Pasaulyje

2018.02.28 16:45

Turkija pasmerkė Prancūzijos ir JAV raginimus stabdyti kovinę operaciją Sirijoje

BNS 2018.02.28 16:45

Turkija trečiadienį griežtai sukritikavo Prancūzijos ir JAV pareiškimus, kad Sirijoje skelbiamos paliaubos taip pat turėtų būti taikomos Ankaros vykdomai operacijai prieš kurdų kovotojus.

Šis ginčas dar labiau pabrėžė pastaraisiais mėnesiais padidėjusią įtampą tarp Turkijos ir jos NATO sąjungininkių.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba susitarė, kad Sirijoje turi būti paskelbtos 30 dienų paliaubos. Šis planas dar nepradėtas įgyvendinti, o sukilėlių kontroliuojamame Rytų Gutos anklave nesiliauja smurtas, bet pastarąją JT rezoliuciją palaikė Damasko sąjungininkė Rusija.

Turkija pasveikino sprendimą dėl paliaubų, bet ne kartą tvirtino, kad jos nebus taikomos jau ilgiau kaip mėnesį vykdomai kovinei operacijai Sirijos šiauriniame Afrino regione prieš kurdų kovotojus, Ankaros laikomus teroristais.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį kalbėjosi telefonu su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu ir argumentavo, kad paliaubos turėtų būti taikomos visoje Sirijoje, „įskaitant Afriną“, nurodė prancūzų prezidentūra.

Tačiau Turkijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį apkaltino Paryžių klaidingai pacitavus tą pokalbį ir tvirtino, kad kalbėdamas apie paliaubas E. Macronas neminėjo Afrino.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pranešime sakoma, jog Turkija informavo Prancūzijos pareigūnus, kad jų pranešimas parodė „atvirumo stygių“ ir „klaidingai informavo visuomenę“.

Tuo tarpu Vašingtone JAV valstybės departamento atstovė Heather Nauert taip pat tvirtino, kad ugnies nutraukimas taikomas ir Afrino operacijai.

„Turkijai labai patartina iš naujo perskaityti tikslų šios JT Saugumo Tarybos rezoliucijos tekstą, ir aš jiems siūlyčiau tai padaryti“, – sakė ji.

Nauert argumentavo, kad ugnies nutraukimo išimtys taikomos tik kampanijoms prieš „Islamo valstybės“ (IS) džihadistus, „al Qaeda“ ir kitas islamo ekstremistų grupes.

Turkijos užsienio reikalų ministerija atskirame pareiškime nurodė, kad H. Nauert komentarai „neturi jokio pagrindo“, ir tvirtino, kad Afrino kampanija yra kova su „teroristais“ ir Turkijos savigynos klausimas.

Turkijos operacija prieš kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) kėlė santykių su Vašingtonu įtampą, nes JAV, kovodama su džihadistais Sirijoje, glaudžiai bendradarbiauja su YPG.

Ankara YPG laiko teroristine grupuote, susijusia su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK), kuri jau tris dešimtmečius tęsia sukilimą prieš Turkijos valstybę. PKK teroristine organizacija taip pat laiko JAV ir Europos Sąjunga.