Pasaulyje

2018.03.16 17:45

Holivudo režisierius T. Gilliamas kritikuoja „#MeToo“ metamorfozę

BNS2018.03.16 17:45

Holivudo režisierius Terry Gilliamas penktadienį pareiškė, kad judėjimas prieš seksualinį priekabiavimą „#MeToo“ transformavosi į nevaldomą „minios valdžią“, ir nors dalis moterų tikrai nukentėjo, kitos pasinaudojo Harvey Weinsteinu savo karjeros tikslais.

Britų satyros grupės „Monty Python“ narys pripažino, kad H. Weinsteinas „yra pabaisa“ ir tokių „pabaisų ten yra  daug...  Ten yra ir kitų žmonių, kurie vis dar elgiasi kaip Harvey“ kino pramonėje ir naudojasi savo turima valdžia seksui. 

H. Weinsteinas buvo demaskuotas todėl, kad „yra šiknius ir prisidarė labai daug priešų“, sakė T. Gilliamas naujienų agentūrai AFP.

Tačiau režisieriaus nuomone, žmonių reakcija, kuria siekta nuslopinti seksualinio išnaudojimo ir priekabiavimo skandalų bangą, pasirodė bjauri ir „primityvi... žmonės bijo ką nors sakyti, bijo net galvoti“.

„Tai aukų pasaulis. Manau, kad kurie žmonės gerai pasinaudojo susitikimu su Harvey, o kiti – ne. Tie, kurie pasinaudojo, žinojo ką daro. Jie yra suaugę žmonės, kalbantys apie suaugusiuosius su didelėmis ambicijomis“, – kalbėjo jis.

„Harvey atvėrė duris keliems žmonėms. Naktis su Harvey – tokia buvo jo kaina“, – sakė juostų „Brazilija“ (Brazil) ir „Baimė ir neapykanta Las Vegase“ (Fear and Loathing in Las Vegas) kūrėjas.

„Kai kurie žmonės sumokėjo tą kainą, kiti dėl jos nukentėjo“, - kalbėjo T. Gilliamas.

Paryžiuje operos spektaklį „Benvenuto Cellini“ statantis režisierius sakė, kad bendra „#MeToo“ atmosfera išsigimė. Apie žmones pasakojami patys kvailiausi dalykai, nebeliko tikro humaniškumo.

„Man gaila tokių kaip Mattas Damonas, kuris tikrai yra padorus žmogus. Jis išdrįso pasakyti, kad ne visi yra prievartautojai, ir buvo mirtinai sumuštas. Tai yra beprotybė!“, – sakė jis.

„Nebeliko proto“

„Žinau pakankamai daug merginų, kurios lankėsi Harvey apartamentuose ir kurios visai nebuvo jo aukos“, – toliau pasakojo T. Gilliamas. – Kvaila, kaip viskas supaprastinama. Nebeliko proto, atrodo, kad žmonės bijo sakyti, ką iš tikrųjų galvoja. Dabar net mano žmona man liepia nekelti galvos“, – sakė 77 metų Amerikoje gimęs britų kūrėjas.

„Atrodo, kad viršų ima minios valdžia, minia nešasi deglus ir jau ruošiasi padegti Frankenšteino pilį“, – kalbėjo jis.

Tačiau T. Gilliamas pripažino, kad piktnaudžiavimas valdžia „gyvavo visada“.

„Nemanau, kad Holivudas pasikeis. Valdžia visada paims viršų, ji visada paima, – sakė jis. – Svarbu, kaip tu naudojiesi ta valdžia – žmonės turi prisiimti atsakomybę už save patys“. 

Pasak režisieriaus, žmonės yra „gyvi sutvėrimai. Jie liečiasi, grabinėjasi, štai kur yra problema. Man juoką kelia tai, kad (dabar, kai visa tai vyksta) apsiskelbęs intymių vietų grabinėtojas yra JAV prezidentas ir vaikštinėja sau kaip niekur nieko. Man tai atrodo neįtikėtina“, – pareiškė T. Gilliamas, pavadindamas D. Trumpą „sukčiumi“.

„Košmariškas pasaulis“

Didžiosios Britanijos pilietybę dabar turintis T. Gilliamas taip pat sukritikavo savo  kolegą iš „Monty Python“ Johną Cleese`ą, pareikšdamas, kad „jis yra idiotas“, nes palaiko „Brexit“.

„Pažiūrėkit į Ameriką prie Trumpo, pažiūrėkit į Angliją prie konservatorių – vienas juokas, bet labai brangus. Britanija yra Europos dalis ir galvoti, kad ji gali vėl būti Didžioji Britanija yra visiškai kvaila“, – sakė menininkas.

„Todėl jaučiuosi labai pasenęs ir dabar gyvenu košmariškame pasaulyje“, – pridūrė jis.

Pasak T. Gilliamo, didžiausia dabartinių šešiasdešimtmečių kartos klaida yra ta, kad ji nepripažino tikros moterų lygybės.

„Vienintelis dalykas, kurį padarėme negerai – nemokėjome moterims to paties atlyginimo kaip vyrams už tą patį darbą, tai yra didelė mūsų laikų klaida“, – pareiškė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.