Pasaulyje

2018.03.15 09:45

NATO vadovas pristatys metinę Aljanso ataskaitą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.03.15 09:45

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pristatys metinę Aljanso ataskaitą. Daugiausiai dėmesio joje bus skiriama biudžeto klausimams. JAV prezidentas Donaldas Trumpas nuolat primena, kad sąjungininkai Europoje nepakankamai prisideda užtikrinant saugumą. 

NATO vadovas džiaugiasi, kad visi Aljanso sąjungininkai yra įsipareigoję artimiausiu metu didinti išlaidas gynybai.

„2014-aisiais tik trys Aljanso nariai gynybai skyrė 2 procentus BVP. Šiemet tikimės, kad 8 valstybės sąjungininkės pasieks arba viršys šį tikslą. Tikimės, kad iki 2024-ųjų mažiausiai 15 sąjungininkių gynybos skirs 2 procentus bendrojo vidaus produkto“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.

Tačiau ekspertai pabrėžia, kad linksniuojami 2 procentai nėra vienintelė ir neginčijama saugumo užtikrinimo sąlyga. Ne mažiau svarbu, kaip jie leidžiami. Kai kurios valstybės, kurios jau dabar skiria 2 procentus BVP gynybai, lėšas leidžia neefektyviai. Pavyzdžiui, Graikija, kuri neprisideda prie bendrų NATO tikslų, o tik palaiko savo neefektyvią kariuomenę.

Ne tik skirti gynybai daugiau lėšų, bet ir veiksmingiau jas naudoti Aljanso nares ragina ir Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris.

„Europos Sąjunga turėtų gebėti pasirūpinti ne tik globaliomis problemomis, bet ir savo saugumu bei gynyba. Europos Sąjungos valstybės narės gynybai išleidžia 50 procentų sumos, kurią gynybai skiria Jungtinės valstijos. Tačiau efektyvumo požiūriu mes turime tik 15 procentų pajėgumų, lyginant su Jungtinių Valstijų gynybos pajėgumais. Kalbame daug, bet mūsų vaidmuo užtikrinant saugumą nėra stiprus“, – pasakojo EK pirmininkas. 

Praėjusį mėnesį susitikę Europos Sąjungos gynybos ministrai aptarė, kaip Europoje bus stiprinamos gynybos pajėgos. Ir NATO vadovas, ir tarptautiniai ekspertai pabrėžia, kad papildomai stiprinamos Europos Sąjungos gynybos pajėgos saugumą didins tik tuomet, jei jų veiksmai bus koordinuojami su NATO ir grėsmės atveju nekils sumaišties, kam derėtų reaguoti pirmiausia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt