Pasaulyje

2018.02.26 13:36

Olimpinės žaidynės baigėsi: ar bent kiek numalšinta įtampa dėl Š. Korėjos?

Adomas Šimkus, LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA2018.02.26 13:36

Pasibaigus Pjongčango olimpinėms žaidynėms, analitikai svarsto, ar jos padėjo bent kiek numalšinti įtampą dėl Šiaurės Korėjos grėsmės. Šalis pareiškė esanti pasiruošusi pokalbiams su Jungtinėmis Valstijomis, tačiau vis dar neaišku, ar Amerika, Pchenjanui įvedusi naujų sankcijų, norės derėtis. 

22-u olimpinėse žaidynėse dalyvavę Šiaurės Korėjos sportininkai grįžo be medalių; o jungtinė abiejų Korėjų moterų ledo ritulio komanda patyrė tik pralaimėjimus. Bet iš Pchenjano rezultatų buvo tikimasi ne sporte, o diplomatijoje.

Proveržiu laikoma tai, kad į Pietų Korėją atvykę jo derybininkai užsiminė apie galimybę kalbėtis su Jungtinėmis Valstijomis. Santykių atšilimo norinčiai Pietų Korėjos prezidento aplinkai tai būtų didžiulis pasiekimas, tačiau apžvalgininkai abejoja Pchenjano nuoširdumu. Diktatoriaus Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong nesutiko Pjongčange pasimatyti su viceprezidentu Mike`u Pence`u. Be to, Šiaurės Korėja vis dar neužsimena apie galimybę peržiūrėti savo branduolinę programą.

Vašingtonui tai – vienas pagrindinių reikalavimų, todėl noro įsitraukti į pokalbius jis kol kas nerodo ir savaitgalį Pchenjanui įvedė naujų sankcijų.

Pietų Korėjos prezidentas pirmadienį teigė, kad Jungtinės Valstijos turėtų „nuleisti kartelę deryboms“ su Šiaurės Korėja, ir tvirtino, kad abi šalys greitu laiku turėtų pradėti dialogą, informuoja AP.

Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas tokius komentarus pateikė per susitikimą su Kinijos vicepremjere Liu Yandong. Šis susitikimas vyko dieną po to, kai Šiaurės Korėjos generolas Kim Yong Cholas pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi pradėti derybas su JAV.

Remiantis Pietų Korėjos pranešimais, abi Korėjos sutiko, kad Pjongčange surengtos žiemos olimpinės žaidynės tapo svarbiu tramplinu, siekiant atkurti abiejų Korėjų santykius, ir susitarė ir toliau bendradarbiauti dėl ilgalaikės taikos Korėjos pusiasalyje.

Anksčiau Jungtinės Valstijos tvirtino, kad tarptautinė bendruomenė turi išlaikyti maksimalų spaudimą Šiaurės Korėjai, kol ši liausis vystyti savo branduolinius ginklus.

„Pamatysime, ar šiandien Pchenjano paskelbta žinutė, kurioje teigiama, kad jis nori pradėti derybas, yra pirmas žingsnis kelyje link denuklearizacijos“, – teigiama Baltųjų rūmų pranešime.

Be kita ko, Monn Jae-inas paprašė Kinijos paramos JAV ir Šiaurės Korėjos deryboms, ir Kinijos vicepremjerė pažadėjo, kad Kinija padės jas palengvinti. Pietų Korėjos prezidentas taip pat pridūrė, kad Šiaurės Korėja turi parodyti įsipareigojimą denuklearizacijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt