Naujienų srautas

Pasaulyje

2018.03.06 12:15

Buvęs D. Trumpo patarėjas persigalvojo: duos parodymus tyrime dėl Rusijos

BNS 2018.03.06 12:15

Buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos patarėjas, anksčiau griežtai atsisakęs atvykti į teismą ir suteikti teisėsaugai informacijos apie galimą Rusijos kišimąsi į 2016-ųjų rinkimus, galiausiai persigalvojo ir pareiškė, kad jam teks bendradarbiauti su specialiojo prokuroro Roberto Muellerio vykdomu tyrimu.

2015 metais prie D. Trumpo kampanijos prisijungęs Samas Nunbergas pirmadienį vakare duodamas interviu naujienų agentūra „The Associated Press“ sakė pykstąs dėl R. Muellerio reikalavimo stoti prieš didžiąją žiuri ir perduoti tūkstančius elektroninių laiškų bei kitokios medžiagos apie ryšius su buvusiais pareigūnais, pavyzdžiui, savo mentoriumi Rogeriu Stone'u. Vis dėlto S. Nunbergas pripažino, kad jam galiausiai teks nusileisti.

„Ketinu galiausiai su jais bendradarbiauti“, – sakė jis.

Anksčiau pirmadienį S. Nunbergas buvo pareiškęs, kad surinkti elektroninius laiškus ir kituos komunikacijos su pagrindiniais D. Trumpo patarėjais, ypač Steve'u Bannonu ir R. Stone'u, įrašus, būtų pernelyg sudėtinga – taigi, jis to nedarysiantis.

„Jie nori, kad pasirodyčiau prieš didžiąją žiuri. Nė velnio. Kodėl turėčiau ten nuvykti? – televizijai CNN sakė jis. – Nesiruošiu prisidėti prie bylos, kurią jie stengiasi kurpti.“

Pranešama, kad S. Nunbergas 2011 metų pradžioje dirbo D. Trumpo konglomerate „The Trump Organization“, o vėliau įsidarbino patarėju Niujorke gimusio nekilnojamojo turto magnato rinkimų kompanijoje.

Tų pačių metų rugpjūtį S. Nunbergas buvo atleistas, paaiškėjus, kad anksčiau jis buvo skelbęs aštrių rasistinių komentarų savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“.

Dėl šių įrašų tarp jo ir D. Trumpo kilo užsitęsęs konfliktas, tačiau S. Nunbergas sakė nebendradarbiausiantis su tyrėjais, o jų veiksmus pavadino „raganų medžiokle“.

Jis teigia, kad buvusio Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriaus R. Muellerio komanda praėjusio mėnesio pabaigoje klausinėjo jį ilgiau kaip penkias valandas. Šie teisininkai aiškinasi, ar D. Trumpo kampanijos pareigūnai buvo susimokiusi su Rusija, kad pakreiptų rinkimus savo respublikonų kandidato naudai.

„Neteisus?“

Dabar R. Muelleris reikalauja, kad buvęs patarėjas pateiktų visus turimus komunikacijos su kitais kampanijos dalyviais įrašus. Pats S. Nunbergas anksčiau teigė, kad tam prireiktų pernelyg daug laiko.

„Manau, kad būtų labai juokinga, jeigu jie pabandytų mane suimti, nes nenoriu praleisti 80 valandų rinkdamas elektroninius laiškus tarp manęs ir S. Bannono bei R. Stone'o“, – sakė jis televizijai MSNBC, paminėdamas du pagrindinius D. Trumpo kampanijos patarėjus.

„Rogeris yra mano mentorius. Jis man lyg šeimos narys. Nesiruoši to daryti“, – pridūrė S. Nunbergas.

Jis sakė, kad iš R. Muellerio klausimų galima spėti, kad specialusis prokuroras tiria kalbas apie numanomus prezidento ryšius su prostitutėmis per D. Trumpo 2013 metų viešnagę Maskvoje, kur vyko jo organizacijos rengtas grožio konkursas „Mis Visata“.

Anot buvusio patarėjo, tyrėjai taip pat įtaria, kad R. Stone bendradarbiavo su vyriausybių paslapčių viešintojo Juliano Assange'o organizacija „WikiLeaks“, 2016 metų viduryje paskelbusia iš demokratės Hillary Clinton rinkimų kampanijos pavogtus dokumentus.

JAV žvalgybos tarnybos teigė, kad šie dokumentai buvo neteisėtai gauti Rusijos vyriausybės arba pagal jos nurodymus veikiančių programišių.

S. Nunbergas sakė, kad R. Muelleris galimai turi kažkokių įrodymų apie D. Trumpo netinkamą elgesį, tačiau jis „tikrai apie tai nieko nežino.“

„Nežinau, ką jis tiria“, – sakė jis CNN.

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sarah Sanders skeptiškai įvertino S. Nunbergo komentarus.

„Esu įsitikinusi, kad jis iš tikrųjų to nežino, nes jis yra neteisus“, – taip ji komentavo S. Nunbergo užuominą, kad D. Trumpas galėjo padaryti kažką neteisėto prieš rinkimus.

„Jis nedirbo Baltuosiuose rūmuose, taigi, tikrai negalėčiau jam pritarti, kadangi jis neturi visų žinių, – pridūrė S. Sanders. – Bendradarbiaujame su specialiojo tyrimo komanda visais klausimais. Taip darysime ir toliau.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi