Pasaulyje

2018.02.15 19:10

PAR prisaikdintas naujasis prezidentas

BNS 2018.02.15 19:10

Pietų Afrikos Respublikos prezidentu parlamento ketvirtadienį išrinktas Cyrilas Ramaphosa tą pačia dieną buvo prisaikdintas.

Priesaikos ceremonijai Keiptaune pirmininkavo vyriausiasis teisėjas Mogoengas Mogoengas, kuris po priesaikos paspaudė ranką C. Ramaphosai, susirinkusiems audringai plojant.

C. Ramaphosą prezidento poste pakeitė išvakarėse atsistatydinusį skandalų persekiojamą lyderį Jacobą Zumą.

Rinkimuose C. Ramaphosa buvo vienintelis nominuotas kandidatas, todėl prezidentu buvo išrinktas be balsavimo, sakė vyriausiasis teisėjas M. Mogoengas.

Tuoj po rinkimų valdančiojo Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) nariai pasveikino naująjį prezidentą audringais plojimais.

„Aš labai stengsiuosi nenuvilti Pietų Afrikos žmonių“, – sakė jis parlamente netrukus po išrinkimo ir pabrėžė, kad korupcija yra „mūsų radaro ekrane“.

Tuo tarpu viena Pietų Afrikos Respublikos opozicinė partija per rinkimus išėjo iš parlamento salės, nes, pasak jos, valdančioji partija yra korumpuota.

Kairiųjų judėjimo „ekonominės laisvės kovotojai“ (EFF) lyderio Juliaus Malemos nuomone, parlamentas turėtų būti paleistas, kad pirmalaikiuose rinkimuose būtų išrinkti nauji įstatymų leidėjai.

Pasak J. Malemos, ANC gynė J. Zumą per visus korupcijos skandalų temdytus jo valdymo metus, kol pagaliau nuo jo nusigręžė. ANC rems ir C. Ramaphosos, pažadėjusio kovoti su kyšininkavimu, administraciją, sakė jis.

Trečiadienio vakarą J. Zuma, kreipęsis į tautą per nacionalinę televiziją, pareiškė atsistatydinantis, ANC galutinai nuo jo nusigręžus po devynerius metus trukusio valdymo, aptemdyto korupcijos skandalų, ekonomikos sulėtėjimo ir mažėjančio rinkėjų palaikymo.

J. Zuma nuo 2014 metų buvo įsitraukęs į kovą dėl valdžios su C. Ramaphosa, savo pavaduotoju.

J. Zumos pozicijos partijoje susvyravo gruodžio mėnesį, kai jo pasirinkta politinė įpėdinė – jo buvusi žmona Nkosazana Dlamini-Zuma – nedideliu skirtumu pralaimėjo C. Ramaphosai naujo ANC lyderio rinkimus.