Pasaulyje

2018.03.02 18:13

Burkina Faso sostinėje atakuota Prancūzijos ambasada ir ginkluotųjų pajėgų štabas

BNS 2018.03.02 18:13

Burkina Faso sostinėje penktadienį ginkluotai grupuotei atakavus Prancūzijos ambasadą, prancūzų kultūros centrą ir šalies ginkluotųjų pajėgų štabą, nukauti šeši užpuolikai, pranešė vyriausybė.

Tokia koordinuota operacija išryškino šios valstybės trapumą Sachelio regione, kurio šalys kaunasi su kruvinu džihadistų sukilimu.

Įnirtingas mūšis prasidėjo įpusėjus rytui Burkina Faso sostinės Vagadugu centre.

Pasak įvykio liudininkų, sostinės rajone, kuriame įsikūrusios daugelio šalių ambasados ir Jungtinių Tautų biurai, penki ginkluoti vyrai iššoko iš automobilio ir pradėjo šaudyti į praeivius, po to pajudėjo Prancūzijos ambasados link. Vėliau tas automobilis matytas degantis.

Kiti liudininkai sakė, kad kitoje vietoje Vagadugu centre, netoli Burkina Faso ginkluotųjų pajėgų štabo ir prancūzų kultūros centro, esančio maždaug už kilometro nuo pirmosios atakos vietos, driokstelėjo sprogimas.

Keturi ambasadą atakavę užpuolikai buvo nukauti, dar du žuvo per antrąjį išpuolį, nurodė vyriausybė.

„Tarp žandarų ir karių yra sužeistųjų“, bet yra nukentėjusių civilių, nežinoma, sakė informacijos ministras Remis Fulgance Dandjinou valstybinės televizijos kanalui RTB.

Pasak jo, šis išpuolis „labai panašus į teroro aktą“.

Tuo tarpu Paryžiuje vienas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas sakė, kad Burkina Fase prancūzų aukų nėra ir kad prie Prancūzijos ambasados ir kultūros centro Vagadugu mieste „padėtis kontroliuojama“.

Paryžiuje prokuroras sakė, kad pridėtas oficialus tyrimas dėl „kėsinimosi nužudyti su teroristine iniciatyva“; taip paprastai elgiasi prokuratūra, kai taikomasi į Prancūzijos piliečius ar objektus užsienyje.

Neramus regionas

Burkina Fasas priklauso nestabilių, su džihadistais kovojančių šalių grupei pietiniame Sacharos pakraštyje, vadinamajame Sachelio regione.

Šis sukilimas jau pareikalavo tūkstančių gyvybių, dešimtis tūkstančių gyventojų privertė palikti namus ir sudavė paralyžiuojančius smūgius ekonomikoms, kurios ir taip yra tarp skurdžiausių pasaulyje.

Pernai rugpjūčio 13 dieną du užpuolikai pradėjo šaudyti į restoraną pagrindinėje Vagadugu gatvėje, žuvo 19 ir buvo sužeistas dar 21 žmogus. Atsakomybės už išpuolį iki šiol niekas neprisiėmė.

2016 metų sausio 15 dieną 30 žmonių, tarp jų – šeši kanadiečiai ir penki europiečiai, žuvo per džihadistų ataką prieš viešbutį ir restoraną miesto centre.

Atsakomybę prisiėmė ekstremistų grupuotė Islamiškojo Magribo „al Qaeda“ (AQIM).

Prancūzija, buvusi Sachelio regiono kolonijinė valdytoja, dislokavo 4 tūkst. karių ir remia bendras penkių šalių – Burkina Faso, Čado, Malio, Mauritanijos ir Nigerio – pajėgas.

Be to, Jungtinės Tautos Malyje yra dislokavusios 12 tūkst. taikdarių pajėgas MINUSMA, kurios patyrė daug nuostolių. Trečiadienį centriniame šios šalies regione sprogus minai žuvo keturi JT taikdariai.