Pasaulyje

2018.02.15 15:49

Kaip Jamaikos telefoniniams sukčiams pavyksta išvilioti milijardus JAV dolerių

Telefoniniai sukčiai Jamaikoje pradėjo darbuotis jau prieš dešimtmetį. Tada jie vien iš Minesotos valstijos gyventojų išviliojo apie 30 mln. dolerių. Federalinių tyrimų biuro duomenimis, nuo Jamaikoje gyvenančių telefoninių sukčių maždaug per dešimtmetį nukentėjo tūkstančiai amerikiečių, ir dabar per metus išviliojama apie milijardą JAV dolerių, pasakojama LRT RADIJO laidoje „Pasaulio laikas“.

Jamaikos turistų rojuje jau tris savaites tęsiasi nepaprastoji padėtis. Montego Bėjaus miestas laikomas Jamaikos turistų sostine ir skambučių centrų būstine. Didžioji dalis tokių skambučių kompanijų priklauso amerikiečiams. Tačiau šiame regione klesti ir telefoniniai sukčiai, apgaudinėjantys patiklius amerikiečius.

Sent Džeimso parapijoje žmogžudysčių skaičius tris kartus didesnis nei kitose Jamaikos vietose ir 50 kartų didesnis nei Niujorke. 2017 m. šiame vos 185 tūkst. gyventojų turinčiame regione dėl smurtinių priežasčių mirė 335 žmonės.

Britanijos ir Kanados pareigūnai savo piliečius, nusprendusius vykti į Jamaiką, perspėja daugiausia laiko leisti saugomuose kurortuose, o išvykas už jų ribų gerai apgalvoti.

Aukos išgirsta „laimėjusios loterijoje“

Tačiau žmogžudystės – tik išorinis pavojus. Sent Džeimso parapijoje, kur įsikūręs Montego Bėjaus miestas, klesti telefoniniai sukčiai. Sukaupę įgūdžių skambučių centruose (daugiausia amerikiečių kompanijose) ir čia pasisavinę kontaktų sąrašų, jie skambina pasiturintiems, dažniausiai vyresniems, Amerikos gyventojams ir praneša esą šie laimėję loterijoje, tarkim, daugiau kaip 2 mln. dolerių arba naujutėlaitį mersedesą.

Tačiau, prieš atsiimdamos prizą, sukčiautojų aukos turi sumokėti neva simbolinį 500–2500 dolerių mokestį – jį prašoma pervesti per pinigų perlaidų agentūras.

JAV Federalinių tyrimų biuro įrašytas sukčiaus iš Jamaikos ir Šiaurės Dakotos gyventojos pokalbis telefonu buvo publikuotas žiniasklaidos priemonės „Vice“ „YouTube“ kanale. Šis įrašas buvo panaudotas teisme, per kurį sukčius nuteistas. Jamaika kasmet išduoda kelias dešimtis įtariamųjų JAV pareigūnams.

Sukčiaus portretas – vidutiniškai 14–25 metų jaunuolis, dirbantis arba dirbęs amerikiečių skambučių kompanijose, taip pat gali būti finansinių perlaidų agentūrų, viešbučių darbuotojas, taksi vairuotojas, nes tokių profesijų atstovai gali prieiti prie asmeninės galimų aukų informacijos.

Sukčiai, naudodamiesi technologinėmis  priemonėmis, sugeba paslėpti buvimo vietą, jų pasirinktos aukos sulaukia skambučio nežinomu numeriu su JAV kodu.

Toks sukčiavimo modelis Jamaikoje pradėjo plisti jau prieš dešimtmetį. Dar 2010 m. telefoniniai sukčiai vien iš Minesotos valstijos gyventojų išviliojo apie 30 mln. dolerių. Federalinių tyrimų biuro duomenimis, nuo Jamaikoje gyvenančių telefoninių sukčių per maždaug dešimtmetį nukentėjo tūkstančiai amerikiečių, ir dabar per metus išviliojama apie milijardą JAV dolerių.

Sukčiavimo verslo sukelti padariniai pasiekė kritinę ribą.

Klesti kokaino ir ginklų kontrabanda

Jamaikoje klesti ir nelegalus kokaino pervežimo verslas. Ši Karibų jūroje esanti sala – tarpinė stotelė gabenant kokainą iš Kolumbijos į JAV. Žinoma ir apie čia klestinčią nelegalią prekybą ginklais su Haičiu.

Naujiems žmonėms patekti į šiuos prekybos tinklus labai sudėtinga, nes jau seniai susiformavo šias sritis valdančios gaujos. O štai pradėti apgaudinėti žmones telefonu daug paprasčiau. Vis dėlto tai ir patiems sukčiams tampa pavojingu užsiėmimu.

„The Economist“ rašoma, kad sukčiai netgi varžosi dėl kontaktų sąrašų. Konkurencija tapo smurto priežastimi. Dėl kylančių tarpusavio konfliktų daugėja nužudymo iš keršto atvejų.  Pranešama, kad vis dažniau sukčiai, išėję iš pinigų perlaidų agentūrų, kur atsiima iš amerikiečių išviliotus pinigus, pagrobiami ginkluotų gaujų.

Jamaikos vyriausybė ėmėsi griežtų veiksmų dėl augančio smurto, kurį skatina telefoninio sukčiavimo verslas. Paskelbus nepaprastąją padėtį Sent Džeimso parapijoje, policija ir kariuomenė gali sulaikyti bet kurį įtartiną asmenį ar atlikti kratą be orderio. Nepaprastoji padėtis taip pat leidžia teismo procesą vykdyti už uždarų durų.

Skelbiama, kas nuo sausio vidurio buvo sulaikyta 150 asmenų, konfiskuota apie 80 neregistruotų ginklų. Kol kas pranešama, kad nepaprastoji padėtis tęsis iki gegužės pradžios.

Nepaprastajai padėčiai pritaria didžioji dalis Jamaikos gyventojų, nors tik mažuma tiki, kad tai padės išspręsti problemą.

Abejojama, ar policija ir kariuomenė rimtai ėmėsi problemos, nes dar gruodžio mėnesį policijos pareigūnai reikalavo vyriausybės pakelti jiems atlyginimus, ir tai nebuvo padaryta.

Užsiimti sukčiavimu ar kita nelegalia veikla jamaikiečius neretai verčia skurdas. 3 mln. gyventojų turinčioje šalyje apie 0,5 mln. žmonių gyvena kraštutinėmis skurdo sąlygomis arba ties skurdo riba.

Parengta pagal užsienio spaudą.