Pasaulyje

2018.03.20 13:45

Čekijos prokurorai neišduos Turkijai Sirijos kurdų lyderio

BNS2018.03.20 13:45

Čekija pirmadienį pareiškė neišduosianti Turkijai iškilaus Sirijos kurdų lyderio Saleho Muslimo, praeitą mėnesį trumpam sulaikyto Prahoje, nes šis asmuo jau yra išvykęs iš šalies.

„Prokuratūra baigė preliminarią ekstradicijos procedūrą, nes šio asmens Čekijoje nebėra“, – žurnalistams sakė prokuratūros atstovė Štepanka Zenklova.

S. Muslimo advokatas Miroslavas Krutina patvirtino, kad jo kliento šalyje nebėra. Teisininkas sakė naujienų agentūrai ČTK, kad teismas tebuvo pateikęs reikalavimą, kad S. Muslimas liktų Europos Sąjungoje.

Jo dabartinė buvimo vieta – nežinoma. Kadangi Čekija nutraukė ekstradicijos bylą, advokatas sakė manąs, kad S. Muslimas „iš principo“ nebėra įpareigotas neišvykti iš Europos Sąjungos.

S. Muslimas, buvęs Demokratinės sąjungos partijos (PYD) bendrapirmininkis, vasario 24-ąją buvo sulaikytas viename prabangiame Prahos viešbutyje, bet po trijų dienų teismas jį paleido.

Jis yra ieškomas Ankaros dėl 2016-ųjų vasarį Turkijos sostinėje įvykdytos atakos, nusinešusios 29 žmonių gyvybes. Turkų pareigūnai dėl to išpuolio kaltina kurdų kovotojus.

Turkija yra iškėlusi kaltinimus S. Muslimui, o jeigu jo kaltė būtų pripažinta, jam gali būti skirta 30 laisvės atėmimų iki gyvos galvos. Tačiau S. Muslimas neigė jam inkriminuojamus veiksmus.

Turkija sako, kad PYD ir jos sukarintas sparnas – Liaudies apsaugos daliniai (YPG) – yra susiję su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK), nuo 1984-ųjų kovojančia su Ankaros vyriausybe.

Ankara ir jos sąjungininkai Vakaruose laiko PKK teroristine organizacija.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu anksčiau šį mėnesį pareiškė, kad jo šalis toliau persekios S. Muslimą.

„Tegul jis keliauja kur nori – mes seksime iš paskos ir nenuleisime rankų“, – M. Cavusoglu sakė žurnalistams.