penktadienio vardu, vyko ne tik sostinėje, bet ir Gdanske, Krokuvoje, Poznanėje ir Vroclave.