Naujienų srautas

Pasaulyje2018.03.20 08:51

Palestiniečių prezidentas išplūdo JAV ambasadorių Izraelyje

BNS 2018.03.20 08:51

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas pirmadienį išvadino JAV ambasadorių Izraelyje Davidą Friedmaną „šuns sūnumi“ ir išpeikė Amerikos prezidento Donaldo Trumpo politiką.

Tebesitikima, kad D. Trumpas pasiūlys izraeliečių ir palestiniečių taikos planą, nors M. Abbasas boikotuoja Vašingtono administraciją dėl Amerikos lyderio kontroversiško sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

„JAV ambasadorius Tel Avive yra (žydų) naujakurys ir šuns sūnus“, – M. Abbasas sakė palestiniečių lyderiams Ramaloje.

Baltieji rūmai vėliau pirmadienį pasmerkė M. Abbaso įžeidimus ir pareiškė, kad jis turi rinktis neapykantą arba taiką.

„Prezidentui Abbasui atėjo laikas pasirinkti neapykantos kupiną retoriką arba konkrečias ir praktiškas pastangas pagerinti savo žmonių gyvenimo kokybę bei vesti juos į taiką ir klestėjimą“, – sakoma D. Trumpo padėjėjo Jasono Greenblatto griežto tono pareiškime.

M. Abbaso vyriausybės ir D. Trumpo administracijos santykiai yra smarkiai pašliję nuo gruodžio, kai Baltieji rūmai paskelbė pripažįstantys Jeruzalę Izraelio sostine.

Palestiniečiai šį ginčijamą miestą irgi laiko savo būsimos valstybės sostine. Jungtinėms Valstijoms nusprendus pakeisti ilgametį požiūrį dėl Jeruzalės statuso palestiniečiai atsisakydavo susitikti su D. Trumpo pasiuntiniais.

D. Friedmanas, buvęs D. Trumpo asmeninis advokatas, ambasadoriumi buvo paskirtas praeitais metais. Jis seniai pasisako už žydų nausėdijų, pagal tarptautinę teisę laikomų neteisėtomis, plėtrą okupuotame Vakarų Krante.

Atsakydamas į M. Abbaso pareiškimą D. Friedmanas, kuris yra žydų tautybės, per konferenciją sakė, kad M. Abbaso komentarai gali būti laikomas antisemitiniais.

„Jo atsakymas – išvadinti mane šuns sūnumi. Ar tai antisemitizmas, ar politinis diskursas? Palieku nuspręsti jums“, – diplomato žodžius citavo JAV ambasados atstovė.

Atrodo, kad M. Abbaso komentarai buvo atsakymas į anksčiau pirmadienį D. Friedmano paskelbtą „Twitter“ žinutę.

Joje kalbama apie išpuolį Vakarų Krante, įvardytame kaip „šiaurė“, o M. Abbaso vadovaujama Palestinos Autonomija (PA) peikiama, kad tos atakos nepasmerkė.

Ši žinutė iškėlė klausimų, ar ambasadorius laiko Vakarų Krantą Izraelio teritorijos dalimi.

„Toks brutalumas, o iš PA – jokio pasmerkimo!“ – rašė D. Friedmanas, turėdamas, omenyje penktadienį dviejų izraeliečių karių gyvybes nusinešusį incidentą, kai į juos buvo nukreiptas rėžtis automobilis, taip pat sekmadienį įvykdytą mirtiną izraeliečio apsaugininko subadymą Jeruzalėje.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu savo tviterio žinute vėliau irgi pasmerkė M. Abbaso pareiškimus.

„Pirmąkart per dešimtmečius JAV administracija liovėsi lepinti palestiniečių lyderius ir pasakė jiems „gana“. Akivaizdu, kad tiesos sukrėtimas privertė juos netekti proto“, – rašė premjeras.

Izraelio kariuomenė Vakarų Krantą ir Rytų Jeruzalę laiko okupuotą nuo 1967 metų.

M. Abbaso vyriausybė turi ribotą autonomiją dalyje Vakarų Kranto, o žydų valstybė yra aneksavusi Jeruzalės rytinę dalį, nors šio žingsnio tarptautinė bendruomenė niekada nepripažino.

Visų šalių ambasados šiuo metu įsikūrusios Tel Avive, o būsimas Jeruzalės statusas laikomas klausimu, kurį konflikto šalys turi spręsti derybomis.

Tačiau gruodį D. Trumpas pripažino Jeruzalę Izraelio sostine, o gegužę D. Friedmanas taps pirmuoju JAV ambasadoriumi, persikelsiančiu į šį miestą kartu su savo ambasada.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi