Naujienų srautas

Pasaulyje2018.03.14 15:50

Didžioji Britanija skelbia sankcijas Rusijai

DELFI.lt, BNS, ELTA 2018.03.14 15:50

Didžioji Britanija trečiadienį paskelbė sankcijas Rusijai dėl buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo. Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May parlamente pranešė, kad JK išsiunčia iš šalies 23 rusų diplomatus.

Th. May pareiškė, kad Rusijos valstybė yra „kaltintina dėl buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimo kovine chemine medžiaga per incidentą viename Anglijos mieste“.

„Rusijos valstybė yra kaltintina dėl pasikėsinimo nužudyti“ buvusį Rusijos karinės žvalgybos pulkininką Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją, Th. May sakė parlamento nariams.

Th. May paskelbė, kad iš šalies išsiunčiami diplomatai yra „slapti žvalgybų darbuotojai“ ir jie turi „vieną savaitę išvykti iš šalies“. Anot jos, kai kurios priemonės, kurių žada imtis Didžioji Britanija, „dėl nacionalinio saugumo turi likti slaptos“.

„Tai bus didžiausias (diplomatų – red.) išsiuntimas iš šalies per pastaruosius 30 metų ir tai rodo faktą, kad tai nėra pirmas kartas, kai Rusijos valstybė veikė prieš mūsų šalį“, – sakė Th. May.

Paskelbtos ir kitos atsakomosios priemonės. Tarp jų – Pasaulio futbolo čempionato Rusijoje boikotas. „Ministrai ar karališkosios šeimos atstovai nedalyvaus šios vasaros futbolo čempionato renginiuose“, – sakė britų premjerė.

AFP/Scanpix nuotr.

Be to, Didžioji Britanija nutarė pristabdyti dvišalius kontaktus su Rusija – konkrečiai šalis atšaukė kvietimą Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui atvykti į Londoną. Th. May pabrėžė, kad Didžioji Britanija neturi intereso nutraukti visus kontaktus su Maskva.

Tačiau ji pabrėžė, kad po tokio „baisaus veiksmo prieš mūsų šalį“ santykiai negali būti tokie patys.

Th. May teigimu, vyriausybė parengs teisės aktų, skirtų apsaugoti Didžiąją Britaniją nuo priešiškos valstybės veiksmų. Ministrė pirmininkė pridūrė, kad bus svarstoma ir naujų kovos su šnipinėjimu įstatymų galimybė.

Britų premjerės teigimu, į sankcijų įstatymo projektą bus įtraukta ir vadinamųjų Magnickio akto tipo pakeitimų. Politikė žada, kad bus atidžiau tikrinami į šalį atvykstantys rusai. Th. May teigimu, Didžiojoje Britanijoje nėra vietos „korumpuotam elitui“.

„Tragiška“, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šitaip pasielgė, sakė ji.

Th. May pabrėžė, kad Britanija – ne viena. Britų ministrė pirmininkė jau kalbėjo su JK palaikančiomis sąjungininkėmis. Jos ragina pradėti diskusiją Jungtinėse Tautose.

Pasak Th. May, šalies vyriausybė taip pat siekia, kad Cheminio ginklo draudimo organizacija (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) patvirtintų JK pretenzijas.

Didžiosios Britanijos vyriausybė, kuri išpuoliu įtaria Rusiją, buvo paskelbusi Rusijos vyriausybei ultimatumą iki vidurnakčio pasiaiškinti ir pagrasino šaliai sankcijomis. Tačiau Rusija į ultimatumą neatsakė.

„Sky News“ anksčiau pranešė, kad jų šaltinių teigimu, Didžioji Britanija ruošiasi išsiųsti rusų diplomatus iš šalies. Tai savo tviterio paskyroje skelbė „Sky News“ korespondentas gynybos temomis Alistairas Bunkallas.

A. Bunkallas pridūrė, kad nėra tikras, ar iš šalies bus išsiųstas ir Rusijos ambasadorius. Tačiau šaltiniai jam pasakė, kad Jungtinė Karalystė nori pasilikti galimybę dialogui.

Tuo metu Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija savo oficialioje tviterio paskyroje publikavo vaizdo įrašą apie „Rusijos valstybės agresiją“.

Kiek vėliau A. Bunkallas savo tviterio paskyroje pranešė, kad iš JK Užsienio reikalų ministerijos išėjęs Rusijos ambasadorius pareiškė žurnalistams, kad dabar šie lauktų atsako iš Rusijos.

Reuters/Scanpix nuotr.

Rusija griežtai atmeta kaltinimus

Savo ruožtu, Kremlius kategoriškai atmeta Didžiosios Britanijos vyriausybės kaltinimus ir ultimatumą skandale dėl apnuodyto buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio.

„Maskva nesutiks su nepagrįstais kaltinimais, kurie neparemti įrodymais, ir nepriims ultimatumų kalbos, – trečiadienį Maskvoje žurnalistams pareiškė prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas. – Mes tikimės, kad sveikas protas nugalės“.

Trečiadienį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba Didžiosios Britanijos prašymu susirinks į neeilinį posėdį, kurio metu aptars Anglijoje įvykdytą pasikėsinimą nunuodyti buvusį Rusijos dvigubą agentą.

21.00 val. Lietuvos laiku vyksiančiame atvirame posėdyje Didžioji Britanija informuos Saugumo Tarybos narius apie medžiagą, panaudotą nuodijant buvusį šnipą S. Skripalį ir jo dukterį, pranešė Didžiosios Britanijos misija JT.

Didelė įtampa

DELFI primena, kad 10 dienų po buvusio šnipo S. Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga Anglijos Siolsberio mieste santykiai tarp Britanijos ir Rusijos sparčiai blogėjo. Britanija nenori veikti viena ir telkė paramą; Th. May ir jos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas skambino sąjungininkams.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Ji mano, kad Rusija siekia pakirsti tarptautinėmis taisyklėmis paremtą sistemą, o ją mes ir mūsų sąjungininkai akivaizdžiai esame pasiryžę ginti“, – sakė Th. May atstovas.

Per pokalbį telefonu JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Th. May „sutarė, kad reikia pasekmių tiems, kas naudoja šiuos bjaurius ginklus baisiai pažeisdami tarptautines normas“, nurodė Baltieji rūmai.

B. Johnsonas tuo tarpu kalbėjosi su Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrais, NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.

Jei bus nustatyta, kad kalta Rusija, „tai bus tolesnis beatodairiškas elgesys, keliantis grėsmę tarptautinei bendrijai ir reikalaujantis tarptautinio atsako“, sąjungininkams sakė B. Johnsonas, kurį citavo Užsienio reikalų ministerija.

Ši šnipų saga rutuliojasi ypač įtemptu metu kalbant apie JK ir ES santykius, vykstant deryboms dėl „Brexit“, tačiau Briuselio parama yra „neabejotina, nesvyruojanti ir labai tvirta“, sakė Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas.

NATO vadovas J. Stoltenbergas sakė, kad minimas apnuodijimo incidentas „kelia didelį susirūpinimą“. Buvo pranešama, kad Britanija konsultavosi su NATO sąjungininkėmis dėl sutarties 5-ajame straipsnyje numatyto kolektyvinės gynybos principo galimo inicijavimo.

Itin prasti Londono ir Maskvos santykiai toli gražu nėra beprecedenčiai. Diplomatai buvo išsiųsti ne kartą, taip pat ir 2006 metais, dėl buvusio agento Aleksandro Litvinenkos nunuodijimo.

Tikėdamasi tokio žingsnio Rusijos ambasada Londone per socialinį tinklą „Twitter“ perspėjo apie atsakomąsias priemones: „Tie, kas ragina išvaryti rusų diplomatus, nesirūpina globalia Britanija ir jos diplomatais Maskvoje.“

D. Tuskas: labai tikėtina, kad Maskva atsakinga už buvusio rusų šnipo apnuodijimą

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, jog „labai tikėtina“, kad Maskva atsakinga už buvusio rusų šnipo apnuodijimą Didžiojoje Britanijoje.  

Helsinkyje viešintis D. Tuskas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, jog reiškia „visišką solidarumą“ Jungtinės Karalystės ministrei pirmininkei Th. May „šios brutalios atakos, kurią, labai tikėtina, inicijavo Maskva, akivaizdoje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi