Pasaulyje

2018.03.07 11:55

D. Tuskas pristatys ES ir JK santykių po „Brexit“ gaires

ELTA2018.03.07 11:55

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pristatys būsimų Bendrijos santykių su Didžiąja Britanija gairių projektą. Manoma, kad jose Londonas bus įspėtas, jog prekybos santykiai po „Brexit“ negalės būti visiškai nevaržomi. 

D. Tuskas pristatys savo planus, praėjus kelioms dienoms po to, kai Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May pasakė ilgai lauktą kalbą, kurioje išdėstė Londono sąlygas.

Likusių 27 ES narių vadovai turės patvirtinti D. Tusko siūlomas gaires kovo 22 dieną Briuselyje vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime. Jomis vadovausis ES derybininkas Michelis Barnier, vesdamas derybas dėl būsimų prekybos santykių. Manoma, kad jos gali prasidėti dar balandį.

Praėjusią savaitę D. Tuskas įspėjo, kad dėl pačios Didžiosios Britanijos nusistatytų išstojimo iš Bendrijos sąlygų – būtinybės palikti tiek bendrąją rinką, tiek muitų sąjungą – prekyba „be trinties“ tampa neįmanoma.

„Visi privalo suprasti, kad Jungtinės Karalystės (JK) nusibrėžtos raudonosios linijos taip pat apspręs ir būsimus mūsų santykius“, – sakė D. Tuskas ir pridūrė, kad Didžiosios Britanijos įsivestus apribojimus ES vertina „be entuziazmo ir be džiaugsmo“.

„Noriu aiškiai pabrėžti vieną dalyką. Prekyba už muitų sąjungos ir bendrosios rinkos ribų negali vykti be trinties. Trintis – neišvengiamas šalutinis „Brexit“ poveikis“, – pridūrė buvęs Lenkijos premjeras.

Savo reikalavimus deryboms dėl prekybos santykių trečiadienį turėtų paskelbti ir Europos Parlamentas (EP), kuris turės galutinę teisę vetuoti bet kokį „Brexit“ susitarimą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt