Pasaulyje

2018.02.28 11:37

Afganistano prezidentas ragina Talibaną prisidėti prie taikos derybų

BNS2018.02.28 11:37

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani trečiadienį paragino Talibaną dalyvauti taikos derybose, kad „būtų išgelbėta šalis“.

A. Ghani kalbėjo 2-ojoje „Kabulo proceso“ konferencijoje, kurioje dalyvauja daugiau kaip 20 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai.Jis sakė, kad Afganistano vyriausybė užtikrins sąlygas ir saugumą tiems Talibano nariams, kurie prisijungs prie taikos proceso. „Taikos derybose atsižvelgsime į Talibano nuomonę“, – pažymėjo prezidentas.

Jis paragino paskelbti paliaubas, po kurių Talibanas galėtų tapti politine partija ir dalyvauti rinkimuose.

Per išpuolius žūstančių civilių skaičius pastaraisiais mėnesiais smarkiai išaugo, nes Talibanas, reaguodamas į JAV prezidento Donaldo Trumpo nustatytą naują agresyvesnę amerikiečių karinę politiką, vis dažniau taikosi į miestus ir miestelius.

„Turėtų būti nutraukta ugnis, Talibanas turėtų būti pripažintas politine partija ir reiktų inicijuoti pasitikėjimo kūrimo procesą“, – sakė A. Ghani. Ankstesni jo pasiūlymai būdavo panašūs.

„Dabar spręsti jums, sutikite su taika ... ir atneškime stabilumą šiai šaliai“, – pridūrė jis.

Mainais kovotojai turėtų oficialiai pripažinti Afganistano vyriausybę ir konstituciją, sakė prezidentas. Tačiau šis klausimas anksčiau nuolat trukdydavo bandymams inicijuoti derybas.

Ghani taip pat paragino surengti Afganistano ir Pakistano vyriausybių derybas.

„Turės derėtis“

Pirmadienį Talibanas sakė, kad yra pasirengęs tiesioginėms deryboms su JAV dėl „taikaus sprendimo“ daugiau kaip 16 metų trunkančiam karui.

Tačiau Talibano pareiškime nebuvo paminėtos derybos su Afganistano vyriausybe, o JAV šią sąlygą ilgą laiką nurodydavo kaip gyvybiškai svarbią bet kokiam taikos procesui.

Pakistano žurnalistas ir Talibano ekspertas Rahimullah Yusufzai sakė, kad sukilėlių vadovybė toliau laikosi pozicijos derėtis tik su JAV, bet kiti judėjimo nariai yra mažiau kategoriški dėl derybų su Kabulu.

„Talibane yra žmonių, manančių, kad turės derėtis su Afganistano vyriausybe“, – sakė R. Yusufzai.

Jis pridūrė, kad dėl naujosios JAV strategijos intensyvinti antskrydžius ir komandosų reidus kovotojai patyrė didelių nuostolių.

Tačiau R. Yusufzai mano, kad nepaisydama nuostolių grupuotė tęs sukilimą. „Jų galia kyla iš jų gebėjimo tęsti kovą“, – sakė jis.

Kabule vykstančiame antrajame taikos konferencijos rate 25 valstybių atstovai aptars kovos su terorizmu priemones ir konfliktų sprendimo strategijas. JAV pareigūnai dabartinę karo situaciją yra pavadinę aklaviete.

1-oji „Kabulo proceso“ konferencija įvyko pernai birželį.