Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Dėl E. Snowdeno – įtampa tarp JAV ir Kinijos, Rusija teigia su bėgliu neturinti nieko bendra

ELTA2015.09.08 13:45

Dėl informanto Edwardo Snowdeno išvykimo iš Honkongo Kinijos ir JAV santykiuose kilo įtampa. Pekino valstybinis laikraštis gyrė amerikietį už tai, kad „nuplėšė Vašingtono veidmainišką kaukę“, skelbia „Reuters“.

Dėl informanto Edwardo Snowdeno išvykimo iš Honkongo Kinijos ir JAV santykiuose kilo įtampa. Pekino valstybinis laikraštis gyrė amerikietį už tai, kad „nuplėšė Vašingtono veidmainišką kaukę“, skelbia „Reuters“.

Baltieji rūmai pranešė, kad Kinijos sprendimas leisti E. Snowdenui išvykti yra „vyriausybės pasirinkimas paleisti bėglį, kuriam išduotas teisėtas arešto orderis ir šis sprendimas neabejotinai turės neigiamą poveikį JAV ir Kinijos santykiams“.

Kinijos laikraščio „People's Daily“ užsienio leidime rašoma, kad Pekinas negali susitaikyti su „šiuo nepasitenkinimu ir prieštaravimu“ iš JAV.

Tačiau ekspertai teigia, kad ši tirada turėtų greitai praeiti, nes nė viena pusė nenori leisti pablogėti santykiams po sėkmingo lyderių Baracko Obamos ir Xi Jinpingo susitikimo.

„Kinija nenori, kad tai pakenktų visai situacijai. Centrinė vyriausybė visada išliko rami ir susilaikė nuo savo pozicijos demonstravimo, nes Kinijos ir JAV santykiai yra svarbūs, – sakė Kinijos Činghua universiteto profesorius Zhao Kejingas. – JAV neturi priežasties didinti spaudimo, antraip gali prarasti moralinę paramą.“

S. Lavrovas: E. Snowdenas nekirto Rusijos teritorijos

Rusija pareiškė neturinti nieko bendra su bėglio JAV informanto E. Snowdeno kelionių planais, skelbia BBC.

Nežinoma, kur šiuo metu yra sekmadienį iš Honkongo į Maskvą išskridęs E. Snowdenas.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tvirtina, kad duomenis apie slaptas JAV sekimo programas paviešinęs amerikietis nekirto Rusijos sienos.

S. Lavrovas per spaudos konferenciją teigė, kad JAV bandymai apkaltinti Rusiją dėl E. Snowdeno dingimo yra „nepagrįsti ir nepriimtini“.

„Mes jokiu būdu nesame susiję su E. Snowdenu, jo santykiais su JAV teisėsauga ir jo kelionėmis po pasaulį“, – sakė S. Lavrovas.

Pasak korespondentų, iš S. Lavrovo pareiškimo galima spręsti, kad E. Snowdenas po nusileidimo Maskvoje liko oro uosto tranzito terminale – formaliai jis niekada nekirto Rusijos teritorijos.

Tačiau antradienį „Reuters“ skelbė, kad Maskvos oro uosto šaltinis patvirtino, jog E. Snowdenas atvyko į Maskvą sekmadienio popietę ir kitą dieną turėjo išskristi į Havaną, tačiau nepasinaudojo bilietu. Pasak šaltinio, E. Snowdenas atskrido su „WikiLeaks“ dirbančia tyrėja Sarah Harrison.

„Ji kartu su E. Snowdenu iš Honkongo atvyko birželio 23-iąją apie 17.00 val. vietos laiku, – sakė šaltinis. – Jis turėjo bilietą į Havaną 24-ajai dienai, tačiau nepasinaudojo juo. Ji taip pat turėjo bilietą, kuriuo irgi nepasinaudojo.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.