Naujienų srautas

Pasaulyje2018.03.07 12:30

JAV: Š. Korėjos lyderio netikras brolis nunuodytas draudžiama medžiaga

BNS 2018.03.07 12:30

Jungtinės Valstijos antradienį oficialiai pripažino, kad Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno netikras brolis Kim Jong Namas buvo nužudytas uždrausta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga VX ir pasmerkė Pchenjaną už šio cheminio ginklo panaudojimą žmonių pilname Malaizijos tarptautiniame oro uoste.

Pernai vasarį Kvala Lumpūro oro uoste Kim Jong Namą užpuolė dvi moterys ir patrynė jo veidą nuoduose išmirkytu audeklu. Apnuodytas vyras netrukus mirė.

Šis įžūlus nužudymas sukėlė diplomatinę audrą ir Šiaurės Korėją smerkiančių pareiškimų bangą.

Abi moterys – Indonezijos ir Vietnamo pilietės – šiuo metu yra teisiamos Malaizijoje. Jos kaltinamos panaudojusios nervus paralyžiuojančią medžiagą, kad nužudytų Kim Jong Namą, gyvenusį Kinijoje ir laikytą savo jaunesnio netikro brolio potencialiu varžovu.

Kaltinamosios teigia buvusios nusamdytos dalyvauti televizijos pokštų šou, bet suklaidintos ir paverstos nieko nenutuokiančiomis žudikėmis grupės Šiaurės Korėjos agentų, spėjusių pasprukti iš šalies.

Antradienį Vašingtonas paskelbė padaręs oficialią išvadą, kad per šį išpuolį buvo panaudota VX, itin stipraus poveikio nervus paralyžiuojanti medžiaga, ir kad kaltė už nužudymą tenka Šiaurės Korėjai.

„Šiaurės Korėjos vyriausybė panaudojo kovinę cheminę medžiagą VX nužudyti Kim Jong Namui Kvala Lumpūro oro uoste“, – sakoma Valstybės departamento atstovės Heather Nauert pranešime.

AFP/Scanpix nuotr.

„Viešai pademonstruota nepagarba universalioms normoms prieš cheminių ginklų naudojimą toliau atskleidžia Šiaurės Korėjos nesiskaitymą ir pabrėžia, kad negalime sau leisti toleruoti jokios Šiaurės Korėjos MSG (masinio naikinimo ginklų) programos“, – pridūrė ji.

Pranešime nepateikiama daugiau detalių arba įrodymų, kaip Jungtinės Valstijos padarė šią išvadą.

Naujos sankcijos

Paskelbusios šias išvadas Jungtinės Valstijos įvedė naujų ekonominių sankcijų Pchenjanui. Tai buvo atlikta tuo pačiu metu, kai Pietų Korėja paskelbė, jog Pchenjano režimas siūlo derybas, siekiant užbaigti priešpriešą dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų ir raketų arsenalo.

Pagal JAV įstatymus, jeigu kokia nors šalis arba lyderis pažeidžia cheminių ir biologinių ginklų draudimą, turi būti skelbiamas tos šalies produktų importui. Kita vertus, Šiaurės Korėjai taikomos jau anksčiau paskelbtos JAV ir Jungtinių Tautų sankcijos, tad antradienį priimto sprendimo poveikis bus menkas.

Kim Jong Uno vyresnis netikras brolis vienu metu buvo laikytas potencialiu savo tėvo Kim Jong Ilo įpėdiniu, o kai kuriuose pranešimuose buvo keliama mintis, kad Kinija galbūt globoja Kim Jong Namą pakeisti savo jaunesnį giminaitį tuo atvejui, jeigu Šiaurės Korėjoje įvyktų kokia nors krizė.

Per Malaizijoje tebevykstantį teismo procesą buvo paskelbta liudijimų, kad Kim Jong Namas paskutiniais savo gyvenimo mėnesiais būgštavo, jog jį ruošiamasi nužudyti.

Jis daug laiko praleido Kinijos lošimų rojuje Makao, ir neaišku, kodėl Kim Jong Namas nusprendė palikti gana saugią Kiniją ir išvykti į Malaiziją, jeigu galvojo, kad jo gyvybei gresia pavojus.

Valstybės departamento išvados dėl VX panaudojimo buvo paskelbtos tuo pačiu metu, kai Didžiosios Britanijos policijos kovos su terorizmu padalinys tiria vieno buvusio rusų šnipo numanomą apnuodijimą Anglijos pietiniame Solsberio mieste.

Buvęs Rusijos karinės žvalgybos agentūros GRU pulkininkas Sergejus Skripalis, nuteistas Maskvos už šnipinėjimą Britanijai ir vėliau paleistas per apsikeitimą šnipais su JAV, buvo rastas netekęs sąmonės kartu su savo dukra ant suolelio šalia vieno Solsberio prekybos centro. Abiejų jų būklė tebėra kritinė.

Šis incidentas iškart atgaivino prisiminimus apie buvusio Rusijos žvalgybininko Aleksandro Litvinenkos, tapusio Kremliaus kritiku, nunuodijimą radioaktyviuoju poloniu Londone 2006 metais. 2016 metais paskelbtose britų tyrėjų išvadose sakoma, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „tikriausiai patvirtino“ leidimą nužudyti šį buvusį šnipą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi