Pasaulyje

2018.02.13 14:45

Sirijoje JAV išžudė šimtus Rusijos samdinių?

Rusijos socialiniuose tinkluose plinta žinia, kad per praėjusio trečiadienio susidūrimą Sirijoje Jungtinių Valstijų karo aviacija sunaikino šimtus kovotojų, dirbusių privačiai karinei bendrovei. Tai gali būti didžiausias Amerikos ir Rusijos susidūrimas, ir Pentagono vadovybė vadina beatodairišką Rusijos puolimą prieš savo saugomas pozicijas nesuprantamu. Tiesa, kol kas nėra oficialių patvirtinimų, kad Rusijoje apskritai egzistuoja privačios karinės bendrovės ar kad jos samdiniai kariauja Sirijos režimo pusėje.  

Vos keturiolika sekundžių, ir netgi nepatvirtinto vaizdo – viskas, kas kol kas pasiekė iš gerų septynių valandų naktinio mūšio. Ir žinios apie aukas – vieni sako, kad žuvo per 200 Rusijos kovotojų, kiti – kad per 400.

Nėra jokių oficialių patvirtinimų, kad kurdų kovotojų pozicijas prie Deir az Zoro Sirijos centre puolė Rusijos privačios bendrovės pasamdyti kovotojai. Neaišku netgi, ar operacija buvo planuota, ar spontaniška, kai Sirijos režimo pajėgos ir jas remiantys privatūs Rusijos daliniai su tankais bei artilerija nusprendė užpulti buvusį fabriką.

„Akivaizdu, kad turime teisę į savigyną. Tai ir matėme, kai režimo rėmėjų pajėgos dėl kažkokios priežasties, atrodo, nė nepranešę rusams, su nieko nederindamos, peržengė upę ir tada mus užpuolė. Taigi, mes duosime atkirtį bet kam, kas mus užpuls“, – sakė JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas.

Vos sulaukę keliasdešimties sviedinių kurdus mokantys Jungtinių Valstijų specialiųjų pajėgų kariai išsikvietė sraigtasparnius. Jie dykumoje visą naktį medžiojo priešą. Medžioklė, sako liudijimai Rusijos socialiniuose tinkluose, buvo negailestinga – samdiniai neturėjo priešlėktuvinių ginklų, ir neturėjo kur pasislėpti.

Sirijos duomenimis, mažiausiai 100 iš 500 režimą remiančių kovotojų žuvo. Pentagonas negali patvirtinti, kad žuvo Rusijos piliečių. Bet dabar įvairūs šaltiniai skelbia, kad vien Rusijos samdinių galėjo žūti daugiau kaip 200, gal net daugiau negu 600.

Rusijos atstovai Amerikos ataką pavadino nusikalstama.

„Jie visad tvirtina, kad kovoja su tarptautiniu terorizmu. Bet matome, kad tai peržengia. Imtis konfrontacijos su tais, kas iš tiesų ant žemės, Sirijos pusėje, kariauja su tarptautiniu terorizmu, yra nusikalstama“, – kalbėjo Rusijos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose Vasilijus Nebenzia.

Svetimomis rankomis, to nepripažindama, Rusija kariauja daug kur. Kai prezidentas jau trečią kartą paskelbė išvedantis pajėgas iš Sirijos, nieko nekalbėjo apie privačias bendroves, nors jų samdinių, nepriklausomais vertinimais, pernai Sirijoje žuvo daugiau negu karių.

Formaliai Rusijoje tokių bendrovių netgi neegzistuoja, nes baudžiamasis kodeksas samdiniams numato 15 metų kalėjimo. Bet šioje nuotraukoje, pasak leidinio „Fontanka“, nufotografuoti užpernai apdovanoti privačios bendrovės, kariaujančios Sirijoje, vadovai, kariavę dar ir Donbase.

Kurdų kovotojų vadai dienraščiui „Washington Post“ sakė, kad vos sužinoję apie artėjančias pajėgas, oficialiu ryšio kanalu paprašė Rusijos atsitraukti, bet sulaukė atsakymo, kad nieko neplanuojama.

Jei taip – ko vertos tiesioginės linijos tarp Amerikos ir Rusijos karo vadų, kaip tik ir skirtos išvengti tokių konfliktų?

„Koalicijos atstovai palaikė nuolatines komunikacijas su Rusijos puse prieš, per ir po atakos. Rusijos pareigūnai patikino koalicijos pareigūnus, kad koalicijos pajėgų apylinkėse jie nepuls“, – pasakojo Pentagono vyriausioji atstovė spaudai Dana White.

Bet mūšis prasidėjo po pusvalandžio, sako kurdų vadai. Jau per patį įkarštį Rusijos karininkas esą vėl paskambino prašydamas nutraukti ugnį kūnams susirinkti. Jei ne Rusijos piktavališkumas, nenorint pripažinti savo veiksmų, sako Amerikos remiamos pajėgos, aukų būtų buvę mažiau.