Pasaulyje

2018.02.14 09:30

Nyderlandų parlamentas atmetė iniciatyvą pareikšti nepasitikėjimą premjeru

BNS2018.02.14 09:30

Nyderlandų parlamentas antradienį vėlai vakare triuškinama balsų dauguma atmetė iniciatyvą pareikšti nepasitikėjimą ministru pirmininku Marku Rutte.

Balsavimas įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai savo postą paliko užsienio reikalų ministras, prisipažinęs, jog melavo apie savo dalyvavimą viename svarbiame susitikime.

Balsavimas dėl nepasitikėjimo buvo surengtas seno M. Rutte politinio oponento, kraštutinių dešiniųjų parlamentaro Geerto Wilderso iniciatyva.

G. Wildersas pateikė siūlymą surengti šį balsavimą pareiškęs, kad besiplečiantis skandalas dėl užsienio reikalų ministro Halbe Zijlstros yra „nepriimtinas“.

M. Rutte keturių partijų koalicijai 150 vietų parlamente daugumą garantuoja vos vienos vietos persvara. Per balsavimą prieš nepasitikėjimo pareiškimą pasisakė 101 įstatymų leidėjas, už – tik 43 deputatai.

Prieš balsavimą premjerui teko atlaikyti įstatymų leidėjų klausimų laviną apie tai, kodėl jis anksčiau neinformavo parlamento apie H. Zijlstros melagingus tvirtinimus, esą jis 2006 metais dalyvavo susitikime su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Tai buvo mano klaidingas vertinimas“, – sakė M. Rutte, paklaustas, kodėl slėpė H. Zijlstros melą, apie kurį sužinojo sausio 29 dieną.

„Nepagalvojau, kad šis reikalas turės tokias politines pasekmes. Neįvertinau šio melo poveikio“, – sakė jis.

Trečią kadenciją prie vyriausybės vairo stovinčio M. Rutte liberalios pakraipos Liaudies partija už laisvę ir demokratiją (VVD) laimėjo 2017 metų kovą vykusius rinkimus, tačiau neužsitikrino pakankamos paramos, kad galėtų viena formuoti vyriausybę.

Po rekordiškai ilgų ir sunkių derybų VVD galiausiai sudarė koalicinę vyriausybę su Demokratų partija (D66) ir dviem krikščionių demokratų partijomis.

M. Rutte koalicijos partneriai balsavo prieš nepasitikėjimo pareiškimą. Premjerą palaikė ir Darbo partija – buvusi M. Rutte koalicijos partnerė ankstesnėje vyriausybėje.

Tarp palaikiusiųjų G. Wilderso ir jo Laisvės partijos (PVV) iniciatyvą buvo 14 socialistų parlamentarų. PVV parlamente turi 20 vietų ir yra didžiausia opozicijos frakcija.

H. Zijlstra užsienio reikalų ministro poste dirbo vos keturis mėnesius. Paaiškėję faktai apie tai, kad jis nedalyvavo 2006 metais V. Putino užmiesčio viloje vykusiame susitikime, nors tvirtino priešingai, išprovokavo pirmą rimtą naujos koalicijos krizę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.