Pasaulyje

2018.03.13 12:35

Maskva neatsakys į Jungtinės Karalystės iškeltą ultimatumą dėl S. Skripalio nužudymo

15min.lt 2018.03.13 12:35

Maskva pareiškė nesutinkanti atsakyti į Jungtinės Karalystės premjerės Theresos May vakar iškeltą ultimatumą dėl įsitraukimo į buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio nužudymą, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Th. May pirmadienį parlamentui pareiškė, kad „labai tikėtina“, jog už buvusio dvigubo agento apnuodijimą atsakinga Maskva.

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerija Th. May pasisakymą jau pavadino „cirko spektakliu“.

Ministrė pirmininkė pareikalavo Maskvos iki antradienio vidurnakčio paaiškinti situaciją dėl buvusio rusų agento apnuodijimo. Jos komentarai pakurstė spėliones, kad Britanija gali paraginti savo sąjungininkus pateikti bendrą atsaką.

Ir JAV, ir NATO paskelbė pareiškimus, kuriais parėmė Londoną, didėjant nuogąstavimams dėl panaudotos toksiškos medžiagos, kurią Th. May pavadino Rusijos sukurtu kovine nervus paralyžiuojančia priemone.

Buvęs Rusijos karinės žvalgybos (GRU) pulkininkas S. Skripalis, kuriam 66 metai, ir jo 33 metų dukra Julija buvo rasti kovo 4 dieną pietvakarių Anglijos mieste Solsberyje be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro. Nuo to laiko jie gydomi ligoninėje; jų būklė tebėra kritinė.

Paprastai ramiame Solsberyje buvo dislokuoti nepaprastųjų situacijų darbuotojai, vilkėję specialius sandarius apsauginius kostiumus. Maždaug 500 žmonių, galėjusių turėti minimalių kontaktų su panaudota nervus paralyžiuojančia medžiaga, buvo paraginti dėl visa pikta išsiskalbti savo drabužius ir daiktus.

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sakė, kad Vašingtonas „visiškai pasitiki JK vykdomu tyrimu ir jų nuomone, kad Rusija tikriausiai yra atsakinga už praėjusią savaitę Solsberyje įvykdytą ataką, per kurią buvo panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga“.

Jis pridūrė: „Tokios itin pavojingos medžiagos, kokia buvo panaudota, atgabenimas į kitą šalį, jos atnešimas į viešą vietą suvokiant, kad jos poveikį pajus daugybė žmonių... Sunku patikėti, kad taip galėtų elgtis valstybė.“

„Pritariame, kad kaltininkai – tie, kas įvykdė nusikaltimą, ir tie, kas jį užsakė – turi sulaukti atitinkamų rimtų pasekmių. Esame solidarūs su savo sąjungininkais Jungtinėje Karalystėje ir toliau glaudžiai koordinuosime savo atsakomuosius veiksmus“, – kalbėdamasis su žurnalistais pažymėjo jis.