Pasaulyje

2018.03.16 14:42

JAV paskelbus sankcijas 19-ai rusų, Rusija rengia atsaką

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija ketvirtadienį dėl galimo kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus paskelbė sankcijas 19 Rusijos piliečių, tarp jų – 13 rusų, kurie minimi specialiojo prokuroro Roberto Muellerio kaltinamajame dokumente.

Tarp asmenų, kuriems paskelbtos sankcijos, yra Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pareigūnų.

JAV Iždo departamentas pareiškė, kad GRU ir Rusijos kariuomenė kišosi į amerikiečių prezidento rinkimus ir buvo „tiesiogiai atsakingos“ už kibernetinę ataką „NotPetya“, 2017-ųjų birželį padariusią didelę žalą Europos kompanijoms.

JAV specialusis prokuroras R. Muelleris, tiriantis Maskvos kišimąsi į 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus, praėjusį mėnesį apkaltino 13 Rusijos piliečių vadovavus slaptai kampanijai, turėjusiai pakreipti balsavimo rezultatus Kremliui palankia linkme.

Kaltinamajame akte apžvelgiama 2014 metais pradėta įspūdinga operacija, kurios tikslas – aštrinti JAV visuomenės susiskaldymą, paveikti Amerikos politiką ir 2016-ųjų prezidento rinkimus.

„Aiškiai matyti, kad D. Trumpo administracija sankcijas įveda konkrečiai asmenims, kuriems kaltinimus pateikė specialusis prokuroras R. Muelleris. Tai rodo, kad administracija R. Muellerio komandos teisinėms išvadoms teikia reikšmės. Savo ruožtu, dėl to D. Trumpo administracijai ateityje bus sunkiau tvirtinti, kad ką daro R. Muellerio komanda, yra neteisėta, arba kad Amerikos žmonės tuo neturėtų tikėti“, – pastebėjo „Associated Press“ reporteris Joshas Ledermanas.

Dokumente tvirtinama, kad Rusijos žiniasklaidoje „Putino virėju“ vadinamas verslininkas Jevgenijus Prigožinas ir jo valdomos bendrovės teikė finansavimą Interneto tyrimų agentūra pavadintai įstaigai, vadinamajam „trolių fabrikui“, iš kurio per netikras socialinių tinklų paskyras buvo platinamos tendencingos žinutės.

JAV prezidento administracija paskelbė sankcijas ir pastarajai įstaigai.

„Jiems pavyko išvengti bausmės už visa tai pastaruosius trejus ar ketverius metus. Tai buvo pasivažinėjimas be baudų“, – teigė kibernetinio saugumo ekspertas Jamesas Lewisas.

Rusija tikina rengianti atsaką ir smerkia jai paskelbtas sankcijas.

„Nė vieno fakto visuomenei pateikti nepavyksta. Bet faktų stygių kompensuoja vis naujomis ir naujomis sankcijų bangomis“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Išsamiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.