Naujienų srautas

Pasaulyje2018.03.02 19:21

Italijos rinkimų kampanija priartėjo prie pabaigos

BNS 2018.03.02 19:21

Italijos besivaržančios politinės partijos penktadienį baigia savo nuožmią rinkimų kampaniją artėjant sekmadienio rinkimams, kuriuose svarbų vaidmenį gali dar kartą atlikti buvęs premjeras Silvio Berlusconi.

Prieš isteblišmentą veikiantis „Movimento Cinque Stelle“ (Penkių žvaigždučių judėjimas, M5S), prieš imigraciją pasisakanti „Lega Nord“ („Šiaurės lyga“) ir centro kairiųjų Demokratų partija rengia paskutinius savo mitingus, nes nuo šeštadienio agitacija bus uždrausta.

Rinkimų kampanijoje dominuojantis imigracijos klausimas turėtų užtikrinti daug balsų ultradešiniesiems ir taip pat būti naudingas populistine retorika pasižyminčiam Penkių žvaigždučių judėjimui.

Tačiau naujausi visuomenės apklausų rezultatai rodo, kad daugiausia rinkėjų balsų turėtų sulaukti S. Berlusconi dešinysis keturių partijų aljansas, žadantis iš šalies išsiųsti 600 tūkst. „nereguliarių“ migrantų ir sumažinti mokesčius.

Triskart premjero poste dirbęs 81 metų S. Berlusconi, kurio karjerą aptemdė sekso skandalai ir teismai, nebegali pretenduoti į vyriausybės vadovo pareigas, nes buvo nuteistas už sukčiavimą.

Tačiau ketvirtadienį jis paskelbė, kad siūlys Europos Parlamento pirmininką Antonio Tajani kandidatu į ministrus pirmininkus, jei jo centro dešiniųjų blokas laimės sekmadienį vyksiančius parlamento rinkimus.

A. Tajani buvo artimas S. Berlusconi sąjungininkas nuo tada, kai šis verslininkas praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje pasuko į politiką

„Dėkoju S. Berlusconi už mano atžvilgiu parodytą pagarbos gestą. Šįvakar pranešiau jam, kad esu pasirengęs dirbti Italijos labui“, – padėkojo A. Tajani.

Antonio Tajani, SIPA/Scanpix nuotr.

Populistai laužo tradicijas

S. Berlusconi blokas ketvirtadienį surengė savo pirmą ir paskutinį bendrą rinkimų kampanijos renginį, siekdamas išsklaidyti gandus apie rimtus S. Berlusconi ir euroskeptiško  „Lega Nord“ lyderio Matteo Salvini nesutarimus.

M. Salvini puoselėja ambicijas tapti premjeru ir yra užsiminęs, kad šis postas turėtų atitekti jam, jeigu jo „Lega Nord“ surinks daugiau balsų nei S. Berlusconi „Forza Italia“ („Pirmyn, Italija!“).

Penkių žvaigždučių judėjimas ketvirtadienį sulaužė tradicijas ir dar prieš balsavimą paskelbė savo kandidatus į vyriausybės narius, tarp kurių yra daug akademinės bendruomenės narių, neturinčių politinės patirties.

„Kai kas šaiposi iš šio sprendimo, bet būtent mes juoksimės pirmadienį“, – pareiškė partijos kandidatas į premjerus 31 metų Luigi Di Maio.

Tarp M5S kandidatų yra trys moterys, kurios būtų siūlomos vadovauti vidaus reikalų, užsienio reikalų ir gynybos ministerijoms, bei kairieji, kurie turėtų imtis Italijos gležnos ekonomikos.

Lėtas ekonomikos atsigavimas yra kita svarbi rinkimų kampanijoje minima problema. Ministras pirmininkas Paolo Gentiloni ir jo centro kairiųjų Demokratų partija sulaukė padrąsinimo ketvirtadienį dėl tam tikrų teigiamų rezultatų.

Peržiūrėjus rezultatus, pernai šalies ekonomikos augimas buvo įvertintas 1,5 proc., vietoje anksčiau prognozuoto 1,4 proc., o valstybės deficitas sumažėjo iki 1,9 proc. BVP ir buvo mažiausias per pastarąjį dešimtmetį.

Tačiau daugelis italų sako nejaučiantys jokio ekonomikos atsigavimo, o bendrasis vidaus produktas iki šiol yra 5,7 proc. mažesnis nei prieš pasaulinę finansų krizę 2008-aisiais.

„Kokie bebūtų rinkimų rezultatai, aš nemanau, kad kas nors pasikeis“, – sakė 28 metų diplomuota farmacininkė Imma Arco, kuri palieka Neapolį ir ketina tęsti savo karjerą Britanijoje.

Visos pagrindinės partijos žadėjo imtis kovos su greitai augančiu skurdu šalyje, kurios visuomenėje pastebima bene didžiausia turtinė atskirtis Europoje.

Šiai problemai spręsti  partijos siūlo virtinę įvairių priemonių nuo visuotinio bazinių pajamų didinimo, kurį pristatė Penkių žvaigždučių judėjimas, iki Demokratų partijos pažadų oficialiai įvesti minimalų darbo užmokestį ir raginimų laikytis biudžeto disciplinos.

Paolo Gentiloni, AFP/Scanpix nuotr.

Ultradešiniųjų ir antifašistų susirėmimai

Italija turi naują sudėtingą rinkimų sistemą, kuri yra proporcingo atstovavimo ir paprastosios daugumos sistemų mišinys, todėl nuspėti šių rinkimų rezultatus būtų ypač sunku.

Ekspertai numato tris galimus scenarijus: visiška S. Bersluconi aljanso pergalė, didžioji koalicija, kurią jis sudarytų su Demokratų partija arba greičiausiai laikina vyriausybė, kurią suformuos prezidentas Sergio Mattarella.

Tuo metu apžvalgininkai perspėja dėl antiimigrantiškų kampanijos nuotaikų, apie kurias liudija virtinė kraštutinių dešiniųjų aktyvistų ir antifašistų susirėmimų visoje šalyje.

Atmosfera dar labiau pablogėjo po rasinių motyvų paskatinto išpuolio vasario 3 dieną, kai kraštutinių dešiniųjų šalininkas Mačeratos miesto centre sužeidė šešis Afrikos imigrantus.

Romoje ketvirtadienį vykusiame neofašistų grupės „CasaPound“ mitinge šios į parlamentą pirmą kartą siekiančios patekti politinės jėgos šalininkas Alberto Palladini naujienų agentūrai AFP sakė, kad tradicinės partijos „yra kiaurai korumpuotos“.

„CasaPound“ pagaliau bus patikimas pasirinkimas Italijos žmonėms“, – pareiškė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi