Pasaulyje

2018.03.23 12:31

ES šalių vadovai susitarė: patvirtino būsimų Bendrijos ir JK santykių gaires

ELTA 2018.03.23 12:31

27 po „Brexit“ Europos Sąjungoje (ES) liekančių narių vadovai susitarė dėl bendros pozicijos, kurios laikysis artėjančiose derybose dėl būsimų santykių su Jungtine Karalyste (JK).

„Sprendimas: ES 27 priėmė ES-JK santykių po „Brexit“ gaires“, – penktadienį, antrąją Briuselyje vykstančio Bendrijos viršūnių susitikimo dieną, tviteryje pranešė Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas. 

Šis sprendimas atveria kelią vyriausiajam ES „Brexit“ derybininkui Micheliui Barnier pradėti derybas su Londonu dėl būsimų prekybos santykių ir kitų aktualių klausimų, tokių kaip bendradarbiavimas saugumo srityje ar oro vežėjų teisės.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May teigia, kad jos šalis paliks ES bendrąją rinką ir muitų sąjungą. Reaguodama į tai, ES siūlo Londonui „subalansuotą, ambicingą ir plataus masto“ laisvosios prekybos susitarimą, rašoma prieš penktadienio derybas parengtame pareiškimo juodraštyje, su kuriuo susipažino agentūra dpa.

Didžioji Britanija ES paliks 2019-ųjų kovą. Tačiau Bendrija ir Londonas susitarė dėl pereinamojo laikotarpio, leisiančio geriau pasirengti naujiems ES ir JK santykiams po „Brexit“. Jis tęsis iki 2020-ųjų pabaigos.