Pasaulyje

2018.02.24 16:57

Iš Skopjės oro uosto pašalintas Aleksandro Makedoniečio vardas

ELTA 2018.02.24 16:57

Makedonija šeštadienį nuo sostinės Skopjės oro uosto vardo pašalino Aleksandro Didžiojo, arba Makedoniečio, vardą, siekdama išspręsti ilgametį konfliktą su Graikija dėl šalies pavadinimo.

Socialdemokrato Zorano Zajevo vyriausybė vasario 6 d. nusprendė pašalinti Aleksandro Makedoniečio vardą iš Skopjės oro uosto bei pagrindinio šalies greitkelio pavadinimų.

Šis žingsnis gali šalis priartinti prie jau 27 metus trunkančio konflikto pabaigos. Graikija teigia, kad Makedonijos vardas priklauso šalies šiaurėje esančiai provincijai, o Makedoniečio palikimas yra graikiškosios kultūros dalis, neturinti nieko bendro su dabartine Makedonijos valstybe.

Graikus dar labiau supykdė nuo 2006 iki 2017 m. Makedoniją valdę nacionalistai, kurie Aleksandro Makedoniečio vardu ėmė vadinti infrastruktūros objektus bei jo garbei statyti didžiules statulas.

Dėl šio nesutarimo graikai 2008-aisiais pareikalavo uždrausti Makedonijai prisijungti prie NATO.

Z. Zajevas teigia besitikintis, kad šalys sugebės išspręsti konfliktą iki liepos, kai Makedonija tikisi gauti kvietimą į NATO suvažiavimą.

Jungtinių Tautų (JT) tarpininkas Matthew Nimetzas siūlo, kad Makedonija išlaikytų savo vardą, bet jo pradžioje pridėtų „šiaurės“, „viršutinė“ arba „naujoji“, siekiant atskirti valstybę nuo graikų provincijos.