Pasaulyje

2018.03.16 12:32

JK žvalgyba: S. Skripalį apnuodijusi medžiaga buvo paslėpta jo dukros lagamine

15min.lt 2018.03.16 12:32

Jungtinės Karalystės (JK) žvalgyba mano, kad buvusį rusų šnipą paveikusios nervus paralyžiuojančios dujos „Novičiok“ buvo paslėptos jo dukros Julijos Skripal lagamine prieš jai išvykstant iš Maskvos, praneša „The Telegraph“.

Žvalgybos pareigūnai tiria versiją, kad nuodinga medžiaga buvo impregnuota į drabužį, kosmetikos priemonę ar kitą daiktą, pateiktą kaip dovaną, kuri buvo išpakuota S. Skripalio namuose Solsberyje.

Ketvirtadienį Viltšyro vyriausiojo konsteblio pavaduotojas Paulas Millsas atskleidė, kad 131 žmogus galėjo turėti kontaktą su mirtina medžiaga. Šie asmenys kasdien medikams teikia ataskaitas apie savo sveikatos būklę.

Anot P. Millso, dar 46 galimai su incidentu susiję žmonės lankėsi ligoninėje.

„Novičiok“ pėdsakai gali išlikti keletą mėnesių

2006 m. S. Skripalis buvo apkaltintas šnipinėjimu Jungtinei Karalystei, 2010 m. atvyko į šalį Londonui ir Maskvai apsikeitus šnipais.

Maskvos ir Londono karas

Pirmadienį JK premjerė Theresa May pareiškė, kad „labai tikėtina“, jog Maskva įsakė apnuodyti buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį ir paskelbė ultimatumą iki trečiadienio pateikti įtikinamą įvykių versiją.

Rusijai atsisakius tai padaryti, ketvirtadienį Londonas skyrė sankcijas: iš šalies išsiuntė 23 rusų diplomatus ir įšaldė dvišalius santykius.

Tiesa, Rusijos ambasados registre tėra 58 diplomatai, tad 23 išsiunčiami pareigūnai – įtariami žvalgybininkai – sudaro 40 proc. viso korpuso.

Be to, Jungtinės Karalystės vyriausybė pradės skubiai dirbti prie teisės aktų, kurie turėtų geriau apsaugoti šalį nuo priešiškų valstybių veiklos. Be to, Londonas sugriežtins į šalį atvykstančių Rusijos piliečių patikrą.

Galiausiai atšaukiami visi aukšto lygio kontaktai su Rusija. Jungtinė Karalystė atsiima kvietimą Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui atvykti su vizitu, o į pasaulio futbolo čempionatą nevyks nei vyriausybės nariai, nei karališkosios šeimos atstovai.

Th. May taip pat paskelbė, kad į sankcijų įstatymo projektą bus įtraukta pataisų pagal vadinamąjį Magnickio aktą, ir patikino, esą Jungtinėje Karalystėje nėra vietos „korumpuotam elitui“.

Prie JK kaltinimų Rusijai prisidėjo ir JAV, Prancūzija bei Vokietija, Maskva griežtai neigia pasikėsinusi į buvusį šnipą.