Pasaulyje

2018.02.27 11:09

Slovakų žurnalisto nužudymas: nesitikėjome, kad grėsmė tikra

Pirmadienį pasklidus žiniai apie Slovakijoje nužudytą tyrimų žurnalistą Janą Kuciaką ir jo merginą, žurnalistų bendruomenė liko sukrėsta: nors grasinimai žiniasklaidos atstovams – anokia naujiena, niekas nesitikėjo, kad jie gali peraugti į pavojų gyvybei.

Laikraštyje „Dennik N“ dirbantis slovakų žurnalistas Filipas Struharikas 15min teigė, kad nors J. Kuciakui buvo vos 27-eri, jis buvo itin gerbiamas už savo darbą naujienų portalo Aktualne.sk tyrimų skyriuje.

Nužudytas žurnalistas daugiausia domėjosi mokestiniu sukčiavimu.

„Janas buvo vienas talentingiausių jaunųjų žurnalistų Slovakijoje“, – sakė F. Struharikas.

Apie internetinę žiniasklaidą ir socialinius tinklus rašantis F. Struharikas teigė nejaučiantis pavojaus, tačiau šalyje išpuoliai prieš žurnalistus nėra naujiena.

„Slovakų žurnalistai buvo fiziškai puldinėjami dešimtajame dešimtmetyje. Jie būdavo sumušami, o jų automobiliai – padegami. Tačiau nė vienas žurnalistas nebuvo nužudytas“, – teigė jis ir pridūrė, kad visa žurnalistų bendruomenė yra šokiruota.

Anot F. Struhariko, Slovakijoje visada tvyrojo įtampa tarp žurnalistų ir politikų, o nepriklausomai žiniasklaidai kilo pavojus. „Žurnalistai susiduria su grasinimais, tačiau nė negalėjome įsivaizduoti, kad kuris nors turėtų iš tikrųjų bijoti“, – 15min pridūrė žurnalistas.

Įtariamas verslininkas

Prieš mirtį J. Kuciakas rašė apie verslininką Marianą Kočnerą, kuris buvo įtariamas butų pardavinėjimu savo paties kompanijoms. Žurnalistas manė, kad verslininkas taip stengiasi išvengti mokesčių.

Kai praeitais metais verslininkas M. Kočneras po publikacijos apie jo verslą pagrasino J. Kuciakui, žurnalistas kreipėsi į policiją. Vėliau J. Kuciakas skundėsi, kad pareigūnai nesiima jokių veiksmų.

Apie kontroversiškai vertinamą M. Kočnerą užsiminė ir F. Struharikas.

„Pastaraisiais metais girdėjome apie grasinimus ir bandymus įbauginti. Pavyzdžiui, verslininkas Kočneras grasino žurnalistams, įskaitant Kuciaką. Kočneras paviešino privačią vieno slovakų žurnalisto korespondenciją ir pažadėjo paieškoti su juo susijusios kompromituojančios informacijos“, – teigė F. Struharikas.

AFP/Scanpix nuotr.

Nors šiuo metu vis dar vyksta tyrimas, Slovakijos policijos vadovas Tiboras Gašparas teigė, kad nužudymas „atrodo susijęs su aukos vykdytais žurnalistiniais tyrimais“.

T. Gašparas sakė, kad bus apklausti visi asmenys, pastaruoju metu bendravę su nužudytu reporteriu. Policija taip pat skirs apsaugą daliai kitų Aktualne.sl žurnalistų.

Laisva žiniasklaida

Šalies premjeras Robertas Fico pareiškė, kad jei J. Kuciakas tapo taikiniu dėl savo darbo, bus galima kalbėti apie „precedento neturintį išpuolį prieš spaudos laisvę ir demokratiją Slovakijoje“.

Tiesa, pats R. Fico nėra šventasis. 2016 m. premjeras spaudos konferencijos metu paklaustas apie su užsienio reikalų ministerijos darbuotoja susijusią korupcijos bylą, užsipuolė žurnalistus.

„Kai kurie jūsų esate purvinos antislovakiškos prostitutės, ir aš neatsiimsiu savo žodžių, – tuomet kalbėjo R. Fico. – Jūs ne informuojate, o kovojate su vyriausybe.“

Be to, savo pirmosios kadencijos metu jis inicijavo keletą ieškinių prieš žurnalistus.

2017-aisiais organizacijos „Reporteriai be sienų“ sudarytame žiniasklaidos laisvės indekse Slovakija užėmė 17 vietą iš 180. Tuo tarpu nevyriausybinė organizacija „Freedom House“ pastaraisiais metais šalies žiniasklaidai suteikdavo statusą „laisva“.

Tiesa, Slovakijos žiniasklaidos vertinamas nėra visiškai teigiamas. Televizija ir radijas yra iš dalies priklausomi nuo valstybės finansavimo, jie patiria politikų spaudimą.

Tuo tarpu privačios žiniasklaidos priemonės susiduria su skaidrumo iššūkiais, susijusiais su jų savininkais, bei valstybės pareigūnų keliamais ieškiniais dėl šmeižto.

F. Struhariko teigimu, J. Kuciako nužudymas šokiravo ne tik žiniasklaidos atstovus, bet ir visą Slovakijos visuomenę.

„Žmonės yra susirūpinę, jie pradėjo organizuoti renginius, skirtus paremti Jano Kuciako šeimą ir kitus žurnalistus. Visuomenė supranta, kad į tai negalima nereaguoti“, – 15min sakė žurnalistas.