Naujienų srautas

Pasaulyje2018.03.21 17:41

Izraelis pirmąkart pripažino 2007-aisiais subombardavęs Sirijos „branduolinį reaktorių“

BNS 2018.03.21 17:41

Izraelio kariuomenė trečiadienį pirmąkart pripažino esanti atsakinga už 2007 metais surengtą aviacijos smūgį numanomam Sirijos branduoliniam reaktoriui, nors jau seniai buvo manoma, kad šį reidą įvykdė žydų valstybė.

Šis pripažinimas buvo paskelbtas kartu su naujai išslaptinta medžiaga, susijusia su antskrydžiu Sirijoje. Tai buvo atlikta po pastaruoju metu vis garsiau skambėjusių Izraelio perspėjimų dėl jo pagrindinio priešininko Irano veiksmų kaimyninėje Sirijoje.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu taip pat ne kartą ragino, kad sutartis dėl Irano branduolinės programos, sudaryta Teherano ir šešių galingųjų šalių, būtų pakeista arba panaikinta.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, šį mėnesį priėmęs B. Netanyahu Baltuosiuose rūmuose, sakė, kad sutartis su Teheranu iki gegužės 12-osios turi būti „pataisyta“, nes kitaip Jungtinės Valstijos iš jos pasitrauks.

Izraelio kariuomenės atstovas atsisakė atsakyti į klausimus, susijusius su atsakomybės už 2007 metų reidą pripažinimu ir susijusių dokumentų paviešinimu. Jis taip pat nekomentavo, kodėl šis pranešimas, kuris gali būti suprantamas kaip perspėjimas dėl Irano veiklos, buvo paskelbtas būtent šiuo metu.

Išslaptintoje medžiagoje yra smūgio Sirijoje vaizdo įrašas, tuomečio Izraelio generalinio štabo viršininko Gadi Eisenkoto vaizdo pareiškimas apie šią operaciją ir nuotraukų iš slaptų karinės žvalgybos pranešimų apie minėtą objektą.

Kariuomenės pranešime, kuriame pateikiama šios operacijos apžvalga, dėstomi argumentai, kodėl Izraelis turėjo įvykdyti šį smūgį objektui dykumoje Sirijos rytiniame Deir az Zoro regione. Pasak izraeliečių, tas objektas buvo statomas branduolinis reaktorius.

Jau seniai daugelis neabejojo, kad šį aviacijos smūgį surengė Izraelis. Tuo tarpu Sirija neigė stačiusi branduolinį reaktorių.

„2007 metais naktį iš rugsėjo 5-osios į 6-ąją Izraelio karinių oro pajėgų naikintuvai sėkmingai smogė statomam Sirijos branduoliniam reaktoriui ir jį sunaikino“, – sakoma Izraelio pareiškime.

„Reaktorius buvo baigiamas statyti. Ši operacija sėkmingai pašalino kylančią egzistencinę grėsmę Izraeliui ir visam regionui – Sirijos branduolinius pajėgumus“, – pridūrė kariškiai.

Šis Izraelio pripažinimas toli gražu nėra pirmasis kartas, kai jo kariuomenė buvo įvardyta kaip atakos Sirijoje vykdytoja.

2008-aisiais, nepraėjus nė metams po smūgio, JAV pareigūnai apkaltino Siriją siekus slapta pasistatyti reaktorių ir pripažino, kad jį sunaikino Izraelis.

Jungtinių Tautų branduolinių programų priežiūros organizacija 2001 metais paskelbė, kad labai tikėtina, jog objektas Sirijoje buvo branduolinis reaktorius. Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) nurodė, kad jos gauta informacija rodo, kad tas objektas buvo statomas su Šiaurės Korėjos pagalba.

Naujuosiuose Izraelio pareiškimuose sakoma, kad su šiuo smūgiu susijęs slaptumas buvo būtinas dėl opios saugumo padėties.

„Turime imtis veiksmų, – pabrėžė L. Hoganas. – Turime daugiau nuveikti.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi