Naujienų srautas

Pasaulyje2018.03.15 20:26

S. Arabija žada pasigaminti branduolinį ginklą, jei taip pasielgs Iranas

BNS 2018.03.15 20:26

Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas, palyginęs Irano lyderį su Hitleriu, perspėjo, kad tuo atveju, jeigu Teheranas pasigamins branduolinių ginklų, Rijadas paseks Irano pavyzdžiu. 

„Saudo Arabija nesiekia įsigyti jokios branduolinės bombos, tačiau neabejotina, jeigu Iranas sukurtų branduolinę bombą, mes tuoj pat pasektume jo pavyzdžiu“, – pareiškė Saudo Arabijos princas interviu, kurio ištrauka buvo parodyta ketvirtadienį JAV televizijos laidoje „CBS This Morning“.

32 metų princas Mohammedas sakė pavadinęs Irano aukščiausiąjį lyderį ajatolą Ali Khamenei „naujuoju Hitleriu“ todėl, kad „jis nori plėstis“.

„Jis nori sukurti savo paties projektą Artimuosiuose Rytuose, visai kaip Hitleris, kuris savo laiku norėjo išsiplėsti“, – kalbėjo princas.

„Daugelis šalių visame pasaulyje ir Europoje nesuvokė, koks pavojingas yra Hitleris, kol atsitiko tai, kas atsitiko. Aš nenoriu, kad taip įvyktų Artimuosiuose Rytuose“. 

Šis interviu su Saudo Arabijos sosto įpėdiniu turėtų būti parodytas per CBS televizijos laidą „60 Minutes“ prieš numatytą jo susitikimą su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Baltuosiuose rūmuose.

Jo perspėjimai nuskambėjo augant nerimui dėl branduolinių ginklų Artimuosiuose Rytuose ir praėjus vos kelioms dienoms nuo Saudo Arabijos sprendimo paspartinti savo atominės energetikos programą. 

Nors programos oficialus tikslas – sumažinti šios šalies priklausomybę nuo naftos, ekspertai perspėja, jog galimybė pasigaminti atominės energijos gali atverti kelią branduolinei programai kariniais tikslais.

2015 metais buvo pasiektas Irano branduolinę programą pažabojęs susitarimas, tačiau D. Trumpas yra išreiškęs norą jo atsisakyti.

Saudo Arabijos vyriausybė tikina, kad jos branduolinė programa „visiškai atitinka skaidrumo principą“ ir branduolinio saugumo reikalavimus „pagal nepriklausomą reguliavimo ir priežiūros sistemą“.

Šalis planuoja per ateinančius du dešimtmečius pastatyti 16 branduolinių reaktorių, kurių kaštai siektų maždaug 80 mlrd. JAV dolerių, sako ekspertai.

Saudo Arabijos energetikos ministras Khaledas al Falehas spalį sakė, kad branduolinė programa prasidės nuo dviejų reaktorių statybos; jų kiekvienas galės pagaminti po 1,2–1,6 gigavatų elektros energijos, statybų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi