Pasaulyje

2018.03.19 14:02

Rusijoje baigėsi balsavimas prezidento rinkimuose

BNS, ELTA, 15min.lt, DELFI.lt, LRT.lt, LRT RADIJAS2018.03.19 14:02

Suskaičiavus 99 proc. balsalapių buvo paskelbta, kad už dabartinį šalies vadovą balsavo apie 76,65 proc. dalyvavusių rinkėjų. Artimiausias V. Putino varžovas, Komunistų partijos kandidatas milijardierius Pavelas Grudininas turėjo 11,82 proc. balsų, rodo Centrinės rinkimų komisijos (CRK) negalutiniai duomenys. Trečias liko ultranacionalistas Vladimiras Žirinovskis, gavęs 5,68 procento balsų.

Ketvirta rinkimuose liko opozicionierė Ksenija Sobčiak, kurią palaikė 1,66 proc. rinkėjų.

Toliau rikiuojasi centristinės „Jabloko“ atstovas Grigorijus Javlinskis, surinkęs 1,04 proc. balsų, Augimo partijos kandidatas Borisas Titovas su 0,75 proc. balsų, 0,68 proc. balsų surinkęs partijos „Rusijos komunistai“ iškeltas Maksimas Suraikinas ir nacionalistų Rusijos liaudies sąjungos (ROS) vadovas Sergejus Baburinas, gavęs 0,65 proc. balsų.

Tiesa, nebuvo apsieita be rimtų pažeidimų, būtent dėl jų buvo anuliuoti visi balsalapiai apygardoje šalia Maskvos.

Valstybinis apklausų institutas „VCIOM“ teigia, „VCIOM“ teigia, kad beveik 37 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių atsisakė paviešinti, už ką balsavo. 

Plačiojoje Rusijoje, apimančioje 11 laiko zonų, rinkimų apylinkės Tolimuosiuose Rytuose atsidarė šeštadienį 20 val. Grinvičo (22 val Lietuvos) laiku ir užsidarė Kaliningrado srityje prie Baltijos jūros Europos Sąjungos pasienyje sekmadienį 18 val. Grinvičo (20 val. Lietuvos) laiku.

Ryškiausiam V. Putino varžovui Aleksejui Navalnui uždraudus siekti prezidento posto dėl neva teisinių priežasčių, rinkimų rezultatas yra visiškai prognozuotinas, kai kurių netikėtumų galėtų pateikti tik rinkėjų aktyvumo duomenys. 

„Pagal mūsų stebėtojų duomenis, aktyvumas mažesnis negu 2012-aisiais net atsižvelgiant į visą šį spaudimą. Jei bent didžiuosiuose miestuose balsų už V. Putiną lygis liks toks kaip 2012-aisiais – po šio milžiniško suvežimo tai bus tiesiog grandiozinė pergalė“, – sako A. Navalnas.

Suskaičiavus 95 proc. balsų paaiškėjo, kad rinkėjų aktyvumas buvo apie 67 proc. Į 2012-ųjų prezidento rinkimus buvo atėję 1,5 proc. mažiau rinkėjų.

Anot kai kurių analitikų, 18 V. Putino metų valdžioje, prezidento ir premjero postuose, turėtų nusibosti rinkėjams, todėl tikėtina, kad daugelis rusų neis balsuoti.

SIPA USA/Scanpix nuotr.

Kremliui reikia didelio rinkėjų aktyvumo, nes tai užtikrintų didesnį naujosios V. Putino kadencijos legitimumą; jis ir taip yra ilgiausiai šalį valdantis lyderis po Josifo Stalino.

Sekmadienį sueina ketveri metai nuo tos dienos, kai V. Putinas, pasirašė dokumentą, skelbiantį, jog Rusijos nuo Ukrainos atplėštas Krymas yra Rusijos dalis. Toks sprendimas Ukrainos rytuose sukėlė prieš Kijevą maištą, kuris, Rusijos palaikytas, virto konfliktu, nusinešusiu dagiau kaip 10 tūkst. gyvybių.

Ukraina penktadienį pareiškė, kad šioje šalyje gyvenantys rusai, išskyrus diplomatus, negalės dalyvauti Rusijos prezidento rinkimuose, nes visos Maskvos diplomatinės misijos tądien bus blokuojamos.

Rusijos valstybinio viešosios nuomonės tyrimo instituto (VCIOM) surengtos paskutinės prieš rinkimus apklausos duomenimis už dabartinį Rusijos vadovą V. Putiną sekmadienį balsuos 69 proc. rinkėjų.

Kaip sakė Jekaterinburgo miesto meras Jevgenijus Roizmanas, vietiniai pareigūnai ir valstybės tarnautojai gavo nurodymų „iš aukščiau“ užtikrinti, kad prezidento rinkimų aktyvumas būtų didesnis negu 60 procentų.

„Jie panaudoja viską: mokyklas, darželius, ligonines – kova už aktyvumą yra beprecedentė“ , – sakė jis, vienas iš nedaugelio į postą išrinktų opozicijos politikų.

Rinkimų teisę turėjo apie 107 mln. rusų, o centrinė rinkimų komisija teigia, kad rinkimų aktyvumas siekė 60 proc. 

RBC.ru skelbia, kad šių metų rinkimuose už V. Putiną balsavo mažiausiai 45,7 mln. žmonių

2012 metais už jį balsavo 45,6 mln.

Suskaičiuota 80 proc. balsalapių

V.Putinas, suskaičiavus 80 proc. balsalapių, turi daugiau nei 76 proc. rinkėjų balsų. 

Už jį balsavo daugiau nei 40,4 milijono rinkėjų. 

Suskaičiuota 70 proc. balsų

Suskaičiavus 70 proc. balsalapių buvo paskelbta, kad už dabartinį šalies vadovą balsavo apie 75,91 proc. dalyvavusių rinkėjų.

Artimiausias V. Putino varžovas, Komunistų partijos kandidatas milijardierius Pavelas Grudininas turėjo 13,39 proc. balsų, rodo Centrinės rinkimų komisijos (CRK) negalutiniai duomenys. Trečias lieka ultranacionalistas Vladimiras Žirinovskis, gavęs 6,34 procento balsų.

V. Putinas atvyko į savo rinkimų štabą

V. Putinas po trumpo pasirodymo Maniežo aikštėje atvyko į savo rinkimų štabą. Ten jis vėl dėkojo visiems už pasitikėjimą ir vėl skandavo „Rusija! Rusija!“.

V. Putino žurnalistas paklausė, ar jis ketina dalyvauti 2030 m. rinkimuose. „Ką aš, iki 100 metų čia sėdėsiu? Ne“, – atsakė jis.

Andrejus Kolesnikovas iš leidinio „Kommersant“: „Pamatysime naują Vladimirą Putiną?“ „Viskas teka, viskas keičiasi“, – sakė V. Putinas ir paliko salę.

V. Putinas nesąmone pavadino D. Britanijos kaltinimus dėl buvusio Rusijos šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo.

Buvęs rusų dvigubas agentas Sergejus Skripalis ir jo duktė Julija po apnuodijimo Anglijos Solsberio mieste kovo 4 dieną tebėra kritinės būklės. Dėl šios atakos Britanija apkaltino Rusiją ir išsiuntė iš šalies 23 Rusijos diplomatus. Tarptautinė bendrija palaiko Britaniją.

22 val. mitinge pasirodė V. Putinas

Už rezultatą jis dėkojo visiems savo šalininkams: „Rezultate įžvelgiu pripažinimą, pasitikėjimą ir viltį, kad dirbsime lygiai taip pat išsijuosę ir atsakingai. Mūsų laukia sėkmė! Taip!“ – sušuko V. Putinas.

„Mes galvosime apie savo didžios tėvynės ateitį, apie mūsų vaikų ateitį. Mūsų neišvengiamai laukia sėkmė. Kartu imsimės didelio, plataus masto darbo vardan Rusijos“, – pasakė V. Putinas ir ėmė skanduoti: „Rusija, Rusija!“

V. Putino pasirodymas scenoje užtruko vos 2 minutes.

RBC skelbia, kad po V. Putino pasirodymo žmonės ėmė skirstytis namo.

Sekmadienį Maskvos Maniežo aikštėje prasidėjo mitingas koncertas „Rusija. Sevastopolis. Krymas“. Kaip iš įvykio vietos praneša laikraščio „Novaja gazeta“ korespondentas, ten „pragaras, grūstis ir (dainuoja atlikėjas) G. Lepsas“.

„Maniežo aikštė visa pilna, pateikti į mitingą galima tik iš Maskvos didžiojo teatro pusės, nuo paminklo F. Engelsui. Didžiulė minia, kuri kas penkias minutes pajuda po kelis metrus. Žmonės daugiausia atėjo organizuotomis grupėmis. Atrodo, kad dauguma čia – ne pirmą kartą“, – sakė žurnalistas.

AFP/Scanpix nuotr.

Suskaičiuota 31,58 proc. balsų 

Vladimiras Putinas — 73,31 proc.; Pavelas Grudininas — 14,79 proc.; Vladimiras Žirinovskis— 6,69 proc.; Ksenija Sobčiak — 1,40 proc.; Grigorijus Javlinskis — 0,79 proc.; Maksimas Suraikinas — 0,63 proc.; Sergejus Baburinas 0,63 proc.; Borisas Titovas — 0,62 proc.

Liubercų rinkimų apygardoje anuliuoti balsai

Netoli Maskvos esančioje Liubercų rinkimų apygardoje užfiksuotas pažeidimas, kai šūsnis biuletenių buvo įmesti į balsadėžę. Šį pažeidimą 9 valandą ryto užfiksavo vaizdo kameros. Nuspręsta pripažinti balsalapius negaliojančiais. 

V. Putino štabo atstovas spaudai įgėlė Didžiajai Britanijai

„Antirusiška Didžiosios Britanijos politika“ tapo vienu iš veiksnių, kodėl prezidento rinkimuose buvo itin didelis rinkėjų aktyvumas, pareiškė Vladimiro Putino rinkiminio štabo atstovas spaudai Andrejus Kondrašovas. Pasak jo, „pastarieji Didžiosios Britanijos veiksmai paskatino didelį rinkėjų aktyvumą ir mobilizaciją“.

Jis turėjo omenyje Britanijos kaltinimus Rusijai dėl bandymo nunuodyti Solsberyje buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį.

„Eilinį kartą mums ėmė daryti spaudimą kaip tik tą akimirką, kai mums reikėjo mobilizuotis. Todėl kiekvieną kartą, kai Rusiją nepagrįstai ir be įrodymų kažkuo kaltina, viskas, ką daro rusų tauta – susivienija aplink jėgos centrą. Jėgos centras, be abejonės, šiandien – V. Putinas“, – pareiškė A. Kondrašovas.

A. Kondrašovas pavadino puikiais pirminius duomenis apie V. Putino pergalę. Jo teigimu, pažeidimų rinkimuose buvo, tačiau vargu ar jie turės įtakos rezultatams.

Uždarytos balsadėžes

20 valandą Rusijoje baigėsi balsavimas prezidento rinkimuose.

Kaip skelbia Rusijos Centrinė rinkimų komisija, rinkėjų aktyvumas sekmadienį vykusiuose prezidento rinkimuose iki 18 val. Maskvos (17 val. Lietuvos) laiku siekė beveik 60 proc.

AFP/Scanpix nuotr.

19 val. Maskvos laiku balsavo 59,5 proc. rinkėjų

19 val. Maskvos laiku balsavo 59,5 proc. rinkėjų, skelbia Centrinė rinkimų komisija. Panašu, kad Kremliui nepavyks pasiekti garsiai neskelbto, bet daugelio minėto tikslo – sulaukti 70 proc. aktyvumo.

Rinkėjų aktyvumas sekmadienį vykstančiuose Rusijos prezidento rinkimuose šalies sostinėje iki 18 val. Maskvos laiku pasiekė beveik 53 proc., skelbia miesto rinkimų komisija.

Rinkėjų aktyvumas Maskvoje srityje viršijo 56 proc., Sankt Peterburge – 55,5 proc., Leningrado srityje – 61 proc., Novgorodo srityje – 52,5 proc., Pskovo ir Murmansko srityse – 60 proc., Volgogrado srityje – 59 proc., Rostovo srityje – 57 proc., Krasnodaro krašte - 64 proc., Astrachanės srityje – 53 proc., Stavropolio krašte ir Kryme – 63 procentus.

24-iuose rytiniuose Rusijos regionuose jau vyksta balsų skaičiavimas. Iš viso teisę balsuoti šiuose rinkimuose, kuriuos beveik neabejotinai laimės Vladimiras Putinas, turėjo kone 111 mln. rinkėjų. Rusija šių metų pradžioje turėjo 146,9 mln. gyventojų.

Rinkimų keistenybės Čečėnijoje

A. Navalno stebėtojų grupė, fiksuojanti pažeidimus Čečėnijos autonominėje respublikoje, pranešė apie nesutampančius duomenis. Jie suskaičiavo 714 balsuoti į 441-ąją rinkimų apylinkę atėjusių asmenų. 

Tuo metu oficialiame komisijos protokole atsirado 1024 žmonės.

Į A. Navalino štabą atvykusiai K. Sobčiak – nemalonus kirtis

Ksenija Sobčiak pasiūlė Aleksejui Navalnui pradėti derybas dėl bendradarbiavimo su jos nauja partija, kurią ji įkurs kartu su Dmitrijumi Gudkovu.

A. Navalnas atsisakė bendradarbiauti, pareikšdamas, kad K. Sobčiak prisidėjo prie Rusijos valdžios machinacijų šalies prezidento rinkimuose.

„Spręsiu pagal veiksmus. Visi tavo veiksmai pasibjaurėtini ir veidmainiški. Atleisk už tokį atvirumą“, – atsakė A. Navalnas į K. Sobčiak pasiūlymą.

A. Navalnas pasakojo, esą antrą valandą nakties pas jį atvažiavusi K. Sobčiak ir prisipažinusi: „Man siūlo didelius pinigus už dalyvavimą rinkimuose ir aš nežinau, ką daryti“.

„Kiekvienas tavo žodis – melas. Tu puikiai vaidinai karikatūrinį liberaliojo kandidato vaidmenį“, – sakė A. Navalnas.

K. Sobčiak A. Navalno mestus kaltinimus pavadino melu.

K. Sobčiak. AFP/Scanpix nuotr.

Rusijos karinėse pajėgose balsavo 98 proc.

Rusijos gynybos viceministras Nikolajus Pankovas paskelbė, kad prezidento rinkimuose balsavo 98 proc. karinių pajėgų atstovų, jų šeimos narių ir civilių tarnautojų. Jo teigimu, tai įprastas šios struktūros aktyvumas.

Rinkėjų aktyvumas pasiekė 57 proc., netikėtai mažai balsuojančiųjų Čečėnijoje

Centrinė rinkimų komisija patvirtino, kad 18 val. 30 min. Maskvos laiku rinkėjų aktyvumas pasiekė 57 proc.

Nepriklausomi rinkimų stebėtojai praneša apie netikėtai menką rinkėjų aktyvumą Čečėnijoje ir jos sostinėje Grozne. Likus kelioms valandoms iki balsavimo čia savo balsą buvo atidavę mažiau nei 40 proc. rinkėjų.

Rinkėjų aktyvumas peržengė 50 proc. ribą

17 val. 08 min. Maskvos laiku rinkėjų aktyvumas pasiekė 50 proc. ribą, pranešė Centrinės rinkimų komisijos atstovas N. Bulajevas. Paskutiniais duomenimis rinkimuose jau balsavo 51,9 proc. rusų.

Analitikai svarstė, kad Kremlius būtų patenkintas 70 proc. aktyvumo pasiekimu. Daugelyje rytinių Rusijos miestų jau įsibėgėjo balsų skaičiavimo procesas.

Rinkimų stebėtojai Sankt Peterburge pranešė apie dalinamus atvirukus, papuoštus užrašu „Aš dalyvavau 2018 metų prezidento rinkimuose“. Manoma, kad šie atvirukai yra savotiška pasižymėjimo priemonė tiems rusams, kurie už savo dalyvavimą rinkimuose turės atsiskaityti darbovietėje.

Vien Sankt Peterburgo Krasnoselskio rajone išdalinta apie 7 tūkstančius tokių atvirukų.

Daugėja pažeidimų

Prezidento rinkimus Rusijoje stebinti organizacija „Golos“ jau užfiksavo daugiau nei 2 tūkst. pažeidimų 72 regionuose. Daugiausiai pažeidimų fiksuota Maskvoje ir Maskvos regione, taip pat Sankt Peterburge bei Krasnodaro regione.

Centrinė rinkimų komisija teigia rimtai žiūrinti į visus pranešimus apie pažeidimus, tačiau nėra aišku, ar „Golos“ fiksuojami pažeidimai išties bus svarstomi.

Skelbiama, kad rinkimuose pastebėta galybė pažeidimų – internete buvo paviešinti klipai, kuriuose buvo galima matyti, kaip kai kurie rinkėjai ar vietiniai rinkimų komisijų nariai į balsadėžes iškart prigrūda kelis ar net keliolika biuletenių. 

Sulaukta ir grasinimų

Be to, Rusijos propaganda kampanijos metu ypač pabrėžė jaunimo dalyvavimą rinkimuose. Pavyzdžiui, už geriausią asmenukę prie balsadėžių buvo galima gauti prizus, taip pat buvo vykdoma kampanija, kurioje rinkimai buvo vadinami „suaugusių žmonių reikalu“.

Tačiau liberalus laikraštis „Novaya Gazeta“ teigė, kad studentai kai kuriuose miestuose buvo perspėti, jog jie gali susidurti su „problemomis egzaminuose“ ar net būti pašalinti iš savo mokymosi įstaigos, jei sekmadienį neateis prie balsadėžių. Taip pat teigiama, kad panašaus pobūdžio grasinimu iš savo darboviečių susilaukė ir kiti rusai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.