Pasaulyje

2018.02.27 15:19

Įvardijo, kodėl Rusijos opozicija susivienija tik per B. Nemcovo mirties metines

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2018.02.27 15:19

Nors nuo Boriso Nemcovo žmogžudystės praėjo jau treji metai, klausimų šioje byloje vis dar yra daugiau negu atsakymų.

– Sukanka treji metai, kai Maskvoje buvo nušautas Rusijos opozicijos lyderis Borisas Nemcovas. 2015 m. vasario 27 d. ant Maskvos upės tilto šalia Kremliaus jį nušovė keturi iš pravažiuojančio automobilio iššokę užpuolikai. Dėl nužudymo praėjusių metų liepą 20 metų nelaisvės nuteistas buvęs Čečėnijos vidaus pajėgų karininkas, keliolikos metų laisvės atėmimo bausmės skirtos dar keturiems bendrininkams. Tačiau B. Nemcovo aplinka tvirtina, kad tikrieji nužudymo organizatoriai neišaiškinti. Apžvalgininkai kelia klausimą, ką Rusijai reiškia treji metai be B. Nemcovo, nes jis laikytas bene stipriausiu žmogumi, galinčiu konsoliduoti opoziciją.

– Opozicijos konsolidavimas buvo vienas iš paties B. Nemcovo tikslų, tik turėtume būti tikslūs ir pasakyti, kad, nors jis dėjo labai nemažai pastangų, suvienyti opoziciją jam sekėsi sunkiai. Buvo gana aiškios takoskyros tarp jo ir dabar likusio vieno ryškiausių opozicionierių – Aleksejaus Navalno.

Galime sakyti, kad dabar, per metines, net po mirties B. Nemcovas sugeba labiau suvienyti opoziciją nei būdamas gyvas. Sekmadienį vyko maršas, kuris dabar organizuojamas kasmet po B. Nemcovo mirties. Šiuose maršuose paprastai susirenka visi skirtingų opozicijų grupių lyderiai. Tai buvo galima pamatyti ir šį kartą.

Čia pat buvo ir Ksenia Sobčiak, nors ji vertinama labai kontroversiškai. Taip pat jau minėtas A. Navalnas, Ilja Jašinas ir visi kiti. Nepaisant to, kad nuo B. Nemcovo nužudymo praėjo treji metai, akivaizdu, kad tai nei suvienijo opoziciją, nei įnešė daugiau vilties, kad ir kaip būtų liūdna konstatuoti.

Kol kas opozicija juda labai sunkiai. Paprastai ji turi du kelius – vienas veda į protesto akcijas, kitas – į teismus, kurie tiesiog nesibaigiantys. Tai, kad žmonės sulaikomi ir laikomi po keliolika parų, opozicionieriams yra normalu. Ir pats B. Nemcovas vertinamas kontroversiškai.

– Kokia visuomenės nuomonė apie B. Nemcovo nužudymą?

– Pasižiūrėjau beveik prieš metus organizacijos „Levada“ darytas apklausas. Deja, daugiau nei pusei žmonių jo nužudymas nekelia jokių jausmų. Jie apie tai net nežino, neturi nuomonės. Pats nužudymo faktas pyktį ir baimę sukelia tik apie 10 proc. žmonių.

Kitaip tariant, žmonės nepritaria B. Nemcovo atminimo įamžinimui, lentelei ant tilto, kur jis buvo nužudytas. Tam pritaria tik 25 proc., nors tai viso labo tik lentelė. O apie tai, kaip naikinamas memorialas, saugomas tik žmonių pastangomis, jau galima kurti filmus. Deja, bet situacija tokia. Šį kartą į maršą Maskvoje atėjo vos daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Žinoma, buvo labai šalta, bet galima sakyti, kad vienijančios bangos tikrai neatsirado ir tam prielaidų nėra daug.

– Rusijoje opozicija susiskaldžiusi ir griežtai kontroliuojama. Ar jos vaidmuo gali išryškėti, ar vis dėlto jai nebus leista išsiskleisti?

– Vienas dalykas, kaip opozicija slopinama, – minėti teismai, iš kurių paprastai neišeinama. Ir pats B. Nemcovas buvo su tuo susidūręs (kameroje praleido ir Naujųjų metų naktį), ir atvira tuberkulioze sergantys žmonės kamerose nebuvo naujiena.

Kitas dalykas – prileidimas prie nacionalinių kanalų. Tai, akivaizdu, be galo ribojama, o ir statistiniai duomenys rodo, kad didžioji informacijos dalis vis dar ateina iš pagrindinių valstybinių televizijų kanalų, priklausomų nuo Kremliaus.

Dar viena, kas opozicijai itin trukdo, – pilietinės visuomenės nesusiformavimas. Tiesą sakant, dėl ekonominės gerovės Rusijos žmonės tikrai linkę aukoti laisvą žodį, laisvą spaudą. Taigi akivaizdu, kad opozicijai galimybių atsiskleisti kol kas tikrai nebus labai daug.

Taip, A. Navalnas Kremliui nepatinka, kita vertus, kol kas rimtesniam sprogimui prielaidų nėra daug. Be to, žmonės ir įbauginti. Tik pati Maskva šiek tiek daugiau juda, bet regionai gana ramūs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.